1. 1.
    diğer ülkelere göre düşük bir orandır.

edit: diğer ülkelerden kastım gelişmiş ülkelerdir.
    4 -2 ... antisourtimesten dustum yola
  2. 2.
    türkiye'nin okuryazarlık oranı düşünüldüğünde pek de yüksek olmayacağı ortada olan orandır.

(bkz: yüzde 81)
    4 ... der meister
  3. 3.
    isvicreli bilim adamlarina gore masturbasyon yapma oraninin milyonda biri kadardir.
    6 -1 ... sorrow
  4. 4.
    türkiyede ki kitap fiyatlarının yüksekliği ve buna sebep olan korsan kitap basımı vs gibi konularının irdelenmesi gerektiğininde bi yansımasıdır. zira bugun korsan basım bi polisiye roman v.b. kitaplar bile en aşağı 10 liradır. ortalama bi lise öğrencisi bırak liseyi üniversitesi öğrencisi günde hiç harcamasa her şeyden kendini mahrum bıraksa 10 lira harcıyor.ee sen bu adama bir de iki günde bir kitap bitirmesi gerektiğini söylersen vay onun haline. daha diğer girdi * maliyetlerinden bahsetmiyorum. 1.3 lira otobüs, ortalama 3 lira sigara, ee bunun çayı var yemeği var. ohoo bu konu sosyal sorunlara yol açar neyse ben sustum.
    4 -1 ... sadik 2 dost 1 hayat 1 olum
  5. 5.
    Sözlük okuma oranıyla başabaş giden orandır.Sözlük okuyup kitap okumayanları ve kitap okuyupta sözlük okumayanları bir adet standart sapma makinasından öğüttükten sonra ortaya çıkan formül ;
    sözlük okuyucular çarpı 1 bölü türkiyenin nüfusu
    ... zigana34
  6. 6.
    kitap fiyatı/gelir oranı da bu konuda dikkate alınması gereken bir orandır.
    1 ... olmekistiyorum
  7. 7.
    adam fewar'in empati adlı kitabını almak isteyen lakin 24 ytl'lik hayvanımsı ve bi o kadar da sıradan bir ögrenci bünyesine ters gelen fiyatını görünce pek de sasırılmaması gereken durum.

not: sonra da korsana tamah etmeyin, bık bık...
    2 ... genco
  8. 8.
    yüzde elli üç olduğunu tahmin ettiğim..
    2 -1 ... pablo escobar
  9. 9.
    bos zamanlarınızda ne yaparsınız? sorusuna kitap okurum diyen bir toplumun kitap okuma oraninin düsük olmasına saşırmamak lazım. insanların günde on dakika da olsa kitap okumaya zaman ayırması gerekmektedir. ama gençlerin çoğunluğu bos zamanını bilgisayar basında gecirir, bu yüzden düsüktür.
    1 ... badhabit
  10. 10.
    kutuplardaki buzdolabı kullanma oranına yakındır..
    2 ... gladier