1. ?.
  Türk insanının ırkçı olduğu gerçeğini yüzüne vuran bir cümledir. Türkiyede kimse ırkçı olduğunu bilmez fakat neredeyse çoğu insan bu tuzağın içine düşer. Emre belözoğlu ırkçılık yaptığında bütün türkiye sanki hiç kimse ırkçılık yapmamış gibi emrenin üzerine yüklendiler. En basit örnekle yol kenarlarında afrika ülkelerinden gelen siyahi insanlara neler dendiğini , neler yapıldığını bilirim. Böyle bir durumda nası olurda bunuhiç yapmamış gibi yorumlarız
  2 -2 ... life wind
 2. ?.
  gözlerim ya$ardı. an itibariyle uludağ sözlük'ü ırkçılara söverken görüyorum. konjönktür 1 yıl öncesine kadar kürtleri itin götüne sokarken, samastlar, türütler, ülkücüler üretirken $imdi ne olduysa tüketmeye ba$lamı$. uuu beybi.
  1 -1 ... basak burcu errrkegi
 3. 1.
  türk futbolundaki öncüsü fatih terimdir.

  (bkz: hele bir yugoslavdan hiç haketmedim)
  https://video.uludagsozluk.com/v/ırkçılık-60969/

  1 ... semt bizim
 4. 2.
  global bir sorundur. her ülkenin kendi çapında ırkçı olduğu konular vardır. türkiye'de de çoğu alanda ırkçılığı görmek mümkündür.
  ... ibrahimyavuz
 5. 3.
  türkiye'deki ırkçılık kavramı amerika ırkçılığından farklıdır.

  amerikan tarihindeki siyahileri aşağılama, onların kölelik kültüründen gelir. amerikan beyazları afrikadan getirdikleri kölelerin zamanla kendisine eşit olmasını hazmedemez ve toplumsal bir sorun halini alır. uzun ve zor bir süreç içerisinde minimuma indirilse, siyahi başkanları olmasına rağmen olaylar tam anlamıyla bitmemiştir. çünkü toplumsal sorunun kökeni ekonomik eşitsizlik, dolayısıyla kültürel farklılığa dayanır. tümüyle bitmesi pek mümkün görünmemektedir.

  gelelim türkiyemizdeki ırkçılık mevzusuna. ülkemiz esasen ırk temelli olmasına rağmen üniter bir devlettir. ülkede türklerin ekonomik ve sosyal durumu kürtlerin ortalamasından yüksektir. bu durumun nedenleri sonuçlarını doğurmuş ve kültürel farklar çok olmamasına rağmen ırksal ayrışma yer yer görülmüştür. terör eylemleri zaman zaman kürt halkına tepki ile sonuçlanmış ve tam olarak amerikan modelindeki gibi sert ve keskin olmasa da ırkçı kesimler türemiştir.

  anlaşıldığı üzere ülkemizdeki ırk kavramı dünyanın algıladığı ile farklıdır. halkımız için zenci kelimesi bir küfür değildir. bu kelime batıda hapis sebebi olacak kadar lanetlenir. sebebi de niyete bağlıdır. zenciyi türk halkı siyah tenlileri ifade etmek için, yabancılar rencide etmek için kullanır.

  osmanlı temelinden hareketle siyahiler köle olmadığından ayrıştırılmazlar, hatta araplara benzetilip sempatik bulurlar. cumhuriyet döneminden sonra da halkın hiç iletişim kurmadığı insanlar siyahiler. doğal olarak insanlar bilmediği ve kendisine hiç zararı dokunmadığını ve dokunmayacağını düşündüğü insana düşman olmaz.

  bu sebeplerden dolayı günümüzdeki ırkçılık sorunu tartışmalarını hayretle izlemekte ve kişisel nacizane gözlemlerime dayanarak gerçekçi bulmamaktayım.
  1 ... slapi
 6. 4.
  kendi halinde takılan diğer ırklara karşı olumsuz bir tavır sergilemeyen "ırkçılıktır".
  ... blackrainbow
 7. 5.
  türkiyede ırkçılık beyaz-siyah ırçılığı değildir. türk-türk olmayan ırkçılığıdır bu kadar basittir. ama çoğu ülkeye göre ırkçı bir ülke sayılmayız diye düşünüyorum.
  1 -2 ... whitelionarda
 8. 6.
  kürtlerin zencilerle dalga gecmesi, araplari begenmemeleridir. ayrica rus kadinlarina siddeti uygulayan bunlardir, hakir gorup dovenler bunlardir, yanlarinda calistirdiklari kacak iscileri dovenler ezenler bunlardir. turkler kesinlikle irkcilik yapmaz, kurt denen zorbalardan biktiklarini ifade ederler. kürdün birinden "yahu bu araplar cok pis millet" lafini duydugumda cok sasirmistim.
  1 -2 ... gedikpasa
 9. 7.
  Elektrik faturası ödememek için hendek kazan bazı orospu çocuklarını görünce daha bir alevlenir.
  -2 ... kuyruk yagi