1. 1.
  selcuk yöntem ın, devrim arabaları filminde latif karakterinin kullandıgı cümle.. türkıye gerçegini kısaca özetliyor.
  6 ... egina
 2. 2.
  doğup büyüdüğüm, yaşadığım, sevdiğim ama hergün biraz daha inancımı yitirdiğim, yitirildiğim güzel ülkemin ne yazık ki güzel bir özeti. keşke böyle olmasa.
  5 ... yoko ono
 3. 3.
  bir alanda başarılı olmak için ne kadar uğraşırsanız uğraşın, isterseniz kıçınızı yırtın, günün birinde, aslında sizin tırnağınızın ucu olamayacak -torpilli- biri gelir, sizin önünüze elini kolunu sallaya sallaya geçiverir. öyle kalakalırsınız. verdiğiniz emek ve çaba ahan da böyle cezalandırılır'ın kısacası.
  4 ... filozofil
 4. 4.
  bu ülkenin başına ne gelmişse;

  memlekete üç kuruşluk faydası olmadan, düşüneni ve üreteni kendisine rakip görüp eleştirmenin ötesinde; yeren, nitelikleri itibarı ile değil; dayı-amca desteği ile hasbelkader makam ve mevki sahibi olmuş, amirlerine yalakalık edip, taşak okkalama sayesinde bu makam ve mevkiyi koruyabilen, haris, haset ve hiyanet dolu insanlardan gelmiştir.

  bu tip insanların en belirgin özelliği;

  ne için yaşadıklarının değil, nasıl yaşadıklarının önemli olmasıdır. en ağır hakaretleri edip, en onur kırıcı sözleri de söyleseniz etkilenmezler zira, kişilikli insan olma erdemi onlar için hiç bir anlam ifade etmez. bir kene misali, başkalarının ürettikleri kanla beslenir ve bir kene gibi kansızlıktan geberip giderler.
  3 ... liberalisticcommunist
 5. 5.
  ülke yönetiminin en kilit noktalarına yerleştirilmiş olan kişiler sayesinde dogruluğu kanıtlanmış sözdür.
  1 ... rocknrollanintakendisi
 6. 6.
  türkiye cumhuriyeti'nin özetidir.
  (bkz: devrim arabaları)
  2 ... kizilmaske
 7. 7.
  ülkenin neden senelerdir gram ilerlemediği sorusuna yanıt olarak verilebilecek söz.
  3 ... delgado
 8. 8.
  dün akşam türk max'ta bir kez daha yayınlanan devrim arabaları'nın en ama en güzel cümlesidir.
  1 ... brunglace
 9. 9.
  türkiye fotoğrafını gözler önüne seren devrim arabaları vecizesi.

  az önce izledim filmi türkmax kanalında... hele ki final sahnesinde proje yöneticisi gündüz bey türk malı çıkartmasını arabanın ön camına yapıştırıverdiği sahne yok mu? o yüzüne yansıyan, "ne olursa olsun yaptık biz bunu" diyen haklı gurur ifadesi yok mu?

  tanım: her köşe başını bir şekilde tutan amerikancı, batıcı zihniyetin imzai ehliyetinin nelere kadir olduğunu özetleyen acı gerçeğimiz.
  ... baadir
 10. 10.
  6 aylık yoğun çalışmasının ödülle taçlanmasının ertesi ayı soruşturma geçirip 2 yıl neden çalıştığının savunmasını yapmak zorunda kalmakta bu durumu özetliyor. sadece bizim ülkeye mi has acaba?
  1 ... narsistisyan