1. 1.
  denilince akla gelen ilk isim tabi ki ismail enver paşa'dır.

  "Böylece kendi tedbirlerimi almaktan başka yapacak bir şeyim yok; yani hükûmeti düşürmek ve fikrimi yeni bir hükûmete kabul ettirmek. Her şey şimdiden hazır. Eğer bu,memleketi kurtaracaksa mutlu olurum. Ölürsem, vazifemi yapmış sayarım kendimi. Allah’a dua ediyorum; eğer projem Türkiye’ye mutluluk getirmezse, beni öldürmesi için dua ediyorum. Allah sizi korusun. Ata binmem lazım, beni bekliyorlar…”

  23 Ocak 1913

  https://youtu.be/rIFWJdu3nL8
  1 -1 ... bir uyumsuz bulut
 2. 2.
  Osman batur: çin de 1940-50 yılları arasında tek başına ayaklanıp kısa zaman içinde büyüyüp devletleşmiştir.
  1 ... pehlivanoglu x
 3. 3.
  Ebulfez elçibey: azerbaycanı bağımsızlığa götüren insan. Ben atatürkün askeriyim demiştir ruhu şad olsun.
  2 -1 ... ayri sigaralar ayni acilar
 4. 4.
  Trolluk gibi olmasın ama,

  (bkz: Kenan imirzalıoğlu)

  (bkz: deli yürek)
  2 ... aquila non capit muscas
 5. 5.
  Şeyh şamil: her ne kadar türk olma durumu tartışmalı olsa da bu adam zamanının süper gücü rus çarlığına yıllarca direnmiş, rus askerleri kafkas dağlarında sinek gibi avlamış, rus generalleri işinden gücünden etmiş bir yiğittir. Direnmek, yoklukta savaş kazanmak, düzenli ordular karşısında taktiksel zekayı nirvanaya çıkararak zaferler kazanmak çok ama çok zor bir iştir ve bu işi bir şimal rüzgarı şamil çok güzel gerçekleştirmiştir.

  Hacca giderken istanbulu ziyaret ettiği zaman istanbul da halk şeyh şamili görmek için sokaklara dökülmüş izdiham çıkmıştır.
  ... pehlivanoglu x
 6. 6.
  Meryem Atmaca adlı Türk kadını, I. Dünya Savaşı sırasında Rusya'nın elinde bulunan 1800 Türk askerine karşı kendi zimmetinde bulunan 10.000 altını vererek Türk Askerlerini esaretten kurtarmıştır.
  1 ... asuregibisurat