1. 1.
  yavaş yavaş belirmeye başlayan olgu.

  buna en mukabil halk tarihsel şartları da göz önünde bulundurarak kürtlerdi, ve şimdilerde o kürtler her daim dikta ve darbe sorununa haiz olan sıkıntılı türk demokrasisinin yeniden inşa etmenin temellerini atmış bulunuyorlar. hem de türkleri de kapsayan geniş ulusal bir çercevede. bazı kimseler kürtlerden nefret edip onlarla hiçbir uzlaşıya yanaşmaalar da, kürtlerin kapsayıcı insanlık ve demokrasi anlayışından yakalarını kurtaramıyorlar. kürtler kendi kürtlükleriyle ilgili siyasal ve kamusal sorunları bile tam olarak halledememişken, çoğunlukla asimile edilerek kendini türk olarak tanımlamaya başlayan fakat ezilmiş, ötekileştirilmiş, varoşluğa, lümpenliğe sürüklenmiş halkları da insanlık onuruna yaraşır, kardeşçe bir yaşam ve gelecek için kürdistan'dan esen rüzgarlarına katıyorlar. ama bizim lümpenler, varoşlar, faşistçikler, ırkçılık oyuncuları rahatsız tabii, onlara ne gerek ki demokrasi, eşitlik, adalet, hukuk. onlara bir diktatör putu ver, sürekli bazı günlerde anıp yüceltsinler, poh poh etsinler, arşa erdirsinler veya bir din simsarı "lider" gönder istismar edilecek bütün dini duygularını sömürüp kendi cebini doldursun, ve veyahut kendi ırkını, milletini tüm tarihsel geri kalmışlığına rağmen mantıksızca üstün zanneden bir lider olsun, onların olsun. türk halkı, kürt halkının tarihsel mücadelesinden yükselen bu insanlık ve onur ayaklanışına, mücadelesine, çağrısına riayet edip eklemlenemediği, bunu benimseyemediği sürece, geniş yelpazedeki siyasi düzenbazlıkların ve düzenbazların oyununda bir piyon bile olamayacak kaderi kendilerine de reva görüyorlar demektir.
  4 -11 ... habash
 2. 2.
  bir kürt arkadaşımızın kendini avutmasıdır, türkiye de demokrasiyi atatürk inşa etmiştir. siz kimsiniz mk? bebek katiline bak uykusu kaçmış. hayır anlamıyorum elle tutulur bi yanı olsa bu sözlerin tamam da nasıl bir beyin olur ki böyle saçmalar bi insan. işte bilmeden konuşunca .
  2 -2 ... kadir1999 guclu cocuk
 3. 3.
  Türkiye'de kürtler olmasaydı ne Akp olurdu ne Hdp olurdu ne Pkk olurdu. Direk olarak yanlış olan önerme. Akp'yi akp yapan şeylerden biride Kürt oylarıydı. Ayrıca o çok barış güvercini Hdpliler daha düne kadar hdp barajı aşamazsa benim meskenim dağlardır diyordu.

  barbar insanların uydurmasıdır.
  2 -2 ... kalemvesilgi
 4. 4.
  yavaş yavaş anlaşılan realite.

  yukarıdaki gerizekalı nerde yaşıyor bilmiyorum ama türkiye'nin oy dağılım haritasına baksın derim. nasıl bu kadar gerizekalı olmayı becerebiliyorsunuz anlamıyorum.
  -7 ... yc80s
 5. 5.
  Yarın birgün kürtler kürdistan kuracağız borodo diye zırlayınca göreceğim demokrasiyi.
  ... kalemvesilgi
 6. 6.
  doğru tespit. nerede bir inşaat varsa orada kürt vardır. olmalıdır da. amma demokrasi inşaat değil ki. ne güldüm arkadaş ya.
  3 -1 ... muvezza
 7. 7.
  Öyle bir inşadır ki o inşa.... Of tarih yazacak!

  3-5 kürt eniği adam olsun diye dağın başındaki okula giden kışın kerpiç evde donarak yaşayan 24 yaşındaki öğretmenin vücuduna iki şarjör keleş mermisi sıkarak inşa edilmiştir!

  Öyle bir inşadır ki köyünü terörden korumak isteyen Diyarbakırlı Türkmen korucunun ellerini kollarını bağlayıp 13 yaşındaki kızına tecavüz edip yakarak öldürüp inşa edilen demokrasidir!

  Öyle bir inşadır ki o gencecik çocukların silahsız eratın yolunu kesip acımadan katlederek inşa edilmiştir!

  Karakterinizi insanlığınızı haysiyetinizi olmayan namusunuzu yedi ceddinizi gelmişinizi geçmişinizi!!! inşa edeyim sizin!
  -2 ... kurtcebe noyan
 8. 8.
  Güldürmüştür molotoflarla kalaşlikofla gelen demokrasidir pardon demokrasi demişim katliamdır.
  1 ... sinir bozan