1. 1.
  yabancı olsun Türk olsun Türkiye'de rap müzik dinleme eylemidir. çoğu insan tarafından eleştirilirsiniz.hem sizi hem müziği eleştirirler. 'nasıl dinleyebiliyosun bunları' 'ne anlam ifade ediyo sana' 'ne biçim şey bunlar böyle' gibi sorulara maruz kalırsınız. ayrıca 'dedikleri anlaşılmıyo' 'aaa küfrediyo' gibi eleştirilere de. bir de 'Amerikan özentisi bunlar' cümlesini duyduğunuz anda 'rap kültürümüz değil peki o zaman pop kimin, rock kimin, arabesk kimin, cevap verin!' diyen cezanın sözleri hatırlatılarak ayar verilmesi münasiptir.
  rap dinliyorsanız size uyuşturucu kullanmanız normalmiş gibi bakarlar,özenti olduğunuzu düşünürler,alt sınıfa dahil olduğunuzu hissettirmeye çalışırlar.*

  zordur kısacası.ya belli etmeden dinlersin,ya da kabul ettirmeye çalışırsın. yeniliğe açık olan insanların çoğu da birden sevmeye başlarlar ve önyargılı olduklarını kabul ederler çoğu zaman.tabii kaliteli örnekleri dinledikleri sürece (bkz: sagopa kajmer) (bkz: raziel) (bkz: da poet) (bkz: saian) (bkz: sahtiyan) (bkz: mozole mirach) (bkz: sitem depresif) (bkz: echo)
  2 -1 ... komplikasyon
 2. 2.
  amerika'da barlardan çıkmayan genç bir amerika'lı nın uzun hava dinlemesinin türkiye versiyonudur.
  1 ... collector
 3. 3.
  gereksiz yere özenti muamelesi görürsünüz. ne yaparsanız yapın siz rap dinlediğiniz için zeka seviyesi bir derece aşağıda olan bir insansınızdır. fakat bilmezler ki o müzik türü *eleştirdikleri sahtekarlara dünyanın ayarını vermiştir **. rap müzik türkiye yle ne alaka diyenlere verilecek en sağlam cevap da yine bir rap şarkısıdır;
  ceza - anladın mı derdimi bu

  .rap kültürümüz değil
  tamam o zaman rock kimin
  pop kimin arabesk kimin
  cevap verin...

  --- arabesk ----* http://www.tdk.gov.tr
  isim, Fransızca; arabesque
  1 . Arap müziğini andıran, genellikle karamsarlığı konu edinen bir müzik türü.

  yani rap çiler birşeylere tepki koyabilmeyi başaran ve bunu bir şarkıda ritimli ve kafiyeli olarak yapabilen insanlardır. şu an türkiye de rap dinliyorum diye saçmasapan iki kız kolumda atladık arabaya gittik mekana kız kollarımda tarzı rap yapmaya çabalayan insancıkları dinleyenlere ise hiç bir lafım yok. onlar gönül rahatlığıyla 'kırcaan mı belimieee' dinleyebilirler. rock müzik dinleyenler rap dinleyemez diye bir kural da yoktur. özenti olup da her şeye (rapçi rockçı farketmez) fu*k that, fu*k you, fu*k your music diyenlere de ayrıca hiç bir lafım yok...
  1 ... kutupsal form
 4. 4.
  Potansiyel manyak damgası yemek demektir. insanlar size sorar:"Hangi müzik türünü dinliyorsun" diye, rap dersiniz, o an nedense karşıdakinin yüz ifadesi değişir. Acıyarak bakar gibi olur. O saçma sapan, duygusuz şeyleri nasıl dinliyorsun diye atağa geçer. Anlatmaya çalışırsınız. isyan dersiniz, hayatın gerçekleri dersiniz. Anlamaz, daha doğrusu anlayamaz. Çünkü onun içinde isyan etmeye dair en ufak bir kırıntı bile yoktur. Onun için isyan etmek: annesine bağırmaktan başka birşey değildir. Zaten isyan kötüdür, gereksizdir, hem bu dünyayı o mu kurtaracaktır? Niye isyan etsindirki? böyle düşünür. Bu lafların üstüne zaten birşey söylemek gerekmez. Böyle düşünen bir insana neyi anlatabilirsinki? işte malesef türkiye'nin %80'i böyle düşünüyor. Ve işte bu yüzden ben ve ben gibiler mutlu olamıyoruz. Ama değişmeyeceğiz, değiştiremeyecekler bizi. Kısıtlı olanaklara rağmen hala rap var bu ülkede. Ve devam edecek. Rap konserleri, hiçbir zaman rock n coke gibi olamasa bile, mc'ler yetersizlikten hala evdeki bilgisayarlarında kayıt yapıyor olsalar bile, rap demek eziklik demek olsa bile mücadele edeceğiz. isyan bitmeyecek..
  1 ... la psychopathe
 5. 5.
  Öncelikle türkiyede veya antartikada da olsa kötü bir müzik zevkine sahip olmaktır. Müziğin eksikliğini ve boktanlığını kapatmak adına yapıldığını düşündüğüm garip tavırlar** ve giyim tarzı*da cabasıdır.

