1. 1.
  türkiye'de faizlerin yüksek olmasını açıklayan nedenlerdir.

  * türkiye'de risk priminin yüksek olmasıdır.

  * Bütçe açığı nedeniyle ortaya çıkan borçlanma gereksinimi

  * Cari açık nedeni ile ortaya çıkan borçlanma gereksinimi
  2 ... rosava
 2. 2.
  cevabi verilemeyen ve bilinmeyen bir çıkmazdır.
  ... yenerz
 3. 3.
  yabancı sermayenin türkiyeye akın etmesi için yüksek tutulmaktadır. neden? abd ye baktığımız zaman %0.5 %1 arasında oynuyor faiz oranları. adam oraya bin dolar yatırsa sene sonunda alacağı para 1010 dolar ama türkiyeye yatırsa %15 lerden bahsediyoruz 1150 dolar yani arada 140 dolarlık bir kar marjı var. kaldı ki buraya gelen yabancı sermaye milyon dolarlar yatırıyor varın siz düşünün artık ortadaki karı.
  1 ... peace
 4. 4.
  tcmb'nin ana sayfasında "merkez bankasının temel görevi fiyat istikrarını sağlamaktır" yazar. iktisat okuyan herkes bilir ki yüksek faiz talebi keser fiyatların artışını engeller.

  tabi başka faktörler de vardır..
  1 ... karamsar kelimeler
 5. 5.
  temel sebeb cari açığın piyasadan nakit para toplanarak giderilmesi düşüncesidir.devlet yüksek faiz oranı belirleyerek hem yurtdışından hem de yurtiçinden sıcak parayı toplayarak ödemeler dengesini ve cari açığı kapamayı hedefler.ancak borcu borçla kapamak ne derece etkili çözümdür onu tartışmak lazım.faiz sürelerinin geri ödemeleri geldiğinde olan vatandaşa olur.ya benzine ya sigaraya ya da temel tüketim mallarına zam gelir.devlet baba günü kurtarır.
  2 ... jack daniels