1. 1.
  ilber Ortaylı tespiti: " Türkiye'de derece alanlar ABD'de garson oluyor; memleketi terk etmek hoş bir şey değil "

  ve cevaplar: " Ben okurken garsonluk yaptım. Fırında gece nöbeti tuttum, kitapçıda raf dizdim. Yapmayanlar vardı. Okuldaki Fetöcüler ve Reisçiler hem devletten maaş, hem okula burs, hem cebe harçlık aldıklarından böyle dertleri yoktu. Emeğini satmanın ayıbı yoktur. Ayıp olan şerefini satmaktır." selim sazak. @scsazak

  " Ben de okudum. Ve diyorum ki, Hoca davet edildiği yerdeki kitleye ve konsepte uygun konuşayım derken tutturamamış. Geçtiğimiz yıl ülkemizden ayrılan 257 bin insanın neden kaçarcasına terk ettiğini açıkça söyleyebildiğinde saygı duyarız kendisine... " şengül hablemitoğlu.

  not: ilber hoca bu sefer tutturamamış.
  5 -1 ... eratosthenes
 2. 2.
  hayatımda duyduğum en gerçekten uzak tespit.
  iyi üniversitelerden mezun olan bilim insanı ve mühendis arkadaşlarım var abdde. kimi abdnin en iyi üniversitelerinde ögretim üyesi kimi de orada mesleğini yapıyor.
  herkes tarih mezunu değil. kusura bakmasın.
  3 -1 ... strawberry blonde
 3. 3.
  ulan 24 bin tl 5000 dolar etmiyor, 5000 dolara göç eden beyin garsonluk bile yapamaz. amerikada, eğer embesil değilseniz ve türkiye şartlarıyla -sabah 9 akşam 7, 6 gün- disiplinli olarak çalışırsanız temizlikçi bile olsanız saatte elinize 20 dolar geçer, bu da 5000 dolar eder zaten.

  kafası orta derece çalışan bir bilim adamıysanız elinize yıllık 100.000 doların altına para geçmez.

  beyin göçüne konu olabilecek parlak zekaya sahip bir bilim adamı ise ya çalıştığı şirkete ortak edilir ya da yıllık 300-400.000 dolar para alır.

  bu konuyu neden açtığı belli, ee, ilberin bilim adamı falan olmadığını senelerdir söylerim, işte buyrun savunun şimdi.
  2 -3 ... ibni maymun
 4. 4.
  ülkeden çıkmak eşittir pat diye refaha ermek değil demiş özetle.

  doğru da söylemiş. ben burada bir sene çalıştığımla araba alırken ingilterede yüksek lisansa giden tanıdığım gece pubda garsonluk yapıyor nafakasını çıkarmak için.

  bunu nasıl düzeltebiliriz? buradaki eğitimi daha kaliteli hale getirmek değil. sorun lisansüstü eğitim değil bürokratik bokluklar.

  lisede olmaması gereken düzensizlikler var ülkenin en köklü okullarında.

  seneye lisansüstü afrika çalışmak isteyen çok yakın bir arkadaşım ankara siyasala başvuruyor (bu alanda çalışabileceği memlekette belki tek okul) gelen yanıt kontenjan açılıp açılmayacağı belli değil açılırsa internetten haberiniz olur.

  bu çocuk boğaziçi siyaset mezunu. ama memlekette 6-7 ay sonrasına plan yapabileceği bir bürokrasi yok.

  1-2 ay daha yanıt alamazsa ingiltereye gidecek.

  e sen burada kalmak isteyen adamı mecbur bırakırsan, adam burada rahat rahat okumak varken orada garsonluk yapıp okursa memlekete bilenmez mi?
  ben bilenirdim şahsen. sonra da orada refaha erdiğimde dönmezdim belki.

  yurtdışına gitmek çok da cazip bir şey değil, evet ancak insanları buna mecbur edecek düzeni değiştirmek de boynumuzun borcu.
  1 -1 ... raduyev
 5. 5.
  “Huaa yalaka ilber, danışman oldun sen de döndün”cüler nerede amk?
  2 -1 ... frekans
 6. 6.
  ilber de şımarırmış dedirtti. insan ülkesinin okullarını, mezunlarını bu kadar mı satar ayıp be !
  ... teflon
 7. 7.
  Hoca burada "memleketin ne halde olduğunu görün. Burada kalıp mühendis olacağıma Amerika da garson olurum diyen okumuş eğitimli nesil olmasına neden oldunuz. Eseriniz ile övünün. Haklısınız, dünya sizi kıskanıyor. Kimse bunu başaramazdı." demek istemiş.

  Ülkenin durumunu buna neden olanları anlatmak için böyle soyut ve aynı zamanda buna neden olanları yamamadan çıplak bir tasvir değerlendirme olamaz.

  Unutmadan; bu söze tepki olarak yanlış yere havlayan insanlar biraz da bu sözün söylenmesine neden olan etkenlere doğru havlasın.
  ... thebiggraywolf
 8. 8.
  Bir ilber Ortaylı açıklaması.

  Haksız mı peki bu insanlar demek lazım? Los Angeles içerisinde garson olan adamın yaptığı aylık harcama ile burada ortalama mühendis veya sıradan doktorun hayat standardı aynıysa adam gidip garsonluk yapar. Neden gocunsun ki? Burada çalışırken el bebek gül bebek mi çalıştırıyorlar?

  imkanı olup da Türkiye de kalan adama akılsız demeye başlarlar zaten yakında. Aldığın para para değil, çalışma koşulların koşul değil, eğitim desen ortada e si yok, üretici oliyim desen fırsat sunan yok anca yandaşa tanıdığa...

  Neden kalsın bu insan türkiye'de? Amerika da garson olmak Türkiye de iyi sayılan bir işte çalışmaya eşdeğerse zaten ülkeyi kapatıp gidelim o kişiler de suç aramayalım.
  3 ... keyf kahyasi
 9. 9.
  Ne yazık ki sonuna kadar doğru olan beyan.
  ... kardabi
 10. 10.
  yeni kapitalist düzenin eski tip eğitim almış insanlara ihtiyacı kalmadığını gösterir.
  ... monk of monkmountain