1. 1.
  hangi partiden olursanız olun hangi ideolojiye bağlı olursanız olun biraz akıl ve mantık sahibi bir bireyseniz mutlaka göreceğiniz gerçektir. ne yazık ki türkiye batı karşısında hep ezik karakterli, geriz zekalı bir duruş sergilemiş ve hala sergilemektedir. çok afedersiniz ama bir ülke düşünün ki yunanistan gibi GKRC gibi düşman ülkelerin bulunduğu bir birliğe girmek için can atıyor, adamların 60 yıldır birliğe almamakla ne büyük bir hakaret ettiklerini yüzsüzce görmezden gelmemiz yetmiyor. daha büyük salaklıklara imza atıyoruz ya bir ülke düşünün ki daha avrupa birliğine üye olmadan onun gümrük anlaşmasını imzalasın ülkeye ne idüğü belirsiz mallar hesapsız sualsiz girerken biz içinde bulunmadığımız bir birliğin üyelerinden gümrük vergisi almayalım allah aşkına bunun kap,tülasyonlardan ne farkı var? türkiyenin buna benzer yüzlerce anlaşma sayesinde sömürü altındaki bir ülkeden ne farkı var??
  3 ... ikindi vakti gibi
 2. 2.
  evet oyledir ama bu 17 yildir degil marshall yardimindan itibaren boyledir son 17 yildir 100 katinada falan ulasmistir. tam bagimsiz turkiye son 17 yilda yapilan icraatlar sayesinde hayal olmustur denilebilir.
  1 ... ecemcix
 3. 3.
  türkiye bir sömürge ülkesidir
  2 -3 ... alpertunna
 4. 4.
  Türkiye pazar olmaya doğru gidiyor. Osmanlı zamanında bu kapitülasyonlar yüzünden böyle olmuştu. Cumhuriyetin ilk yıllarında da hammaddenin zor bulunmasından, iş gücü yetersizliğinden, ekonomik üretim makinelerinin eksikliğinden böyle devam etmişti.
  Ama hükümet halkı sürekli yerli malina yoneltmek üzere propagandanlar reklamlar yapmakta halk da yerli malina kendi malına sahip cikmaya çalışmaktaydı.

  Bir şekilde çeşitli kampanyalarla kalkınma hamleleri yapılıyordu.

  iş Bankası müzesinde bu hamleler ile ilgili afişler kampanya görselleri sergileniyor hala.

  Üretici tüketici ve devlet birbirine "sahip çıkmaya çalışıyordu"
  En azından çalışıyordu bunun için.
  Türkiye de sömürge ülkesi olmaktan kurtulmak için çırpınan bir ülke konumundaydi.

  Şimdi durum öyle değil. Türkiye bir sömürge ülkesi diye yargılara varılabilir.
  Peki suç kimde?
  Tarımda dışarıya bağımlı kalmamızın sorumlusu sadece devlet mi?
  Tarımcılığın bitmesinin tek sebebi devlet mi?

  Durduk mu köylerimizde?
  Durdular mı bizden öncekiler köylerinde?
  Kendi toprağını kazmaktan daha çekici gelmedi mi istanbul da inşaat alanı kazmak?
  Taşı toprağı altın deyip deyip akın akın gelmedik mi?

  Bu sadece en basit örnek.
  Bunu üretimde fabrikalarda bilimde teknolojide türetebilirsin.

  Yabancının çikolatası bile daha tatlı geliyor. Koşa koşa ona gidiyorsun.

  Türkiye'nin sömürge haline gelmesi pazar haline gelmesi üretici tüketici devlet ortak kusurlarından olmuştur.

