1. 1.
  bir varsayımdır. başta cemaat diye bir şey olmazdı, sorular çalınmaz herkes eşit şartlarda sınavlara girer çıkardı. insanlar birbirine saygılı olur doğu'da kürt sorunu olmazdı, mezhep çatışmaları olmazdı, zamanın sağ sol çatışması olmazdı çünkü bu çatışmanın altında yatan sebeplerden biride dindir. yüksek ihtimal darbeler de olmayacaktı, ilim bilim teknoloji alanında çok gelişecek hakim devletler arasında yer alacaktık... bla bla bla...

  ama değiliz, olmayacağız...
  12 -17 ... kompetan
 2. 2.
  o zaman bu yıla kadar yaşayamazdı yıkılırdı yada kimliği değişirdi SSCB afganistana girmeden bize girebilirdi hepimiz gomunisit olurduk lenine staline tapardık amk.
  -8 ... neleda
 3. 3.
  Ülkenin dini olmaz. Bu kadar mı aklınız sarmıyor lan. Türkiye müslüman bir ülke diyemezsin mesala ama çoğunluk nüfus müslümandır dersin. Koskoca ülkede aynı inanç paylaşılacak diye bir şey yok. Sen ki(bu düşünceye sahip birey); bilincini kullanmazsan saçmalarsın.

  (bkz: bin düşün bir konuş)
  7 -1 ... kafabimillon
 4. 4.
  ne olurdu veya ne olmazdı konusunda net bir yorum yapılamaz.
  not: bazı yazarlar insanın ne olduğunu bilmemektedirler. ota boka dini öne atmaktadırlar.
  2 -1 ... mezellet
 5. 5.
  saçma bir önermedir.
  türkiye ne ateist ne satanist ne müslüman ne hristiyan bir ülke olacak. türkiye laik kalmaya devam edecektir. böylece her inançtan insan huzurla yaşayabilecek bu ülkede.
  1 -3 ... aglaya ivanovna
 6. 6.
  ateizm bir din değildir, düşünce ve görüş biçimidir, özgür ülkenin dini olmaz, sen! yüzeysel yazar, cemaat ahlaksızlığı müslümanlıktan kaynaklanmıyor.
  5 -2 ... coolego
 7. 7.
  yaşamak anlam-sız olurdu. senin varlığının bir anlamı yok, bok böceğiyle senin arandaki fark evrimleşme sürecindeki tesadüflere dayanıyor gibi abuk laflarla küçük çocukları bile tatmin edemeyen ebeveynlere sahip bir ülke olurdu. evrim var yok meselesi değil, tesadüf mantığı meselesi. bilimde ilerlerdik falan işte... çok tatlı olurdu. aile müessesi de daha bir güçlenirdi hem böylece. *
  2 -6 ... haricname
 8. 8.
  türkiyenin müslüman bir ülke olması kadar saçma ve gereksizdir. ülke lan bu sen ne dinini yaşıyorsan yaşa kime ne, bize ne?
  1 ... atid
 9. 9.
  recep tayyip erdoğan ekmek yiyemezdi din istismarı olmazdı halkın dini duygularını kimse sömüremezdi.
  3 ... maviyecalargozlerin
 10. 10.
  Ateizm bir inanç sistemi değildir. Vicdan hürriyetini kullanan bireyin kendi isteğiyle herhangi bir dinsel ideolojiye kendini ait hissetmemesidir. Ve kaldı ki Türkiye'nin şu anda resmi bir dini yoktur. Buna dayanarak Türkiye ateisttır diyemeyiz. Çünkü ateizm bireye bağlıdır, din ise toplumsal, kurallı bütünlüğe bağlıdır. Dindar bir toplum ifadesi kullanılabilir, ama ateist bir toplum denilemez. Bu yüzden kökten yanlış bir önermedir.
  ... agziylakustutanbilge