1. 1.
  efenim muhafazakar olduğunu söyleyen büyük bir kesimimiz var. bu bir gerçek. ama bir kişinin muhafazakar olduğunu söylemesi onun muhafazakar olduğunu gösterir mi ? bence göstermez.
  gelelim muhafazakarlaşmaya ve türkiye muhafazakarlarına. açıkçası ben hani nerede bu muhafazakarlar diye soruyorum ? gören varsa bana söylesin.
  muhafazakarlık bir kere çok büyük ölçüde bir doyuma dayanır ! ve muhafazakarın bu algı çerçevesinde tüketim kalıpları çok değişiktir. farklıdır. bugün ki türkiye de böyle bir şey var mı ?. makarna kömür yardımlarında görüyoruz. hele hele her hangi bir işlerinde hemen avantacılık, torpil vs derdinde düşmeleri elzem değil midir ?
  gerçek anlamda muhafazakarlık türkiye de çok az ve çok az bir kesimde yaşanmış ve bitmiştir ! 13. yüzyıl mevleviliği buna en güzel örneği oluşturmaktadır. yine ahilik, bektaşilik gibi geleneklerimiz muhafazakarlık olgusuna örnektir. fakat günümüzde bu değerli olgular kapitalizmin çıkarları doğrultusunda kullanıldığından, yozlaştırılmış bir hal almıştır.
  muhafazakarlık muhafaza etmeyi gerektirir ve buda bilgidir ! kafanı kapatmak muhafazakarlık değildir ! kızını imam hatip lisesine göndermek muhafazakarlık değildir ! yada haşama ile denize girmekte muhafazakarlık değildir.
  gene milliyetçi kesimin muhafazakarlığı da ciddi bir tartışma konusudur, siz milliyetçi muhafazakar olarak enver paşayı anlatamıyor iseniz böyle muhafazakarlık olabilir mi ? örnekler çoğaltılabilinir.
  islamın bir duruşu, islamın bir felsefesi, islamın bir tarihi varsa hatta islamiyet diye bir din varsa huri sayısı tartışarak bu işler olmaz. yada kızların giydiği taytlara, mini eteklere laf ederek muhafazakarlık olmaz ! cumhuriyetin değerlerini ve kurucu kadrolarına saldırarak muhafazakarlık olmaz, bu olsa olsa niteliksizleşmedir.
  şimdi burada sol çevreye laf söylememişim gibi duruyor olabilir ama sol çevre nedir ki sağ çevrenin muhafazakarlaşması doğru paralelde gelişsin ! solun muhafazakarlığı da, sağ muhafazakarlığı etkilemiştir. açıkçası sol muhafazakarında sağ muhafazakarlığından farkı yoktur. bunlar bir birlerini etkilemiştir.
  bunun nedeni metin düzeyinde klasik dünyadan kopmaktır, dil düzeyinde klasik dünyadan kopmak ve dil bilmemektir. hep işin kolayına kaçmaktır kısacası.

  dolayısıyla türkiye de muhafazakarlık yoktur, muhafazakarlaşma yoktur. türkiye de olan turbo kapitalizmin beyinlerde oluşturduğu tahribat neticesinde, çıkara dayalı, bilinçsizce tüketerek, neyin ne olduğunu bilemeden yaşamaktır. muhafazakarlaşma falan yoktur.

  Not : türkiye de muhafazakarlığın kapasitesi ve algısına örnek başlıklar ve entryler bu başlık altında toplanacaktır.
  18 -5 ... congolos
 2. 2.
  bu aralar modadır.

  eski solcusu, merkez sağcısı, merkez solcusu, milliyetçisi, yeşil sağcısı, liberali hepsi ne hikmetse(!) muhafazakardır.

  çıkarların başladığı yerde ideolijilerin bittiğini bize öğretmişlerdir. sağolsunlar.

  ilber ortaylı hoca'dan gelsin:

  tesbih koleksiyonu yaparak muhafazkar olunmuyor.
  avangat resim koleksiyonu ile ilerici olunmuyor.
  5 -1 ... the barz
 3. 3.
  çok yanlış imgelemlerin bulunduğu bulanık durum. muhafazakarlık türkiye'de ne olarak algılanıyor? dinine bağlı olmak, sigara içkiye karşı olmak, baş örtüsü takmak gibi.

  peki aslında muhafazakarlığın anlamı ne? türk dil kurumuna göre; Özellikle siyasal ve toplumsal düzeni olduğu gibi sürdürme görüşü, tutumu, anlayışı.... Her türlü toplumsal değişmeye karşı çıkarak kurulu toplumsal ve ekinsel düzenden yana olma.

  yani muhafazakarlık dinle çok da alakadar değil. gelenek, görenek, adet, folklor, kültüre sahip çıkmak durumudur. halk oyunlarına, tarihi eserlere, cumhuriyete, ülke topraklarına sahip çıkma durumudur.

  muhafazakarlık türkiye'de içi boşaltılmış binlerce kavramdan biridir kısacası.
  6 -1 ... jajaburdabak
 4. 4.
  muhafaza edilecek olan ne kadar az ise, bir insan o kadar katı bir muhafazakar portresi çiziyordur.
  bu perspektiften bakıldığında türban takıyor olmak "muhafazakarlık" demek olmayabilir her zaman. aksine tutunacak tek yol kalmıştır o da bir metrelik bir bez parçasıdır.
  dini çok iyi anlamda kendine mal eden vardır muhakkak. ama türkiyede muhafazarlık * dinden kopamayan ama dünyaya da bağlı insanların gri bölgesidir.
  3 ... dundarbey
 5. 5.
  osmanlıya yüzünü dönmek mesela muhafazakarlıktır. ama osmanlıyı bilerek. dizi izleyerek değil. how i met your mother dizini izleyerek amerikalı olamayacağınız gibi osmanlı dizisi izleyerek osmanlıyı muhafaza edemezsiniz !
  (bkz: osmanlı tarihi)
  3 ... congolos
 6. 6.
  geçmişte ve kısmen de olsa bugün de tarım toplumu olmamızdan kaynaklanmaktadır.
  3 ... essek kesen kasap
 7. 7.
  aslında tamamen güce tapmanın göstergesi olan muhafazakarlıktır. bugün akepe iktidarda ve hayli güçlü iken etrafta ne idüğü belirsiz bir kapanma şekilde türemişler, ağzından allah sözü eksik olmazken önünden geçen kadınların kıçlarına bakanlar, beyin denilen insanı insan yapan organdan habersizlerin yarattığı muhafazakarlıktır.

  akepenin gücü biter, o değişik türdeki kapalılık kalkar ortada samimi insanlar kalır, kızların kıçlarına bakarken artık allah demezler, beyinden habersizlerin sayısının artması engellenecektir.
  2 -1 ... ihan et
 8. 8.
  kazınınca altından yobazlık çıkar, muhafazakarlık bunu saklamak için uydurulmuş kılıftır.
  3 -1 ... sinirlenmicem
 9. 9.
  her ne kadar iyi sonuçlansa da kötüye yorumlanacaktır.
  1 -3 ... gabyarven
 10. 10.
  bilmedikleri manevi değerlerini korumak adına, sanatçıyı hapse atmaktır.
  1 ... congolos