1. 1.
  9-10 mart 2013 tarihinde yapılması planlanan ve yaklaşık 2 saattir devam etmekte olan sempozyum.
  ... bilim buna itibar etmez
 2. 2.
  evrim ağacı ile hacettepe biyoloji topluluğunun düzenlediği etkinlik. çağrı mert bakırcı'nın 2,5 saatlik harika sunumu görülmeye değerdi. kafası karışık olan her insanın şüphelerini alır götürürdü yani, o derece bilgi doluydu.
  ... altimuray
 3. 3.
  evrimle böyle tanışacaksak hiç tanışmayalım denilebilecek oturumdur.

  oturumun ikinci gününde ilk baştaki sunum yapanlar lise müfredatı seviyesinde bilgiler sunarak lise bitiren herkesin az çok bildiği veya bilmesi gerektiği bilgileri dinleyicilerle paylaştılar. aslında buraya kadar bir sorun yok çünkü eğer bu türkiye evrimle tanışıyor oturumları bir dizi halinde devam edecekse bu şekilde en baştan başlaması mantıklı.

  ama söylemek istediğim noktaya daha gelmedim. oturumun en sonunda çıkan biyoloji bölümü mezunu ve master yapan atarlı kızdan bahsetmek istiyorum. bir insan yalanları bu kadar güzel söyler ve bunu akademik bir çatı altında yapabilir mi diye sorduğumda evet yapabiliyor cevabını alabilirim. sırf ırkçılığı sevmediği için ve karşı durmak adına altına hiç bir bilimsel belgeyi koymadan konuşması ve arada bir dinleyenleri azarlarmış gibi 'kavradınız mı? kavradınız mı?' diye sorması türkiye de evrim oturumu işte bu kadar olur ancak düşüncesini akıllara getirdi. sırf ırkçılığa karşı çıkabilmek için insanların arasında iq farkları yoktur bunu anlamamızın hiç bir yolu yoktur, her insan farklı coğrafyada farklı tepkiler verebilir diye reddetti ama reddettiği düşüncenin yerine hiç bir şey koymadı. atarlı bir ergeni çıkartsan o kızın yerine daha mantıklı cevaplar ve sonuçlara ulaşabilirdi. sırf evrim ırkçılığa yol açıyor düşüncesine karşı çıkabilmek için yüzyıllardır üst üste konmuş bilgileri hiçe sayıp kendisinden kat be kat bilgili bilimadamlarını yerin dibine soktu.. o kıza sorarlar 'sen kimsinde onları hiç bir bilimsel kanıt göstermeden eleştirebiliyorsun?' zira kavradınızmı diye fırça kayarken salonda gülüşmelerde oldu bence masterını yarıda bırakıp ilahiyat okumaya başlasın çünkü kesin bilgileri çarpıtma ve herkesi kendi düşüncesinde hizaya getirme tarzıyla bir yaradılışçı kostümü giymiş gibi gözüküyor. buraya o son konuşmacı hakkında sayfalarca yazı yazabilirim ama türkiye evrimle tanışırken böyle tanışacaksak bir dahakine salavat getirip başlayalım en azından kanıt ve hipotez arasındaki çizgiyi yok etmiş oluruz ne söyleseler eyvallah deriz.

  not: ırkçı değilim ama ırkçılığa karşı durmak demek kesin bilgiyi yok etmek demek değildir. ırk yoktur diye başlayıp sonra romantik tanımlamalar gösterip bakın bundan bile ırkçılık çıkar ne bok yiyeceğiz peki diye kendi kendine bir şeyler yapmasına hiç bir anlam verilemez.

  not2: her ne kadar eleştirsemde böyle oturumları hep görmek isterim zaten eleştirmeden dinleyip ezberleyecek olsak hiç bir anlamı olmaz. tüm sunumculara(atarlı kız dahil) teşekkür ediyorum.
  2 ... kaliteli deli