1. 1.
  daha evvel çarpık falan da olsa genel itibari ile:

  türkiye cumhuryeti bir hukuk devletidir tanımı kullanılırdı.

  kanunların hukuki temellere oturtulması ve uygulanması ile hukuki tanımı uygundu.

  şimdi ise kanunların herhangi bir hukuki temele dayanmasına gerek olmaksızın yapılıyor ve uygulanıyor.
  1 ... tiyansan
 2. 1.
  "Devlet" ile "Hükumet" arasındaki kavram farkını iyi anlamak gerekir.

  Devlet = Türkiye Cumhuriyeti = Yani sen, ben, biz bu topraklarda yaşayan milletin birliğini ifade eden kurum!

  Hükumet ise halkın seçerek meclise gönderdiği ve oradan devleti idare etmesi için iktidara getirdiği, devleti yönetmekle (Adam gibi yönetmekle) sorumlu memurların siyasi teşkilatıdır!

  Yani hükumetin hiç bir yaptığı devlete yüklenemez, devlet hükumetin hatalarından asla sorulu tutulamaz!

  Ancak devletin her türlü hatasından tamamen o devleti yöneten hükumet yani siyasi parti sorumludur!

  Kanun bir devleti, milleti (Hatta krallık, imparatorluğu dahi) bir arada tutmak, nizam içinde yaşatmak, eşitliği sağlamak, adaleti sağlamak, denetleme mekanizmasını oluşturmak için yapılması ve yazılması gereken kurallar bütünüdür.

  Ancak ne yazık ki son 16 Yılın AKAPE iktidarında sadece kanun vardır ama adalet ve kanunların işlemesini gerçekleştirecek hiç bir mekanizma yoktur. Kanunların için zayıflatılmış, adalet, eşitlik, hak ve hukuk, hatta mantık dahi tamamen çıkarılmış denecek kadar akıl almaz, mantık kabul edemez bir boyuta ulaşmıştır!

  Örneğin ilkel kabilelerde, hatta daha geri gidersek insana evrilmeden önceki primat gruplarında veya bugün de var olan bütün hayvan topluluklarında da kanun/kural vardır. Ama bu kanun düzen ve adaleti, eşitliği sağlıyor demek değildir.

  Ülkemizde son 16 Yılda yapılan kanunlar içerik olarak tamamen zararlı veya tamamen faydasız olduğu gibi, hukuk terminolojisine dahi uygun değildir. Bu nedenle de anormal bir anlama zorluğu ve kaos yaşanmaktadır. Emsali insanlık tarihi boyunca çok yaşanmıştır ve bu duruma gelen milletler tamamen batmış, yok olmuş ve tarih sayfasından silinmiştir!!!
  ... usayavuz