1. 1.
    öylesine berbat bir sistem kurulmuş ki doktora yapmaya çalıştığında sonunda elde ettiğin sonuç sadece kişinin kendisine memuri yükseltmesine yarıyor. türkiye işe yaramaz yüksek lisans ve doktoralar mezarlığı. intihalmış falanmış filanmış onlara girmiyorum bile. türkiyedeki mekanizmalar bunu hakkıyla yaptırmıyor. ve elde edilen phdler kişinin memuri yükseltmesi için yapılıyor. ve bir sürü kırtasiye zıttırbık tezler ama hiç bir konuda tam anlamıyla derinleşememe ve sadece yapmış olmak için bunu yapma. üniversiteler kariyer merkezi olmuş bilim merkezi falan değil. bir sürü adam boş beleş o mevkileri meşgul edip bir halt üretmiyor o doktoraların tek geçerliliği o adamın makamı mevkisi. oysa o yapılan çalışmanın o ülkeye bir katma değer katması lazım. türkiye uyduruk kampus münevverleriyle dolu. sadece kendine ışık veriyor.
    2 ... kakandoboy
  2. 2.
    bakın dünyada doktoralar çok önemlidir. ülkenin en ileri en hınzır en zeki insanları bilimsel alanda çalışmalar yaparak dünya standardında bir şeyler üretirler ve dünyada bunların sonuçlarından yeni şeyler üretir ve insanlık böyle böyle gelişir. biz kendimize güya bu modeli almışız. uzaktan görüntü böyle ama yakına gelince sadece görüntü ses te yok koku da yok. elle tutulur bir halt yok böyle gitmez bu kadar kaynak kürsüyü bu işlere harcayıp bir halt üretmeyen türkiye güya bir sürü teknik üniversite var ne üretiyorlar sonuçlara bakıyorsun çok güdük ve fakir. demek ki sistemde bir sorun var bunları düzeltmemiz lazım. gerçekten bir işe yaramayan faydalı kıymetli olmayana bu makam mevki verilmemesi lazım. bu rezilliğin vebalini bu ülke yaşamaktadır.
    1 ... kakandoboy
  3. 3.
    Geliyor gelmekte olan diyelim.
    ... eylulsabahi
  4. 4.
    Vermek zordur. Ecnebi enstitülerde daha kolay tez yazmak tezi savunmak..neticede doktora vermek.
    ... judas
  5. 5.
    Mb isimli ergen bile yapıyor düşünün ülkedeki eğitim sistemini. Evet.
    1 ... oytunkaran
  6. 6.
    - Bu devirde herkes üniversite mezunu, üç beş okuldan mezun değilsen çöpsün (completed)
    - üniversiteler parayla yüksek lisans diploması veriyor (completed)
    - doktoranın da içini boşalttılar (completed)
    - zaten yeteneği olan adam kendisini tez yazarak falan ziyan etmiyor, piyasada para kırıyor. Bunlar kitabi bilgi adamı (loading)
    - iki senede profesör yapıyorlar kendilerini (soon)

Aşamasında olmam nedeniyle tecrübemin olduğu süreç. şunu diyebilirim ki, "bütün tezi yazmak, tezi akademiye teslim etme sürecindeki 1 aydan daha kolaydı" diyebileceğim akademik süreçtir.
    1 -2 ... katalin
  7. 7.
    --spoiler--

evime yakın diye ege’ye başvurdum a

--spoiler--

Mülakat

- neden Ege üniversitesi?
    +evime yakın.
    - tamam sen şimdi eve git biz seni sonra ararız.
    -1 ... judas
  8. 8.
    Doktoraya tekrar tekrar başvuranlar, vazgeçenler..

Sözlüğün yaş ortalaması kaç arkadaşlar.
    Görüyorum ki 28-30 aşağısı değil.

25 yaş altı yazarlar gelin sarılalım. *

Edit: her üniversitenin kendi öğrencisine öncelik verdiği.
    Yüksek lisansta olduğu gibi.
    1 -2 ... eylulsabahi