1. .
  islamın 5 şartı vardır ve bu şartların hepsinin yerine getirilmesi geekmektedir. böylece müslüman sayılırsın. Ancak ülkemizde bu şartları uygulayanların sayısı bir hayli azdır. herkes kafasında belli bir yaştan sonra namaza başlamayı düşünmektedir. sadece ramazan ayında oruç tutmak ile müslüman olunmadığı din adamlarınca kabul görülmektedir. beş vakit namaz kılmıyan kişi adı üstünde islamın şartı olduğundan müslüman olarak değer kazanmamaktadır. ancak ülkemizde ki uyanık geçinen kişiler allahlarını kandırabileceklerini zannettiklerinden nasıl olsa yaşlanınca kılarım zihniyetindelerdir. müslümanım demek ile müslüman olunmamaktadır. adımız islam ülkesi olsa da alakamız dahi yoktur. lafa geldiğinde ise ya allah bismillah allahuekber şeklinde coşmakta ise üstümüze yoktur. bu kişiler özellikle ateist kişilere ve deist kişilere fena halde takıktırlar. ancak kendilerininde kendi kitaplarına göre söyleneni yapmadıkları için o kızdıkları kişilerden farksız olduklarını düşünemeyecek kadarda saftırlar. belki de çok kurnazdırlar ve yapamadıkları ibadetleri yerine inançsız ya da farklı inançları olan kişilere saldırıp allahlarına yalakalık ederek prim yapmaya çalışırlar.
  3 -5 ... zeki yaratik
 2. .
  kimlikte yazan dinle istatistik cikarilamayacaginin gostergesidir. hangimiz gidip budist yazdirdik lan kimlige?
  2 -1 ... der meister
 3. .
  (bkz: türkiye deki islam anlayışı)
  ... blackhole
 4. .
  bu ülkenin %99'u müslümandır. dininin gereklerine göre yaşamaya çalışan kişiler azınlıktadır evet. fakat onlara mü'min denilir. başka bir deyişle, müslümanlık bir inanç tarzı, mü'minlik ise o inanç tarzını kendine benimseyip, ona göre yaşamaktır.
  1 ... user user birakir
 5. .
  islamın 5 şartını yerine getirmeyenleri aforozlayan zihniyet söylemi.
  milyonlarca insanın zor şartlarda yaşadığı türkiye gibi bir ülkede, milyarlarca lira harcayarak hacca gidilmesine laf etmiyorsam sus.
  ... yes comment
 6. .
  ahiret günü %99 olmayacağını hepimizin göreceğini umduğum durumdur. Allah adına iş yaptıklarını söyleyip Peygamberin ağzından yalan söyleyenler cehennmedeki yerlerini hazırlasınlar...Türkiyede % kaç veda hutbesini okuyup tatbik etti, bırakın furkanı okumayı.. kimin rabbi malatyada misyoner avlamayı, istanbulda ermeni avlamayı, emretti.elbette müslümanların rabbi değil. kimin peygamberi yurdundaki yahudileri kovdu, islam adına nefsinin istediklerini yaptı ve bunu islama mal etti.elbette islam peygamberi değil.insaların nefisleri. bu soruların cevabını doğru bilenler kadar müslüman var.
  ... dr mervan
 7. .
  camiye gitmemiş, ordaki kalabalığı görmemiş bünyelerin ifrazatı.
  ayrıca bu akıl sağlığınıyitirmiş bünyeler * allah adına insanların ne kadar inançlı olduklarına, olabileceklerine karar vermeye kalkarlar ki aman aman evden köyden ırak olsun böyleleri.
  ayrıca allah a yalakalık ne lan?
  ... happylover
 8. .
  olaya uzman 'tanımı' getirilmeli kanaatine vardırttan, halkımızın bu konularda cahil olduğunu anlatan bir hede.

