1. ?.
  21 Mayıs 1969 tarihinde kurulan partinin genel başkanı Doğu Perinçek'ti. Partinin ilk kadroları arasında Cüneyt Akalın, Ömer Madra, Bora Gözen, Hasan Yalçın, Halil Berktay, Gün Zileli, Oral Çalışlar, ibrahim Kaypakkaya, Atıl Ant, Ferit ilsever ve Nuri Çolakoğlu bulunuyordu. Daha kuruluş aşamasında silahlı mücadeleye yaklaşım konusunda parti içinde görüş ayrılıkları belirdi. Bu tartışmalar sonucu önce Garbis Altınoğlu partiden ayrıldı. Partinin Doğu Anadolu Bölge Sorumlusu ibrahim Kaypakkaya ve onun çevresinde bulunan bir grup Nisan 1971'de parti çizgisine yönelik eleştiriler getirdiler. Bu sürecin sonucunda Şubat 1972'de "DABK Kararı" adıyla bilinen bir bildiri yayınlayan parti muhalefeti partiden ayrıldı ve daha sonraki süreçte Türkiye Komünist Partisi / Marksist-Leninist (TKP/ML) adlı örgütü kurdu.

  12 Mart darbesinden sonra tutuklanan parti yöneticileri, Ceza Kanunu'nun 141. maddesine göre mahkum edildiler. Ancak 1974 yılında aftan yararlanarak serbest kaldılar. Önce Saçak isimli bir yasadışı yayın, sonra da Halkın Sesi dergisini yayınladılar. TiiKP'nin 9-10 Eylül 1977'de yapılan parti kongresinde yasal parti kurma kararının alınmasından sonra partinin adı Türkiye işçi Köylü Partisi (TiKP) olarak değiştirildi. *
  2 ... cnyt
 2. ?.
  78 yılında yasal zeminde örgütlenme fırsatı doğunca yasal zeminde tikp türkiye işçi köylü partisi adıyla mücadeleye devam etti 80 darbesiyle önder kadroları faşizm tarafından zindanlarına alınarak partisi kapatıldı. önder doğu perinçek o sıralar aydının söke dağlarında halkı tarafından bağırlara basılmış korunmaktaydı fakat hürriyetin attığı perinçek yurtdışında haberi üzerine kökü bu topraklarda olan ve burda gerektiğinde ölümü göze alan kişiliyle 12 eylül faşizmiyle hesaplaşmak üzere teslim oldu. 1980 sonrası yine yasal zeminde daha geniş bir devrimci kadro ve ideolojik birikimle sp sosyalist parti olarak devrim mücadelesinde yerini aldı. kürt halk kitlelerinin varlığını kabul ettirmesine ve devrimci atılımına öncülük etti ve bu gerekçeyele sosyalist partinin kapatıldı. derimci çıkış için tohum ekilen başkan mao'nun deyimiyle bir kıvılcımla tutuşmak üzere olan kürt köylülük alanı partinin kapatılması üzerine zamanla mililyetçileşen sonunda da feodalizmle dahi uzlaşan apocularca teslim alındı.ülkemizin bu gün gelinen noktada etnik ayrışmaya itilmesine en büyük sebep sosyalist parti'nin kapatılmasıdır. partinin doğudaki önder kadrolarının kontr-gerilla tarafından bir bir şehit edilmesinden sonra parti henüz silahlı mücadele için gerekli hazırlığını yapamamış olduğundan kadrolarını doğudan bir süreliğine geri çekmek zorunda kaldı. devrimci siyasi hareketine şimdi yine doğu perinçeğin önmderliğinde ip işçi partisi olarak devam etmektedir. parti son kongresinden bir önceki konmgresinde kızıl zemine sarı yıldız olan ve uluslararsı camiada bilimsel sosyalizmin işareti olan kızıl yıldız işaretini rengini türkiyenin milli kurtluşunu simgeleyen milil bayrağından esinle al zemine beyaz çoban yıldız olarak değiştirmiş ve yükselen faşizmin karşısında milli dervirmci gücleri de parti saflarına katmıştır. ayrıca parti proğramına ulusların sosyalist devrimci yükselişlerine önderlik eden marks lenin mao gibi büyük bilimsel sosyalist önderlerin yanı sıra mustafa kemal atatürk'ten peygamber efendimiz hazreti muhammed'e uzanan tüm devrimci atılımlar sahip çıkılarak dimitrovun tanımı ile emperyalizme en bağımlı haldeki faşimin yükselişinde ona karşı birleşik halk cephesini kuracak devrimci proğramutla halklara umut ışığı olmaya devam etmektedir.
  -1 ... selanikli
 3. 0.
  silahli mucadele tarzi secen it surusu... Baş itlerini almislardi iceri enikleri burada havliyor.
  1 -2 ... en zayif halka