1. 1.
    Maddi sorun, geçimsizlik, sevginin bitmiş olması ve cinsel sorunlar bunlardan bazılarıdır.
    6 ... ertgrlgazi
  2. 2.
    toplumcu hayat tarzının yerini bireyci hayat tarzını almaya başlaması.
    9 ... ateistvaiz
  3. 3.
    Bir virüs olan aldatma.
    12 ... kalahari 1
  4. 4.
    evlilik dene seyin genclerin zihninde canlandirdiklari ile alakasi olmamasi.

turk dizilerinde gosterilen sasaali evlilik ve ask hayatlarinin gercek hayatta yalan dlan oldugunun ortaya cikmasi.

sosyal medya nin herkesin yatak odasina kadar girmesi.
    5 ... wake up neo
  5. 5.
    Tek sebebi sosyal medyada gözler önünde yaşanılan imrenilen(!) hayatlardır.

Kadın- bak mahmut’un eşi vucci çanta almış
    Adam- mahmut’un da eşinin de ıq
    Kadın- eşinden sanane pis sapık

Gibi muhabbetler dört duvar arasında çınlamaktadır.
    10 ... maroon6
  6. 6.
    maddiyat ve cinsel hayat. bu iki sorun yüzde 90lık bir kısmı oluşturuyor...
    5 ... leodavinci
  7. 7.
    insanların içinde ki orospu ruh.

Bayan erkek farketmiyor artık sürekli aldatmalar var. Tabii maddi açıdan ayrılmalar da oldukça fazla. Ulan evlenmeye korkar olduk şu boşanmalar yüzünden.
    4 ... feghouli
  8. 8.
    Evliliğin basite indirgenmiş olması. (bkz: sevdik evlenelim)
    Bir araya gelen kişilerin hayat gayesini anlayamamış olması.
    Ailelerin baskısı ve ev içinde ki duruma üçüncü kişilerin dahil olması. (bkz: kaynana)
    ilgi eksikliği. Hem erkek hem kadın için geçerli.
    Maddi geçimsizlik tam sayılmasa da sebep olabilir çünkü para temel ihtiyaçlara ve isteklere yetiyor ise yokluğunu anlamazsınız.
    4 ... nickimyokbenimm
  9. 9.
    kimsenin kimseye tahammülü kalmadı artık eskisi gibi. insanlar zor olanla mücadele etmeyi değil kolay olan zordan kaçmayı seçiyorlar.
    4 ... hatake kakashi
  10. 10.
    Kadın ve erkeklerin evlilikten ne beklemesi gerektiğini bilmemesi, diğer bir tabir ile insanların öncelikle kendilerini daha sonra da birbirlerini kandırmasıdır.
    Şöyle ki; etrafımda özellikle yeni evlenmiş olanlara şu soruyu yöneltiyorum; Evlenmek için doğru kişi olduğuna nasıl karar verdin ?
    Aldığım cevaplar genelde sevdiğim için ya da birbirimize yakıştığımızı düşündüğüm için, şeklinde oluyor.
    ..
    Dönüp üniversite yıllarımdaki öğrenci evinde kaldığım zamanları göz önüne aldığım da ben şöyle bir sonuca varıyorum; Evlilik iki ayrı bireyin, ortak noktada buluşarak paylaşımlarda bulunmasıdır. Bu yönüyle ev arkadaşı olmaya çok benzer, karşımızdakine hissettiklerimizle ve cinsellikle de ev arkadaşı olmaktan ayrılır.

Bana göre temeldeki sebep, budur. kadının iş hayatına girmesi, sosyal medya, maddi sıkıntılar dış ve ikincil etkenlerdir.
    1 ... gcmnkizce