1. 11.
  anadilimizin ve kültürümüzün arapça olduğunu unutan adamdır. 2. dünya savaşında karne ile ekmek alınan dönemde. Hacca gidilmez diyerek arapların da ekmek yemesine göz koyan adamdır. Zaten 2. dünya savaşı onun yüzünden çıkmıştır.

  Yabancı filmdeki dublajda oyuncunun sesindeki mimikler ve vurgular film için önemlidir. Ancak hayatımız boyunca 100 binden fazla dinlediğimiz daha doğrusu duymak zorunda bırakılan ezanın vurgularını bilsem ne olur o da ayrı bir tartışmadır.

  - bak bak ağbi tam burada nasıl da vurguladı... (namaza gidenler bile dinlemez ezanı böyle..)
  5 -2 ... scorpioraptor
  #11566220 :)
 2. 12.
  çok iyi bir adamdır.

  haydi namaza, haydi namaza, allah uludur, birdir; dedirtmiş adamdır.

  bu adam din düşmanı olsa, anlaşılır şekilde söyletir mi ey yarım akıllılar?
  10 -9 ... ali ekber rodos
  #11566240 :)
 3. 13.
  ayrica tek adam degildir , ataturk ve inonu'nun iktidarlari zamaninda olmustur. bu yuzden baslik "adamlar" olarak duzeltimelidir.
  3 ... turok
  #11566282 :)
 4. 14.
  çok ilginç bir adamdır.

  sen tut %70'i türk olan, tamamına yakını türkçe konuşan bir ülkede ezanı türkçe okut. aman tanrım, ne trajedi :/

  bu arada bu adam mustafa kemal atatürk'tür. atatürk'ün yaptıklarını inönü'ye yükleyip küfretme devri geçti gitti. isterseniz atatürk'e doğrudan küfredebilirsiniz. neticede atatürk türklerin atasıdır, sizin gibi arap bozuntularının değil.

  neyse lan canım sıkıldı, bir ek bilgi daha vereyim: ezanı türkçe okutmak öyle birden bire ortaya çıkan bir düşünce de değildir. abdülaziz döneminde de ezanın türkçe okunduğuna ilişkin kanıtlar var. ziya gökalp'in de konuyla ilgili şöyle beşliği de var:

  "bir ülke ki, câmiinde türkçe ezan okunur,
  köylü anlar manâsını namazdaki duanın...
  bir ülke ki, mektebinde türkçe kur'ân okunur,
  küçük, büyük herkes bilir buyruğunu huda'nın;
  ey türkoğlu, işte senin orasıdır vatanın!"
  5 -6 ... gokte atam han ulgen
  #11566336 :)
 5. 15.
  (bkz: bağa mı didin)

  dostum, kimi kastediyosan açık konuş bak. olayın eğrisinde doğrusunda değiliz. adamına göre tepki veriyoz. menderes yaptıysa kötü, inönü yaptıysa iyi...