  Ayrıca bu kişilerde ezik olmaya ve ezilmeye karşı bir eğilim, istenç görmekteyim. Aslında bu dinleyicileri kimse ezmez, hayatları boyunca ortalama bir yaşama sahip olmuşlardır, bildiğiniz türk ailesinin evlatlarıdır onlar da**, amerikadaki zenci arkadaşları gibi ayrımcılığa maruz kalmış bir topluluk da değillerdir; Heralde o müziğimsiyi o kadar seviyorlar ki bunu tam anlamıyla hissedebilmek için ezilmek istiyorlar, ya da gerçek anlamda ezilmek nedir bilmiyorlar.*
  1 -1 ... baybars
 6. 6.
  ne yaparsanız yapın size karşı tutum aynıdır. hep özentisinizdir hep boş işlerle uğraşan malsınızdır. bunu diyen adamda 10 senedir bıkmadan usanmadan aşk şarkıları dinleyen adamdır.
  2 -1 ... mustidy
 7. 7.
  türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde, hiçbir sanat barındırmayan; sözlerin hızlı okunmasıyla bir şeye benzetilmeye çalışılan saçma bir müzik türünü(?) dinlemek olup; sadece burada değil, dünya çapında komiktir. yine de madem bu kadar büyük endüstrisi var, susalım diyorum ben, elbet bu adamların da bir bildikleri vardır.

  rap'te saygı duyulabilecek tek şey o uzun uzun yazılan sözler olabilir. şu ana kadar gördüklerim de affedersin hiçbir boka benzemiyordu. isyanmış şeymiş, komik olum bunlar. melodik olsun, sanatı olsun, ortamı olsun. git bir metal konserine ortamı, insanları izle. bir de kıçı kırık rap konserine bak. nedir bu abi?

  edit: metal konserindeki ortamdan kasıt karı kız değil, atmosfer.
  8 -12 ... der meister
 8. 8.
  genel olarak 8 ile 17 yaşları arasında bulunmak demektir. mada faka yerine hala bir mına ko konulamamasına üzülmek demektir.
  -2 ... david addison
 9. 9.
  sorunu müzik türünde değil o müzik türünü dinledikçe değişen dış görüntüde veya yaşam tarzında aramak lazımdır efendim. Bir de dinlemedikleri müzik türlerine bok atanlar vardır ki sorun aramaya gerek yoktur onlarda küfürü basın gitsindir. Gayet metal dinleyip takım elbiseyle işine giden insanlar olduğu gibi hem metal dinleyip hem de grunge akımına kapılmış gibi giyinen canlılarda bulunmaktadır. Kötü müdür? yoo niye kötü olsun isteyen istediği gibi giyinir. Ancak bazı şeylerin de sınırı vardır üstat. sen şimdi balo elbisesini bakkala ekmek almaya giderken giyinirsen insanlar sende bir absürdlük ararlar. Hemen hemen aynı şey. Tamam müziğini dinle, haliyle dış görünüşünü de müziğin yansıttığı duygulara göre değiştireceksin buraya kadar da tamamız. Ama kardeşim abartınca da komik oluyorsun. Sadece rap felsefesi için değil çoğu müziğin bir felsefesi vardır. Herşeyin abartılmışı abes durur haliyle. Dinliyorsan başkasına dinletmeye de çalışma. Türkiye'de rap dinlemenin herhangi bir ülkede herhangi bir müzik dinlemekten farkı yoktur. Yeter ki hareketlerinizi ve görünümünüzü abartı denilecek düzeyde etkilemesin. klasik müzikte olsa olayı abartmamak lazım. Pipo takıp şal atmış elemanlar nasıl bize çok saçma lan bu dedirtiyorsa cinsiyetini çözmekte zorlandığımız insanlar da diğerlerine o kadar saçma geliyor. veya m bedeni olan birinin xxl giyip kolları karaya vurmuş balina gibi sallaması da o kadar saçma gelir.
  3 ... artik ne anladiysan
 10. 10.
  rap amerikan markasıysa.
  cep telefonunuz ve pantalonunuz.
  amerikan vari dizileriz.
  hepiniz sex and city de siniz.

  not: 20 yıl da geçse türkiyede rap yapanda rap dinleyende 2. sınıf insan muamelesi görücektir. görüyordur.
  3 ... thug life nigga