1. 1.
    uzun yıllar aynı coğrafyada yaşayan halkların birbiriyle kan bağı olmaması düşünülemez. uzun seneler dediğimiz onbin yıllar.

çinlilerle aynı kökenden geldiğimiz bilimsel bir gerçektir de. yanlı anlaşılmasın çinlilerle aynıyız demedik. malum, işi ademle havvya götürürseniz hepimiz aynı soydanız ama o kadar eskiye gitmeye gerek yok.
    m.ö 15000 li yılllarda çinliler ve türkler birarada yaşayan bir topluluktu. m.ö 10000 li yıllarda bu topluluğun bir kısmı nehir kenarlarına yerleşip tarım yapmaya başladı. onlar çin kültürü ve halkını oluşturdu.
    yerleşmeyei sevmeyen, karakteri harekete ve hazır olanı almaya uygun olanlarsa göçebeliğe devam etti ve türkler, moğollar ve tunguzları oluşturdu.

olayın bilimsel kısmı derin. ben hikaye kısmını anlattım ama bilimselliğe dayanarak. sallamadım yani.
    4 -1 ... pilotmont 1
  2. 2.
    kavim ve ulus kavramını bilmeden konuşmak iyi bir şey değil.

mö.15.0000 yılında ne çinli vardı ne de tür . bilinen en eski yerleşim bölgeleri belli . tabi arkeologlar daha fazla kanıt buldukça yelpaze genişliyor.

mö.15000-10000 yılları arasında ancak klan ve komün anlayışı hakimdi ,insanlar kendi tpluluklarına bir ad bile verecek kültürüe sahip değillerdi. klan ve kabile kültürü 8000 bin yıllık bir kültürdür. ataerkil aile ve köleci toplumla eşzamanlıdır.

dün akşam bir entry girdim ,nuh'un oğlu yafes hakkında .kendine tarihçi diyen araştırmacılığı yakıştıran zavallı öyle sallamış ki yafes'i türk yapmış. olcay han unvanı vermiş.. o başlıkta bugünde yeni bilgi girilecek.

türklük kültürü göktürk'le palazlanmış ve siberya ve merkezi asya'da türki kavimler olarak yaşıyor.

aynı dil ve kültür çerçevesinde ki göçer kabilelerin kavimleşme süreci.
    türklüğün kültür topraklarının yaklaşık 60-65 milyon kilometrekare bir toprakta (asya-avrupa-kuzeydoğu afrika) dağılmış olması da önemli tabi.

kalkıp ta daha al kol hareketleri ve dar kelime dağarcığı ile konuşan topluluklara kendilerinin bile bilmediği bir adı vermek ?

dil konusu son iki gün içinde yazdım. türkçe'nin en eski üç dör dilden biri olduğunu da ,tabi ilkel -primitif bir dil ve gelişme süreci 8000-6000 sene arası (mö. 6000-3000) .

ona göre sallamadan yazalım.
    3 -2 ... baris hemen simdi
  3. 3.
    bahse konu ilk entryde o zaman çinliler çin, türkler türk diye adlandırılıyordu gibi bir iddia yoktur.
    diğer taraftanda aydınlatıcı entryler hoştur. okuduk bilgilendik.
    1 -1 ... pilotmont 1
  4. 4.
    bu ırk olayları çok karışıktır evet lakin gelişen bilim ve yapılan yeni araştırmalar neticesinde insanlık her geçen gün biraz daha fazla bilgi sahibi oluyor atalarının geçmişine dair.

http://arkeofili.com/mode...su-5000-yil-once-basladi/
    http://arkeofili.com/tag/yamnaya-kulturu/
    ... konglamere lenf nodu
  5. 5.
    IrkBilim dünyasında Şu iddia kadar kolay siktir edilen başka bir iddia yok. Hala bunu konuşan insan görmek üzücü olduğu kadar da komik. Bu iddianın dayandığı cehalet türkleri tanımamak değil, çinlileri tanımamaktır. Ilk entry üzerinden örnek vermeye gerek yok tamamen saçmalamış zaten. Ancak bu iddia yalanlanırken türklerin yaşam tarzı ya da gen yapısı ortaya konmaz gerek de yoktur. Çünkü iddia çinlilerin arasından bir grubun kopup farklı yerlerde yaşadığı ya da bozkırlara yöneldiğiyle ilgili. Bu kişiler de zamanla zor şartlar altında evrilip daha güçlü kuvvetli olmuş ve türk adını almışlar vs vs. Bakın bu tamamen saçmalık çünkü tarihte çin dediğiniz ülkede sadece şehirlerden oluşan gelişmiş bir ülke değil. Ayrıca kuzey çin özellikle kuzeydoğu çin zaten bozkır. Oralarda taşayan çinliler de türklerle aynı yaşam tarzlarını sürdürüyorlar ki sebebi coğrafi şartlar. Bozkırda yaşayan bu çinlilerden hiç biri aa dur ben türk olayım dememiş ya da fiziksel yapıları orta ya da güney çinlilerden daha farklılaşmamış. Sonuç dediğim gibi çinliler ve türklerin soydaşlık iddiaları en asılsız ve temelsiz iddia. Kimse çıkıp diyor mu nubianlar, egyptianların soyundan geliyor diye? Zamanla şehirleri terkedip çöllerde yaşadıkları için tenleri çok daha koyulaşmış diye? Kimse demez. Çünkü saçmalık amına koyayım. Bu türk-çin iddiasını atan ırkbilimden zerre anlamayan dallamaların alayını toplasan desen ki fransızlar germendir. Hasiktir lan ordan derler. Çünkü hiçbir bilimsel-tarihi gerçekten anlamadıkları türk-çinli iddiasını atmalarından bellidir. Böyle gerzekçe şeylerle uğraşmak yerine freko-germen, norman gibi şeyleri araştırın. Hee kızılderililer de türk anam..
    1 ... yok herif
  6. 6.
    Hepimiz ademden gelmedik mi biladerim:)
    -1 ... uludagbasinidumanalmis
  7. 7.
    bana göre kavimleşme - uluslaşma sürecinin en sağlam kanıtı 'hellen' kavmidir. belki de ilk kavimleşen

mö. 1000-900 yılları ..
    helen kavminin oluşması. (tam anlamı ile kavim-kültür )

bir ulusu incelerken helen tarihi baz olmalı.
    ... baris hemen simdi
  8. 8.
    biri de ilk entry deki iddayı çok kolayca savuştulur bi sav olarak nitelemiş te bir türlü savuşturamamış entrysinde.
    ayrıca gene ilk entryde türklerin çinlilerin arasından ayrılan bir grup olduğunu söylemiyor. birlikteydiler diyor. o topluluğun adı çin değildi zaten. ayrılıp yerleşince çinli adını aldılar. hatta bu ad chin luu gibi bir ismi olan ilk imparatorlarından geliyor.
    ... pilotmont 1