  ona göre.
  4 -1 ... tahin ile pekmez
  #11566373 :)
 6. 16.
  kendince doğrudan ve mazlumdan taraf olduğunu zanneden zibidilerin kanaati ismet inönü olduğu yönlüdür.
  ismet inönü şartların kurbanı olmuş bir siyasetçi olmakla birklikte, kurtuluş savaşımız ve lozan düşünüldüğünde hatalarını görmeden önce vatanseverliğini ve yürekliliğini görmemiz gereken bir türk kurtuluş savaşı kahramanıdır.
  ismat inönü nün atatürk sonrası döneme tekabül eden icraatlarına gelirsek;
  ikinci dünya savaşı kapısına dayanmış cumhuriyeti savaşın sefalet ve yıkımından korumak için tedbirler almış ve bu tedbirlerin bir parçası olarak halktan ağır istikaklar toplanmıştır.
  bir milleti aç bırakmamak adına topyekün bir milletten beklenmesi gereken bir fedakarlık olmuştur bu karar.
  yeni ayağa kalkmaya başalayan bir cumhuriyetten söz ediyoruz.
  yıl 1939.
  devlet kurulalı henüz 16 yıl olmuş.
  ağır borçlar altında ezilmeye devam eden, bir enkaz devralmış azimli ama çoğu konuda emekleyen bir devletten söz ediyoruz.
  o erzaklar yağmur altında kalmasın, heba olmasın diye o zaman kullanılabilecek tek mekan olan camilere depolanmıştır.
  afedersiniz ama binlerce tona tekabül eden erzakları siz olsaydınız, deposu olmayan bir devlette, yatak odalarınıza ya da müsait yerlerinize mi sokardınız?
  bir diğer konu atatürk resimlerinin paralardan, pullardan vs. kaldırılması konusudur.
  zaman zaman benimde üzerinde kafa yorduğum ve uzun süre incelediğim bu mevzuyada son bakış açım şudur ki ismet inönü atamızın milleti ve devleti idare eden bürokrasi gözündeki sarsılmaz iradesine yaklaşmayı seçmese idi, ülkeyi idare edemez ve belki de bugün ikinci dünya savaşına nasıl girdiğimizi konuşuyor olurduk.
  iradeyi halka vermek ve yeni yönetime aktarmak adına yapması zorunlu olan şeyleri eminim istemeye istemeye de olsa yapmıştır.
  ezan konusuna gelirsek, bugün dahi her daim hortlamaya hazır şeriat isteriz naraları atan softaları, yobazları ensesinden atmak adına, atatürk ün ölümünü fırsat bilen kesime devletin gücünü anlatmak ve ispatlamak adına yapılmış bir icraat olarak görmek aklı selimliğine erişmek lazımdır.
  inönü din düşmanı olsa idi, elindeki yetkilerle o ezanların sesini de kıstırabilirdi.
  bugün asarız keseriz diyenlerin, o gün kıçlarını kıstırıp tir tir titrediğini bilmeyenimiz mi var sanırsınız.
  meydanı sizin gibilere bırakıp, cumhuriyetin hatta allah muhafaza devletin, milletin elden gitmesine gözmü yumsaydı?
  aç kurtlarla, çakallarla kuşatılmış, bir zaaf bekleyen köpeklere karşı(işgal kuvvetleri ve sömürgeciler kastedilmekte) yapması gerekeni yapmış, durması gerektiği gibi sağlam durmuştur.
  tarihi yargılarken, aklınızı başınıza devşirip, öyle fikir beyan edin.
  sonra tarihin altında kalırsınızda kurtaranınız olmaz.
  4 -1 ... turkpence
  #11566506 :)
 7. 17.
  yabancı bir filmi orijinal dilinde izleyerek alınan zevkten habersiz olup Türkçe dublajlı izleyen zevatla aynı düşünce yapısına sahip kişidir.
  1 -3 ... pastperfect
  #11566714 :)
 8. 18.
  insanların neye 'amin' dediklerini ve neye inandıklarını kendi dillerinde duymaları gerektiğini düşünen adamın yaptığı doğru bir harekettir.Atatürk'e çaktırmadan vurmanın en kolay yolu ismet inönü'den geçer.Ancak unutulur ki ismet Paşa her daim Şevket Süreyya Aydemir'in çok da güzel tabiri ile 'ikinci Adam' olmuştur.Uygulayıcıdır,tipik bir görev adamıdır.Atatürk'ün fikirlerini her türlü kötü eleştiriyi üzerine çekmek pahasına uygulatan,'halka rağmen' uygulatabilmek için ortamı hazırlayan başarılı bir devlet adamıdır.Evet aralarında görüş farklılıkları vardır,hatta bu fark oldukça belirgindir.Ancak amaçları her daim aynıdır.
  -1 ... mavi
  #11567199 :)
 9. 19.
  ezanın anlamının bilinerek asıl amacına hizmet etmesi açısından yapılan doğru, eğer söylenen doğruysa yalnızca "hayyealel felah" kısmının arapça okunması açısından yapılan yanlış uygulamanın failidir.
  1 ... yazabilite
  #11567298 :)
 10. 20.
  atatürkün enkazdan çıkardığı ülkeyi kendi çöplüğüne çeviren zat.

  (bkz: milli dikdatör)
  3 -2 ... menntre
  #11567325 :)