1. 1.
    "dünya kadar malım olacağıma fındık kadar vajinam olsun"

"bende şans olsaydı kız doğardım"

gibi özlü sözlere bakılırsa tercih edilesi bir durumdur. Yaşamadım, bilemiyorum.
    11 -9 ... baybars
  2. 2.
    doğudakileri düşününce batıdakilerin hiç ağlamaması gereken durumdur.
    6 -2 ... sayborglardasever
  3. 3.
    bi kısım orumcek kafalı sebebiyle kadınların zorluklar yasaması durumudur.
    4 -3 ... ozsaycan
  4. 4.
    türkiye 'de kadın olmak kısıtlanmaktır. rahat gülememek, rahat ağlayamamak, rahat konuşamamaktır. her zaman üzerinde gözlerin olması, "kim ne der" diye hayatına istediği gibi yön verememe, hatta kocasından bile dul damgası yememek için ayrılamayıp, 'dul damgası' yerine dayak yemeği göze almaktır.

türkiye 'de kadın olmak "elinin hamuruyla erkek işine karışmamak"tır. erkeğin gölgesinde kalmaktır. beyi ne derse ona riayet etmektir. düşünememek, düşünmesi garip karşılanmaktır.

türkiye 'de kadın olmak "karnından sıpası, sırtından sopası eksik edilmemek"tir.

bırakın türkiye 'de kadın olmayı, türkiye 'de kadın doğmak bile üzüntüyle karşılanan bir olaydır. aileyi yasa boğar(!)
    19 -3 ... yasak merve
  5. 5.
    zordur, oyle ki trafikte her turlu tacize hazır olmanız, sogukkanlılıgı elden bırakırsanız eger hayati tehlike ile basbasa kalmanız olasılıgına alısmanız gerekmektedir.
    evlendiginizde hem ise hem eve yetismeniz demektir.
    ataerkil bir toplumda yasadıgınız icin isyerinde terfi alamamayı hazmetmeyi ogrenmeniz, buna alısmanız demektir.
    risklidir. tacize * * ugramamak icin dikkatli olmanız, geceleri yalnız dısarı cıkmamanız gerekmektedir.
    paranoyak olmak demektir, acaba kadın oldugum icin mi kaba, kibar, duyarsız davranıyor bana diye kafa patlatmaktır.
    ciddiye alınmamaktır. kadının sacı uzun aklı kısa deyimine inanan toplumda kendini anlatmaya calısırken yorulmaktır.
    11 ... kabaktadi
  6. 6.
    hulya avsar'ın turkiyenin en zeki kadını olmadıgını bilmektir.
    sabiha gokcen'i, turkan saylan'ı, halide edip adıvar 'ı, buket uzuner'i, duygu asena 'yı alev alatlı 'yı sevmektir.
    kadınlıgın sadece cinsel obje olmadıgını anlamak bunuda anlatmaya calısmaktır.
    her yerde bıkmadan mucadele etmektir.
    hayatta basarılı olan kadınların sadece aliye dizisinde olmadıgını bilmek, umutlu olmaktır.
    8 ... kabaktadi
  7. 7.
    portakali soydum basucuma koydum ben bir yalan uydurdum: turkiyede kadin olma(sahin)K
    -4 ... asselisaya
  8. 8.
    iranda ya da afganistanda kadın olmaktan çok daha iyi bir durumdur.
    3 -2 ... juansebastianveron
  9. 9.
    istisnai zamanlar haricinde;

arka planda olmaktır,
    haksızlığa uğramaktır,
    ayıplanmaktır... *

erkekler için böyle bir kuruma gerek duyulmamışken kadınlar için mor çatı nın kurulmuş olması da bunun bir kanıtıdır.
    3 ... essementhol
  10. 10.
    tüm önyargılara ve sataşmalara rağmen, başı dik dolaşmaktır. türk kadını' nın hakkıdır.
    1 ... legend of the stranger