1. 1.
  yüzeyselleşen, hedonistleşen, ciddiyetsizleşen, bencilliği anormal seviyelerde olan ve kuşlara dahi köşkler yapan atalarının insani kalitesinden hızla uzaklaşmakta olan deforme toplum...
  önedit: hakaret kastı ile yazanın kulakları midasınkiler gibi olsun.
  4 -2 ... cryptic
 2. 2.
  eşinini benzerini bulamayacağınız dünyadaki ilk leri başarmakda üstüne olmayan toplum.
  -1 ... lionheard
 3. 3.
  türk toplumu çok hızlı bir değişim içerisinde, bugün açık olan dükkan bir bakmışsın 2 ay sonra market bir iki ay sonra süpermarket olmuş. bu hızlı değişim içerisinde doğu kültüründen özüne kattığı br takım değerleri de batıya uyum çabası içerisinde mazide bırakmakta. yalnız henüz hangi değerlerin bırakıldığı veya bırakılmaya çalışıldığı genel çerçevede netlik kazanmış değil. bu nedenlerle türk toplumunun bu geçiş evresi topluma ait hakim kültürel öğeleri de kesin kılmamakta.

  araştırmalar gösteriyor ki türk toplumu henüz samimiyetini ve insana verdiği değeri ve saygıyı kaybetmemiş yani dişil unsurlar taşıyan bir yapıda. ayrıca kolektivist yapıya sahip olan toplumumuzda grup olma ve gruba göre var olma anlayışı yer almakta. kişilerin ben merkezli, bireyci davranıştan uzak mensup olduğu aileye, okula vb grupalara göre hareket etme kendi çıkarınını mensup olduğu grubun çıkarının altında tutma eğilimi toplumumuza ait bir tutum.

  ayrıca güç mesafesi kavramı bakımından incelendiğinde toplumumuz güç mesafesinin düşük olduğu toplumlar arasında. yani hiyerarşinin önem kazandığı, statüye göre saygı yüklenmesinin normal kabul edildiği bir yapıda. bunun göstergesi şu ki gerek aile büyükleri olsun gerekse iş yerinde hiyerarşik olarak kendimizden büyük ve yüksek statüye sahip kişilere yüklediğimiz saygı güç mesafesimizin düşük olmasıyla açıklanıyor.

  ayrıca hakim olan değerler arasında en öne çııkanı belirsizlikten kaçınma anlayışı. gelecekte olacak olanlara karşı bir risk yüklenimi söz konusu değil. tezatla kaderci analyış, yazılıysa olur, allah herkesin rızkını verir gibi duygusal ve dinsel yaklaşımlar ön planda.

  öyle ki bizim kendimizi güvende hissetmemiz herşeyin yazılı, kitabına uygun, adım adım ilerlemesi ve atılan adımların önceden tahmin edilebilir sonuçlar doğurmasıyla şekilleniyor. güvensizlik ortamı tamamen gelecek kaygısı, geleceğin neler getireceğini bilmeyişimizle ya da geleceğe adım atmaya cesaretimizin olmayışla ortaya çıkmasının yanında ayrıca yüzyılar süren tarihimize bakılınca daha net görülebilir.. sürekli savaş halide olmuş olan toplumumuz o günlerden kalma alışkanlıklarla her an tehdit altında olma içgüdüsüne sahip. misal türkün türkten başka dostu yoktur anlayışı da bu güvensizlik ortamının, içe kapanma içgüdüsünün bir sonucu değil mi...
  9 -1 ... mey
 4. 4.
  içinde barındırdığı radikal ve sığ düşünceli insanlar yüzünden, bir bütün halinde koyun vs gibi yakıştırmalara mağruz kalmış, nazik misafirperver ve milli değerlerine bağlı toplumumuz..
  -1 ... sadik 2 dost 1 hayat 1 olum
 5. 5.
  tarihine bir bakıp da neler yapabilecegini bilmeyen daha dogrusu kendine guvenmeyen toplum.
  ... hard liner
 6. 5.
  - değişken yapıya sahiptir.
  - çabuk etki altına girer.
  - köklerine yanlış bağlanmıştır.
  - heterojenleştirilmiştir.
  - balık hafızalıdır.
  - ortak bilinç düzeyine sahip olmayan insanları barındırır.
  1 -2 ... septik
 7. 6.
  iyisiyle kötüsüyle bir gariptir.
  ... ruznamce
 8. 7.
  kim ne derse desin %60'ı aptaldır.
  2 -2 ... jimmy the pro
 9. 8.
  beyoğlu istiklal caddesi'nde, gündüz gözüyle, onlarca insanın arasında defalarca bıçaklanarak öldürülen alman mühendis haberini hemen herkes duydu, izledi olayı.
  o olayda haklıyı haksızı, suçluyu bulmak benim görevim değil.
  ancak bu olay olurken, etraftan geçen insanların sadece olaya seyirci kalması beni çok düşündürdü.''sanki sen olsan orda rambo gibi adamın üstüne mi atlayacaktın?'' der gibisiniz, doğru ben de izlerdim, ama işte insanın zoruna giden şeyde bu değil mi?
  her şeye seyirci kalmak, tepki koyamamak, duyarsız olmak, her şeyden korkar çekinir olmak...

  21.yüzyılda duyarsız, şuursuz, saldırgan bir toplum olduk. esas soru bu noktaya nasıl geldik?
  1 ... gri pantolon lacivert ceket
 10. 9.
  çok bölünük demişti huntington. doğru galiba.
  ... shortcuttolongrun