1. 1.
  milliyetçilikten ödün veren komşulara sahip olan kişidir. "nasıl olsa benim dilimi konuşuyorlar" deyip rahat davranmasına sebep olunmaktadır. almanların veya fransızların milliyetçiliği eleştirilir ancak adamlar yanlışmı yapıyor bir düşünün? sen dilinden taviz veriyorsun yahu el insaf. milliyetçilikten ödün vermek değil de nedir bu?

  not: kürtler ağlayıp duruyor. onların ne hakkı var merak ediyorum hem türkiye'de yaşayıp hemde "neden kimse kürtçe bilmiyor" demeye. bir dili bilmek zorunda olan sizsiniz oda türkçe. yiyorsa kurun kürdistanınızı yapın dilinizi kürtçe ardından deyin bunu. neden kürtçeden başka bir dil konuşuluyor diye.

  (bkz: hayali kürtçükler)
  3 -2 ... petitjoueur
 2. 2.
  ana dili resmi dille aynı olmayan insandır. halkın çoğunluğuyla daha rahat anlaşabilmek ve resmi işlerini görebilmek için resmi dili öğrenmesi iyidir, ama ana dilini de özgürce konuşabilmelidir.
  1 -1 ... usualsuspects
 3. 3.
  (bkz: christoph daum)
  3 -1 ... yapma cemil
 4. 4.
  msn'de yazan, chatte geyik yapan, facebokk'ta yorum yapan herkestir (istisnalar hariç)
  Türkçe'yi unuttuk hadi geçmiş olsun, hımbıl nesliniz de hayırlı olsun!
  3 -1 ... isyankar muallim
 5. 5.
  bir dilin dil olarak kabuledilebilmesi için öncelikle kültürünün olması gerekir, (edebiyat, resim, sinema, tiyatro, müzik, fotoğraf dünya mutfağına kazandırılan yemek kültürü vs.) kürtçe bu nedenle dil değildir ve sayısız lehçesi bulunur.

  kürtler kültürü töre olarak algılıyorsa ki bu töre cinayeti ve berdelden öteye gitmez, bunu da zaten dünya lanetliyor...!
  -1 ... aurora sin
 6. 6.
  hangi birini öğreteceksiniz ki, lehçeleri öylesine farklılık gösteren bir dili, bazen mezradan komşu köye dahi farklılık gösterir, kendileri bile bu konuda bir konsensüs sağlayamamışken, ha aralarında birbirlerine düşsünler de katliam yaratsınlar(kendi aralarında) istiyorsanız o ayrı, ben karışmam buyursunlar...!
  -1 ... aurora sin