1. 1.
  ilginçtir.

  1990larda yaşayanlar bilir. türkiye'de solcular ve ulusalcılar, dindarları ''mollalar iran'a'' diye kovmaya çalışırlardı. her olayın altında iran işaret edilirdi. mumcu, bahriye üçok, ahmet taner kışlalı vb. aydın cinayetleri, israil protestosları, başörtüsü protestoları gibi.
  yıllar geçti. ortadoğu karıştı. saflar netleşmeye başladı. internet genişledi, herkesin evine internet girdi. savaşlarda saflar netleşince, iran'ın aslında bir mezhebi devlet olduğu ortaya çıktı. 90 larda insanlara iran'ı gösterenler, en koyu iran yanlısı kesildi. altını da emperyalizm gibi bahanelerle süslediler. bahane diyorum çünkü kendi ideolojileri 2001 de abd'nin afganistan işgaline destek verdi. yani abd, emperyalizm muhabbeti değildi bu. bir insan iran'ı niye sever?

  şeriatla yönetiliyor
  dünyanın en kaliteli doğalgazı, petrolu olduğu halde ekonomide 70.sırada
  bölgesel savaşlara silah, insan yolluyor. yani emperyalist hedefleri var
  kıyafet, dil, giyim, din vs. her şeyiyle arap yarımadasına özeniyor.
  solcular, liberaller, ateistler öldürüldü ya da sürgün edildi.

  tarih boyunca türkiye'ye, anadolu'ya karşı hep başkaları ile işbirliğinde oldular. her zaman sırtımızdan vuran bir ülke. bölgede stratejik alanlarda türkiye'ye karşı faaliyetleri var. yani bir insanın iran'ı sevmesi için, ya fanatik mezhepçi olması lazım ya da şeriatçı. normal değil çünkü.
  2 -1 ... gelenek karsiti sekuler hero 2