1. 1.
  hep çok çok sert olmuştur. birazdan yazacaklarıma illa ki karşı çıkanlar olacaktır ama yazmak da gerekiyor işte.

  60 darbesinde sağcı diyebileceğimiz menderes hükümetinin düşürülmesi ve dışişleri bakanıyla beraber menderes'in idamı, sağcıların 72'de deniz gezmiş ve arkadaşlarını idamına sebep olmasıyla sonuçlandı. kendilerince bir intikam aldılar. aslında menderes hükümeti'ni düşüren de uzun süren chp iktidarının yaptıklarını çiğnemekti, menderes'e bu ilkeleri çiğnetense yine cumhuriyetin kuruluş yıllarında mecburen oluşan geçici baskı ortamıdır. kuruluş dönemine bunu zorunlu kılansa 600 yıl süren saltanat ve 300 yıl süren hilafet yönetimini halkın aklından silip cumhuriyeti halka alıştırma uğraşından başka bir şey değildir.

  etkiler tepkiler, birbirini etkileyen bir dizi olay ve bu gün karşınızda siyasal islam çizgisinde bir türkiye. ileride, uzun sayılabilecek akp yönetimine karşı da bir tepki hükümetinin doğacağı çok açık. belki o gelecek hükümete de daha sert biçimde patlayacak sağcı yeni bir hükümet gelecek. o ona, bu buna böylece sürüp gidecek.

  yine de burda kimseye kızmamak gerektiğini düşünüyorum. herkesin yaptığı yanlışlar oldu, atatürk'ün bile. benim görüşüme göre bu dönemlern hepsi de temelde türkiye'nin gelişmesi için çabalıyor asıl hata karşı çıktıkları görüşlerin doğru yanlarını da içeri alacak biçimde tamamen reddetmelerinde.

  hayat siyah ve beyazdan oluşmaz, hayat milyonlarca tonda griden oluşur. bu sebeple hiçbir görüş tamamen yanlış değildir ve ülkenin gelişimi için reddettiğiniz fikirler uygulanabilmelidir. bunu göze alamayan kimselerin iktidara gelmemesi gerekir.
  4 ... asyali praetor