1. 1.
    Şaka bi yana 10 sene öncesine kadar yolda modelli bir bmw veya mercedes görsek dönüp arkamıza bir daha bakıyorduk amk.

Şimdi ise herkesin altında lüks araç var.

özel sektörde çalışan en vasat adam bile 50-60k değerinde arabalara biniyor.

Madem ekonomi kötü nerden buluyor insanlar bu parayı.
    28 -12 ... the rus
  2. 2.
    Araba sanayisinin gelişmesine ve bu nedenle araba almanın daha kolay hale gelmesine bağladığım sorunsal. Eskiden bu kadar seri üretim yoktu. Daha az üretim yapılırdı. Üretim arttı, ticaret gelişti, yeni modeller çıktı. Her ekonomiye göre seri üretildi. Maliyetler düşürüldü. O sebeple araçların piyasa fiyatı da alım gücüne oranla azaldı. Yani alım gücü arttı. O yüzden mercedes c, bmw 3, audi a4 gibi bir araba gördüğümüzde bile lüks diyoruz. Passat kendini çok geliştirdi. Ona bile lüks diyoruz artık. O nedenle artık piyasada çok lüks araç var ve onu alacak tüketicinin alım gücü de artık daha yüksek.
    2 -4 ... bir deniz hikayesi
  3. 3.
    bankalar sağolsun yağdırıyorlar kredileri. birazcık peşinat verebilen yapışıyor 200 binlik arabaya.
    13 -2 ... pompacisofu
  4. 4.
    vergisini kaçırmayı öğrendi herkes.
    7 -3 ... kagit helva
  5. 5.
    O arabaları biz lüks sayıyoruz.
    Yoksa Mercedes c, BMW 3, ne bileyim passat? Bunlar lüks değil.

Hah, pahalı derseniz anlarım. Ortalama Gelir seviyesine göre ucuk kaçık arabalarla dolu yollar. Onları da Millet 10 senelik kredi ile alıyor. Sonra bir iki ay biniyor. Bakıyor aylık 3-4 bin lira kredi ağır geliyor. Hop, satışa çıkartıyor.
    16 -4 ... odysseus
  6. 6.
    sömürenlerin, hak yiyenlerin sayısının arttığını gösterir.
    12 -2 ... awhnin sevgi fabrikasi
  7. 7.
    120.000 kişilik bir ilçede yaşıyorum. Burda, o bahsettiğim serilerin üstü olan yani mercedes e, bmw 5, audi a5 a6 gibi araçlar oldukça sınırlı. Yok değil var ama sayısı az. istanbul’a gittiğimde ise çok sayıda bu arabalardan görüyorum. Sadece istanbul’u baz alsaydık evet herkeste lüks araba var derdim ama eğer bu serilerin altını lüks saymıyorsak ülkemizde hala lüks araba çok değil. Tüm ülkeyi düşününce.
    5 -1 ... bir deniz hikayesi
  8. 8.
    sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla insanlardaki kendini ön plana çıkarma, statü gösterme, daha basit söyleyişle caka satma furyası arttı da arttı. araç piyasasına muhakkak yansıyacaktı ve yansıdı.

eskiden insanlar aynı paralarla gayrimenkul alırken, birikim, yatırım yaparken şimdi araba alır oldular.

kıyafetin marka değilse, aracın iyi değilse, ayakkabın, aksesuarın pahalı değilse hiçsin. sürekli bunun pompalandığı bir mecra var.

alım gücünün de eskiye nazaran kısmen artmasıyla tavan yapıyor araba sevdası. maksat güç gösterisi.

edit: mercedes c, audi a4, vw passat gibi araçlar orta üst segment araçlardır.
    Avrupa'da en çok satılan araçların vw golf ve Skoda Octavia olduğu düşünülür ise kısmen lüks tüketimdir.
    18 -9 ... raduyev
  9. 9.
    Kendi super luks araclarimizi yapmadigimiza gore audiler mersolar bmwler yerli mali olmadigina gore Gelir adaletsizliginin arttiginin gostergesidir. Ha iktidar partisi din ayagina en salt oyu da luks araclara binemeyenlerden alir o ayri mesele. Bizlere de onlarin hakkini salak salak savunmak duser.
    3 -2 ... nocountryforoldmen
  10. 10.
    Burada 12 sene önce anlatilmis .
    http://blog.milliyet.com....iyor-/Blog/?BlogNo=431647
    4 ... kunteperist