1. 1.
  uzakdoğu ve avrupa ülkelerinde sıkça gördüğümüz skandal ve başarısızlık nedeniyle gerçekleşen istifaların türkiye'de olmamasıdır. bu ülkede rüşvet alan bir devlet memuru en alt seviye memurdan en üst seviye memura kadar devlet onu görevden alıncaya kadar istifa etmez. kişisel giderlerini devlete ödetmek diğer ülkelerde istifa sebebiyken türkiye'de normaldir. başarısız olan parti lideri asla istifa etmez başarısızlığı asla kendinde görmez aynısı futbol kulübü başkanlarında da görülür onlara göre başarısız olanlar her zaman teknik direktör ve futbolculardır kendilerinde hiç suç yoktur. kısacası uzakdoğu'da yolsuzlukla suçlanan başbakanlar, parti liderleri intihar ederken bizikiler yolsuzlukları ispat edilse bile koltuğa yapışıyor. işte bu yüzden japon yapmış abi diyor ve onların seviyesinde ağzımız açık halde bakıyoruz.
  7 -2 ... delgado
 2. 2.
  Banka hesaplarını daha fazla doldurma kaygısıdır. Eğer ki avrupa'da bir genç kızın başı kesilmiş olsun, 3 aydır katili yakalanamamış olsun ve emniyet müdür çıkıp "kızlarına sahip çıksalardı o zaman" şeklinde bir açıklama yapsın anında istifa ettirilirdi. Ancak bizim ülkemizde tam tersi oluyor... Sürgün gibi görünüyor olsa da adam emekli olmadan önce vali atanıyor.
  2 -1 ... i belong to che
 3. 3.
  edep anlayışının adamımcılık anlayışı olduğu sürece bu kültür oluşamayacaktır.
  her ne olursa olsun benim adamım yapmaz dendikçe, arkası korundukça ben kötü bir şey yapmıyorum hakkımı alıyorum düşüncesine sahip insanlar mevkilerini korudukları için aslada oluşamayacak bir kültürdür.
  ne zaman ülkece hukukun adaletin üstün olduğunu gerçekten anlarız ve buna göre davranırız o zaman güzel şeyler göreceğiz .
  (bkz: güzel günler göreceğiz)
  2 ... wreker
 4. 4.
  var ya işte;
  "sen kovamazsın ben istifa ediyorum."*
  1 ... hakanali
 5. 5.
  bu bir erdem meselesidir. bu biraz karakterle/kişilikle alâkalı bir şeydir.ne yazık ki bu toplumda, haysiyetini çıkarlarından üstün tutan izzet-i nefis sahibi insanlar parmakla gösterilecek kadar azdır. lafa gelince erdemi 999999 kişi canhıraş bir şekilde savunur. ne koltuğa,ne karizmaya bk sürdürmez. velevki ne zaman istifa etmesi gereken bir durum oluşur, o zaman o erdemlerin esamesi bile okunmaz.
  bahaneler ,kıvırmalar ,yan çizmeler , daha neler , daha neler...
  2 ... notre dame
 6. 6.
  istifanın bir kültürden çok erdem olmasından kaynalanır.
  1 ... muhterem fil
 7. 7.
  çok normaldir. türksün sen. kimse senden daha iyi bilemez, senden daha zeki ve akıllı değildir. kimse senden daha iyi o işi yapamazsa, kimse senden daha iyi olamaz. koltuk namustur türk için, zamanı dolmadan gitmez.

  bu arada akp için diyorsunuz bu koltuk sevdasını ama geçmişte solcusu, ülkücüsü, laikçisi de aynı şeyi yaptı. bunu da unutmayın.
  5 ... mendoza
 8. 8.
  yapılan bir yanlıştan dolayı istifa ederse toplum gözünde suçlu görüneceğini bilen insan davranışıdır.
  1 ... hildeshaym
 9. 9.
  (bkz: binali yıldırım/@protest sanayici)
  ... protest sanayici
 10. 10.
  kurumlar ve yöneticiler doğru düzgün çalışmadığı zaman insanlar doğal olarak istifa etmezler.

  batı kültüründe bir bakan gerekli durumda istifa etmediği zaman partisi gelecek seçimlerde zarar vereceğini düşünüp kendisini istifaya zorlar. hala itiraz ederse partisinden atar, görevinden alınır. çünkü seçmenin balık hafızalı olmadığını öğrenmişlerdir. bizim politikacılarımız halkını balık hafızalı görüp günübirlik, günü kurtarma peşindedir. kimse istifa etmez, çünkü onu görevden kimse almayacaktır.

  insanlar zorla atılmak yerine istifayı seçerken bizde kimse zorla yerinden atılmayacağı hatta korunacağı için istifaya ihtiyaç duyulmaz.

  nasıl olsa herkesin medyası var pisliğimizi temizler, halk kandırılır diye düşünülür. fakat seçim sonucu halkın verdiği oyun rasyonel olmadığından yakınırlar. o balık hafızalı halk saçmalıklar yapıp istifa etmeyeni sandığın dibine gömer.

  örnek verelim; zahid akman bence suçsuzdur, fakat istifa etmesi başbakan yardımcısı tarafından istenmiş ve etmediyse onun görevinden alınması gerekirdi. ister bir ay kalsın ister bir gün. istifa etmediği için onursuzca görevinden atılsa bir daha böyle durumlarda insanlar kendilerine söylenmeden istifalarını verirler.
  bir başka gelenekte ise istifa edenleri bir ay sonra yeniden görmeye alıştık zaten. baykal kaç kez istifa etti hala yerinde. dsp, mhp, dp de aynı şeyi defalarca gördük.

  telefonum dinleniyor diye yaygara kopartan onursuz insanlar telefonunun açık unutulduğu ispatlandığı halde yüzsüzce yerlerinde duruyor. halkın değerlerine hakaret etmek ise sıradan bir şey. nasılsa oy kaygısı yok. halk bu, balık sayılır, unutur gider.
  ... rush