  şimdi şöyle bir durum var, kişi ben müslümanım diyor ve bu şartları saçma buluyorsa, o kişi müslüman değildir. dinden çıkmıştır maalesef. ama kişi ben müslümanım diyor, bu 5 şartın hiç birini yapmıyor ama yapması gerektiğini biliyorsa o kişi halen müslümandır. ve bütün mesele kişinin niyetinde biter. onun iyi veya kötü bir müslüman olup olmadığını yalnız allah cc bilir.

  bu şuna benzer, bir vatandaş trafik kurallarına uyması gerektiğini bilir, ama kırmızı ışıkta durmaz. polis bu adamı yakalıyor, cezayı basıyor. adam parayı ödüyor, sonra yine kırmızı ışıkta geçiyor, yine ceza yiyor. birkaç defadan sonra zaten ehliyetini alıyorlar. bu adam halen bir türk vatandaşı ama iyi bir vatandaş değil.

  islamda böyledir, tek fark islam daha merhametlidir. sen binlerce kez kuralları ve kanunları sallama, tövbe et, kilometre sıfırlanır.
  -1 ... aynadaki adam
 9. .
  türkiyedeki hatta dünyadaki her kesime gruba cemaate tarikata güruha cenaha göre değişir.Kutsal kitapta faizin haram olduğu açık bir şekilde belirtilmişken günümüz şartlarında faiz bir gerçektir ve benden başkaları günlük işleri sırasında alıyorsa bende kazanç kapısı olarak bunu kullanabilirim mantalitesiyle savunan (bkz: Süleymancı)ların müslümanlığını kim tartışabilir.veyahut ezarlık ziyretini kati suretle yasaklamış vahabi arapların bizim bayram seyran kabir ziyaretlerimizi şirke yormaları bizi bırakalım müslümanlığı cehennebin dibine sokmalarını kim kabullenebilir.gerçeğe yakın bir misal vermek gerekirse tevatür olduğu bilinen bir hayat kadının kedi yavrusunu beslemesi sonucu cennetle müjdelenmesini kim inkar edebilir *veyahut 5 farza günlük hayatımızda ne kadar pratiğe döktüğümüz tek kıstasmıdır bizim müslümanlığımızda.peki yılbaşı gecesi hindi doldurup yiyip eğlenince de hz.isaya yaranıp hz.muhammede ihanetmi etmiş oluyoruz.kılınan rekat sayısı verilen zekat yekünü aktifinde bir bilanço konu başlığı gibi gerici yobaz sığ düşünceli islamın tavsiye ettiği açık ve ileri görüşlü bireyler olma vasfından uzaklık pasifine karşı paso dönem sonu zarar verir.allah muhafaza.
  1 ... zigana34
 10. .
  türkiye'de müslüman çoktur.olsa olsa 'gerçek müslüman' azdır.nitekim gerçekten dininin gereklerini yerine getirmeye çalışanlar ise maalesef bu şuuru anlayamanlar tarafından yobaz ilan edilir.

  bir taraftan dinin gereklerini yerine getirmeye çalışan bireylere, türkiye'yi iran'a çevireceksiniz, şeriatı getireceksiniz denilmekte, diger taraftan namaz kılan, oruç tutan bireye de aman canım müslümanlık sadece namazdan oruçtan mı ibaret denilmektedir.paradoks içinde paradoksu barındırmaktadır.

  çoğunluğu temsil eden müslüman kesim ise, iş laikliğe gelince elhamdülillah bizde müslümanız, benim anam bacım da başörtülü demeyi ihmal etmez.ama o müslümanlık ayrıdır, onlarınkisi türkiye'yi iran'a çevirmeyecek türdendir.kısaca müslümanlıkları sadece kimliğinde yazılı din hanesinde kalmaktadır.

  türkiye'de müslüman çoktur.fakat, nitelikli müslüman azdır...belki de içinde bulununulan paradoks müslümanlığın gerçek anlamını kavramaya yetmemektedir...
  1 ... juliett