1. 1.
    (bkz: önce bi sor niye sikmiş)
    1 -1 ... prospector
  2. 2.
    tanımı okumadım. ama diyeceklerim var. bu insanlar senin yere tükürdüğün kaldırımları tanıtmak için burdalar. bu insanlar senin laf attığın kızların arkadaşı olup belki yeni diller belki de yeni kültürler öğretmek için burdalar. savaşmak için değil, iyi niyetleri ile burdalar. sen ülkeni en pis şekilde temsil ederek insanları kaçırmaktasın. bir fortlayıp bir gece nezarette geçirip eğlenmek için değil. hani derler ya senin annene yapılsa aynısı, hoşuna gider mi diye. senin annene yapılsa hoşuna gitmek zorunda. alnındaki tek kaşınla, gömlek arasından fırlayan göğüs kıllarınla zaten kendini belli etmektesin.

(bkz: ne diyorum lan)

(bkz: susturun beni)
    -1 ... le ilkan
  3. 3.
    ülkede beyni zerre kadar gelişmemiş embesillerin de bulunduğunu ve kalabalıklar arasında kolaylıkla kendini gizleyebildiğini gösteren acı gerçekliktir.

her yerde, her ülkede var bunlardan. içimizi acıtan elbet kaldırımda yürürken yanımızdan geçen, sokakta belki hergün gördüğümüz, belki de ismen olmasa da tanıdığımız, tanıdıklarımız.

pek çoğunun ailesinin, karısının hatta çocuklarının olduğunu okuyoruz gazetelerde, 3. sayfa haberlerinde ve internette. normal, herhangi biri gibi herhangi bir mesleği olan adamlar. belki daha dün ekmek aldığınız bakkal, belki inşaatta işçi, belki okul müdürü, belki geçen hafta saçınızı kesen berber.

sanırım bu insanlar; hayatta uğradıkları mutsuzluğun, eşleri ile olan uyumsuzluğun, tatminsizliğin, maddiyatsızlığın ve ne uzar ne kısalır yaşamlarının öcünü alıyorlar. yaşamlarındaki mutsuzluğun bedelini normal olandan, kendi halinde olandan, masum olandan, iyi ya da güzel olandan ödetiyorlar.

aslında göz göre göre isyan ediyorlar. acaba haberlerden ya da istatistikten ötede, bu isyanı görebilecek miyiz? dahası önünü alabilecek miyiz?
    ... stockholm sendromu