1. 1.
  ülkeler arası kan davası gibi bir şey keşke hiç olmasa.
  1 ... columbia1990
 2. 2.
  cok gereksiz. halbuki ege kulturumuz yunan kulturune yunan kulturude ege kulturumuze benzer. onlarda baklava yerler zeytin yagli sarma yaparlar. ayrica rakiya cok benzeyen bir ickileri var.
  ... scurtel
 3. 3.
  havadaki tezahürü için (bkz: it dalaşı)
  ... leblebi tozunun hastasiydim
 4. 4.
  son yıllarda bazı girişimlerle dostluk olması için uğraşılan ama yüzyıllardır var olandır.

  şimdi objektif olarak bakarsak,bir zamanlar onların olan toprakları ,biz vakti zamanında zapt eylemişiz *.1900 lü yılların başıyla birlikte bu sefer onlar karşı atağa geçmiş va bazı boklar yemeye çalışmışlardır ama başarılı olamamıştır *.tarihleri boyunca bunca savaşlar yapan,birbirlerini yok etmek için bunca uğraşan iki milletin dostluğu o kadar kolay olmayacaktır elbette.kaldı ki içine sindiremeyen ve sürekli eski yarayı kaşıyan yunan gavurudur.

  ha tabi bu arada sevgi pıtırcığı olmak ta iyi bişeydir.keşke savaş olmasa dostluk olsa barış olsa sürekli sevişsek...keşke...
  ... aborjin
 5. 5.
  anlamadığım olay ise , bu kavgada genelde türkiye barış için hep ilk adımı atmış yalakalık olarak görülmeye başlanmıştır.
  hammurabi abimiz gibi kısasa kısas yapılası durumdur .
  ... shennay
 6. 6.
  "abi yunanistan'da 5 yaşında çocuklara bile türk düşmanlığı aşılanıyormuş" gibi sözlerle daha da azdırılan durumdur.
  o değil de yukarıdaki cümle de yunan düşmanlığını aşılamıyor mu? yoğun milliyetçi duygularla yaklaşırsa iki taraf
  düşmanlık da olur arada, savaş da olur, her bir bok olur. her türlü gerginliği yaratıp sonra da yalandan barış
  mesajları veriyoruz.
  1 -1 ... sara nobetcisi
 7. 7.
  megali idea varken düşmanlığın sona ermesi zor gibi görünüyor. fakat bu tek taraflı bi düşmanlık olsa gerek çünkü bizim bu idea zımbırtısını salladığımızı sanmıyorum. onlar kendi kendilerine düşman oluyolar.

  bi keresinde fatih terim bi basın toplantısında istanbul'u konstantinopolis diye çeviren tercümanı baya bi azarlamıştı. demek ki bizde de var biraz kin.
  ... optio
 8. 8.
  konular teknik ve uzun konular ama mumkun oldugunca basitlestirerek ve özetleyerek soyle soylenebilir. düsmanligi ogrenmek için temelini ogrenmeliyiz. milliyetçilik denen olgu onlar-biz bilincine dayandigi takdirde yani negatif bir milliyetçilik anlayisi varsa (ki yeni gelisen uluslarda bu tip milliyetçilik gorulur) içeride birlik olmanin en etkili yollarindan birisi disarida bir düsman yaratip içeride ona karsi birlesmektir.
  yunanistan türk hakimiyetinden kurtularak devlet kurdugu için, yunanistan'da ulus bilinci türk karsiti olarak kurulmustur, bir nevi tutunum ideolojisi. bu dala tutunarak varolabilmistir bu devlet.
  türkiye cumhuriyeti de ona keza, en son yunanistan ile savasmis ve bu savaslari kazanarak, onlara karsi içeride birlik olarak tekçil bir devlet olabilmistir,içeride birlesmistir. dolayisiyla türk milliyetçiliginin tutunum ideolojisi de yunan karsitligidir.
  iste bu iki buyuk tutunum ideolojisinin tesadufen birbirine karsi olmasi nedeniyle dunyadaki en köklü düsmanliklardan biri filizlenmistir. oysa ki iki devletin halklari birbirine o kadar benzemektedir ki bunu ancak birbirlerini tanidikça gorebilirler. ama iki devletin de okullarinda okutulan, resmi ideolojiler daha çok içeride butunlugu, buhran zamanlarinda bile butunlugu saglayabilmek için daha çok heyecan verici destanlara veya kin dogurucu dehset hikayeleri anlatilir.
  ne zaman ki bu iki devlet artik pozitif bir milliyetçilik anlayisina geçecek kadar oturmus bir içsel bütünlüge ulasir, o zaman bu düsmanlik halklarin birbirini yavas yavas tanimasiyla biter.
  3 -1 ... ever
 9. 9.
  istanbul bizde olduğu sürece sonsuza kadar sürecek düşmanlık. Bırakın Yunan itleri, kiniyle beraber yerin dibine batsın.
  1 -1 ... belmondo
 10. 10.
  götümüzden uydurduğumuz düşmanlıktır. kim siker istanbulu? istanbul mu kaldı? her yanını gecekonduya çevirdiler, güzel yerlerini de arap şeyhlerine sattılar. buna rağmen hala istanbulu isteğen yunanlının aklını sikeyim.

  son gelişmelerden sonra benim anladığım bizim bu herifleri denize döktüğümüz tamamen yalandır. ulan adamlar tek bir genç için ülkenin amına koydular. maşallah bizde hergün biri ölüdrülüyor polis tarafından kimsenin gıkı çıkmıyor.

  biz onlara düşman olsak bile artık bizi pek siklediklerine inanmıyorum çünkü adamları 100 yıl geriden takip ediyoruz.
  1 -1 ... kunkfucu