1. 1.
  (bkz: ankara havası)
  15 -2 ... life style psychedelic
 2. 2.
  (bkz: harmandalı)
  6 -1 ... zubizarett
 3. 3.
  patenti spygame'ye * ait olan bir tür strateji oyunudur...
  2 -1 ... bu cocuk okumaz
 4. 4.
  dünyada hiç bir ülkeye oynanmamış dozda oynanan oyunlardır. hala ayaktaysak bunu çok sağlam temellere kurulu olmamıza borçluyuz. eğer bizim yerimizde sıradan bir ülke olsaydı* çoktan yıkılırdı. fakat önemli olan temellerimize şükretmek değil, onlardan yararlanıp bu başımıza örülmeye çalışılan çorapları, örmeye çalışanların eline vermektir. çünkü bize yapılmaya çalışılanların intikamını almaya çalışırsak, bu işin sorumluluarı yine kendilerini kurtarır ve olan masum insanlara olur.
  1 ... kekistanlihobbit
 5. 5.
  türkiyenin hava sahasinda mesela bir ucakta oynanabilen oyunlardir. ucagin ic bölümü oyun icin tasarlanmissa futbol, basketbol, voleybol bile oynanabilir. aksi halde kisitli hareket alani sebebiyle genis alana ihtiyac duymaksizin oynanan her türlü oyunlar bu gruba dahil edilebilir.
  1 -1 ... sempatique
 6. 6.
  (bkz: risk)
  1 ... alismadik gotte duran don
 7. 7.
  (bkz: turkluk kurtluk ve milliyetcilik)
  -3 ... gogol
 8. 8.
  tanım: ülkenin içine eden, dış güçlerin oynadığı oyunlardır.

  şu an türkiye üzerinde oynanan oyunun adı akp mi chp mi oyunudur. hangi kanalı açarsak açalım, akp ve chp dışında hiç bir partiden bahsedilmediği hemen hemen herkesin gözüne çarpmıştır. diğer partiler medya tarafından adeta dışlanmıştır, bu da sözlüğümüzü de etkilemiştir. zira sözlükte bir muhabbettir gidiyor bu akp mi chp mi oyunu. bir grup çıkıp "siz sanıyorsunuz ki her dindar akp lidir, atatürk karşıtıdır, basit düşünüyorsunuz, yaftalıyorsunuz" diyor. bir grup çıkıyor "siz sanıyorsunuz ki her atatürkçü insan chp lidir, siz bize basit düşünüyorsunuz diyorsunuz ama partiniz ülkenin içine ediyor farkında değilsiniz" şeklinde cevap veriyor ve dış güçlerin ülkemiz üzerinde oynadığı oyuna alet oluyorlar. iki tarafta aslında çok basit düşünüyor. zira medyamızın sürekli bahsettiği bu kuklaları oynatan insanlar da bunu konuşmamızı istiyorlar zaten. fakat bizim tek derdimiz o dindarmış bu laikmiş o komünistmiş şu faşistmiş. bunları yanlış oldugunu ne zaman anlayacağız acaba? seçimler gelip geçtikten sonra mı? ülkemizi böle böle atomlarına kadar ayırdıkları zaman mı? malesef bu gidişten şu çıkıyor, biz bu işi çok geç anlayacağız. biz öyle bir zamanda uyanacağız ki kardeşimizin cesedi önümüzde yatıyor, elimizde bıçak ve arkadan bir kalabalık alkışlıyor bizi ve o zaman ne dindarlığın önemi kalıcak, ne de laikliğin. o zaman da böyle giydiren giydirene bir durumda olacak mı bakalım sözlük.
  1 -1 ... durdurmak yok yolluya devam
 9. 9.
  kolbastı gibisi olmayan oyundur *
  3 ... selim pusat
 10. 10.
  (bkz: akdeniz oyunları)
  1 ... maturin