1. 1.
  kapsamlı çalışma yapılmadığından hakkında net bir sayıya ulaşılamamış popülasyon. doğal yaşam alanlarının daralması ve avcılık gibi nedenlerden türkiye'de boz ayı (bkz: ursus arctos) nüfusunun azalma eğilminde olduğunu düşünmek zor değil. fakat 2009- 2020 arası dönemde doğu karadeniz bölgesinde sayılarının arttığı yönünde haberlere denk gelmek mümkün. artvin, giresun, sinop, bolu, bursa, antalya ve sivas'ta mahalle ve tesislere inmiş ayı haberlerinden yakın zamana kadar anadolu'da boz ayı yayılma alanlarının genişliğini koruduğunu çıkarabiliriz. medyada yeme ve üreme alışkanlıkları kısaca yaşamlarına dair yapılmış çalışmalar ayı ve insan ve boz ayının izinde sarıkamış yapımlarıysa, bölgesel olsalarda tatmin edici düzeydeler. ayıları sevelim, yolumuza çıkarlarsa görmezden gelelim.
  1 ... acele etme papaz efendi
 2. 2.
  Doğu karadenizde yıldan yıla artış göstermektedir.

  Ayıyı vuran büyük baş besicisine 16 bin lira ceza kesen devlet, ayının yediği kurbanlık boğanın parasını da bi zahmet versin.
  2 ... bir fikir iscisi
 3. 3.
  artvin'in şavşat ilçesine inen ve vatandaşların yiyecek verdiği ayı ile akla gelmiştir, şirindir hoştur fakat dikkat edilmelidir. yaban hayat insandan nasıl korunmalıysa, insanda sağı solu belli olmayan bu canlılara karşı uyanık olmalı. aslında ayı'ya iyilikte yapmıyoruz.

  https://www.haberler.com/...-ilcenin-13241069-haberi/
  ... acele etme papaz efendi
 4. 4.
  doğal yaşam alanlarının tahribatı nedeniyle sözlükte yoğunlaşmış popülasyon.
  -1 ... judas
 5. 5.
  Misal sabah sabah iş makinası çalıştırıp kahvaltı keyfimi bölen bir ayı var.

  Tarım ve orman bakanlığına mı zabıtaya mı şikeyet ediyoruz. Hani önceden komşum biz iş makinası açacaz da sorun olur mu diye sorsa neyse. Ama onu da yapmamış.
  ... uzay muhtari