  Amuga koyum akp diyerek işin içinden cikamazsin
  3 -2 ... yemen celiginden mamul kilic
 5. 5.
  türkiye bir sömürge ülkesidir
  -2 ... ilgisiz ve sorumsuz insan
 6. 6.
  dünyada tam bağımsız hiçbir ülke yokken bu kafalar bu hayal gücü vallahi bravo.

  bunlar 20. yy ın ortalarında kaybolup gitmiş .ulus devleti sloganları . hiçbir faydası da yok. milletler birbirine bağımlı. devletler de öyle.

  yapacağınız tek şey; milliyetçilik, ulusalcılık gibi kavramları terk edip globalleşmeye, evrensel hukuk ve insani değerleri benimsemeye başlamaktır. istediğiniz kadar milliyetçilikle, ulusalcılıkla çalışın, çabalayın eğer ürettiğinizi küresel ölçekte satamazsanız kendi içinizde kaybolup gidersiniz. japonlar sadece milliyetçi duygularla büyük bir ekonomi olmadı. dünya standartlarını yakalayamasalardı milliyetçilikleri, çalışkanlıkları hiçbir halta yaramayacaktı.

  edit: bu arada sömürge tanımız yanlış. sömürünün tanımı belli. ithal mallar kullanmamız sömürü değildir. kimse bize zorla bir şey aldırmıyor. sömürünün içini keyfinize göre doldurmayın.
  2 -2 ... hubel
 7. 7.
  Marshall yardımı lafı geçmiş. Peki aynı anda yararlandığımız marshall yardımıyla aynı seviyede hatta bizden çok daha beter olan japonya, güney kore niye sömürge olmadı. niye bu ülkeler aynı marshall yardımı ile samsung, hitachi, toyota, honda gibi devleri yaratıp binlerce özgün patent alabildiler.

  Ben söyleyeyim o ülkelerin başında ülkelerini çok seven sadece ülkelerinin menfaatini düşünen beyinlerinde huarefelere yer olmayan insanlar vardı. Türkiye'nin başında ise arap ümmetcisi adnan menderes.
  4 -2 ... gokdelende kapici
 8. 8.
  marshall yardımlarını mı gömüyorlar ?

  marshall yardımları altın bir fırsattı. ülkemiz o fırsatı yeterince rasyonel kullanamadı. kullananlar yukarıda yazılmış. ülkemiz fed'in piyasaya dolar pompalamasıyla bir kez daha bu fırsatı yakalamıştı. ülkemize bol miktarda döviz girişi olmuştu hem hisseler hem krediler aracılığıyla. fakat yine iyi kullanamadık gibi gözüküyor.
  1 ... hubel
 9. 9.
  bence de esas sebep marshall yardımı değil... çünkü yukarıda da belirtildiği gibi marshall yardımını çok iyi kullanıp ekonomisini ayağa kaldıran bir sürü ülke var...

  bence sömürge olmaya doğru kesin dönüş özal döneminde gerçekleşti.. ithalata ve dış borca dayalı ekonomi modelini özal kurdu.. sınırlarımızın dışında macera arama eğilimi de özalla başladı...

  menderes de özal ayarındaydı ama atatürk ve inönünün arkalarında bıraktığı kurumlar henüz sağlam olduğu için çok fazla zarar veremedi...

  tayyip.. malum...

  ama sömürgeleşmemizin esas sebebi bu üç siyasetçi değildir.. esas sebeb bu üçünü sürekli ve tutarlı bir şekilde seçen halktır.. türkiye tam bir demokrasidir.. halk izin vermeden yaprak kımıldayamaz..
  8 ... arbutus unedo
 10. 10.
  Ben bir ülkenin, telefon uretememesini bir nebze anlarım.
  Araba, ucak, tank, motor fabrikası açamamasini da anlarım.
  Hadi dışardan baskı vardır sanayilesemezsin de. Hepsini ama hepsini bir nebze anlarım ama şunu anlamam kardeşim..
  Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke düşünün ki kendi tarımını kendi öldürüyor. Her şey Bir kenera, ulan bir bok yapmayı beceremedik, yaptırmadilar, yapamadık anlarım ama şu ülke nasıl tarım ülkesi olamıyor bunu anlayamıyorum. En ilkel yollarla yapalım lan, toprağa veriyorsun alıyorsun bu kadar basit. Siz göz göre göre kendi kendine yetemeyen bir ülke ortaya cikarirsaniz borçlanirsiniz, odeyemezseniz, imtiyaz verirsiniz imtiyaz verirsen sömürülursun bu kadar basit.
  5 -1 ... ylajali