1. 1.
    Acındırıp sadaka koparma sanatının dehaları olan bu ahali, her biri gerçek birer yaratıcılık eseri olan sayısız yöntem ve üslup geliştirmişlerdir.

Hatta bazıları mesleğin püf noktalarını anlatan kitaplar yazıp tecrübelerini gelecek nesillere miras bırakmışlardır.
    1 ... eflathun
  2. 2.
    Dedemin bir anısını anlatayım hatırladığım kadarıyla.
    Her gün iş çıkışı bir dilenciye 25 kuruş veriyor. Her gün ama.
    Bi ara borcu var, durumu kötü, bilmem kaç bin (unuttum şimdi).
    O günlerde vermeden geçiyor yanından işte, dilenci yapışıyor dedemin koluna, 25 kuruşumu neden vermiyorsun artık diye. Dedem de bu ara durumum kötü, borçlarım var diyor. Adam dedeme sen 25 kuruşumu yine de ver diyor. Şu gün bilmem şuraya şu saatte gel diyor. Dedem o gün gidiyor. Güzel bi araba yanaşıyor, takım elbiseli bi adam iniyor arabadan, ahanda o dilenci.
    Bak diyor bu iş yeri benim, şu arsalar benim, şu fabrika benim. Borcun ne kadarsa ben ödüyorum, ama bir şartla, her gün 25 kuruşumu vermeye devam et.
    Böyle bi aynıydı.
    Mekanı cennet olsun, eksik yerlerini soramıyorum şimdi.
    Bi de Burdur'da bi teyze var, dileniyor, acıyoruz biz de, perişan halde. iki kere bankaya para yatırırken gördüm tomar tomar. Dinlenirken perişan, şalvarlı, eski püskü giyiniyor. Bankadan bi çıkışı var, makyaj tavan, tırnaklar ojeli.
    Her cuma hastanenin oradaki caminin yanındaki atmnin etrafında görebilirsiniz.
    4 ... jimi jimi lakunu pua pua
  3. 3.
    Dilenci kültürü islam kaynaklıdır. Fakire sadaka verin denmiş ama fakire iş bulun çalışsın denmemiş.
    1 ... yurugitlan