bugün

tuhaf bir ironi Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kısaltması olan TSK ile Sivil Toplum Kuruluşlarının kısaltması olan STK, birbirine çok benzemektedir.
Son zamanlarda yıpratılmak istenen kurum.Halkla karşı karşıya getirilmek istenmektedir.Son Şemdinli olayları tamaman bu kurumu yıpratmak için oluşturulan tezgahlardır.Ayrıca yapay gündem oluşturulurak mevcut hükümetle arasında bir problem varmış gibi gösterimek istenmekte ve hatta malum medya(?) tarafından provokatif yayınlar yapılmaktadır.
Ancak bu kurumu yıpratmaya kimsenin gücü yetmez.Bütün sorunlar demokrasiyle çözüm bulacaktır.
çok abartmaya gerek yok.türkiye ne seviyede ise üniversiteside, hastaneside, eğitimide, hocasıda, öğrenciside, politakacısıda, ASKERiDE o seviyededir.
Turk Silahlı Kuvvetleri (Genelkurmay Başkanlığı) resmi sitesi

http://www.tsk.tr
türkiyede yapılan anketlerde en güvenilir kurum olma özelliğini elinde bulunduran kurum..ikinci sırada da cumhurbaşkanı ahmet necdet sezer vardır
kara savaşında dünyanın en iyisi olarak nitelendirilen gözbebeğimiz olan ordumuzdur. en büyük operasyonu 1974 kıbrıs barış harekatıdır.
Türkiye Cumhuriyeti'nin en güvenlir kurumudur.Vatanı bölmek isteyenlere,ülkeyi geriye götürmek isteyenlere her zaman en iyi cevabı vermişitir.
yaşar büyükanıt genelkurmay başkanı olduğunda herşeyin daha da güzel olacağı ülkemizin gözbebeği.tsk her ülkede olduğu gibi sadece silahlı kuvvetler değil daha dafazlasıdır bizim için.***
gazi mustafa kemal atatürkün "bir türk birliği eşitini mutlaka yener, iki katını durdurur ve tespit eder" dediği silahlı kuvvetler olmasının ötesinde bel kemiği.
devlet yönetimini ele geçirmek için 3 adet darbe yaparak memleketi yaklaşık kırk sene geride bırakmış kurumdur. halk nazarında hala en muteber kuruluştur. bu kurumdan emekli iseniz sizi lüx bir hayat bekler. holdinglerde yönetim kurullarında, üst düzey devlet görevlerinde çok rahat bulunursunuz. çünkü sizi yanına alan bilir ki dokunulmazlığınızı bölüşeceksinizdir.
türkiyedeki en sağlam güçtür. gerçek anlamda türkiye için çalışan az kurumdan biridir. bazen devleti dürtme yoluyla ona bazı gereken şeyleri yaptırır. 17 ağustosta kendini gerekmese de tekrar kanıtlamıştır.
Dünyanın en şerefli ordusudur.Cumhuriyetin güvencesidir.isminin zikredilmesi bile bazı zihniyetlerin ödlerini koparmaya yeter.Varlığı ile gurur duymamız gerekmektedir.
ülke bütçesinin 1/4 ünü kullanarak 3-5 tane çapulcuyla mücadelede aciz kalan kurumdur. evet memleketin teminatı olduğuna kimsenin şüphesi yoktur ama mahallelere her hafta gelen şehitler artık canımıza tak etmiştir. çocuğunun cenaze namazını kıldıran babalar, tabuta sarılarak ağlayan analar, kendini yerlere vuran dullar, hiçbir şeyden haberi olmadan tepkisizce etrafa bakan küçük yetimler ciğerleri parçalamaktadır. danıştay üyeleri vurulunca gösterdikleri tepkiyi her hafta 20-25 yaş arası gençler öldüğünde göstermezler, gösteremezler. hükümetin 2b arazileriyle ilgili aldığı kararlara bile müdehale ederken, terorle mücadele yasalarına ses çıkarmazlar, hapisteki pkk lılar görevlerine kaldıkları yerden devam etmek için aflarla salıverilirler şehitler için kimse hapisanelerin önünü kesip buradan allah'ın tek kulunu çıkarmayız diye bir tepki koyamazlar. madem ülkenin teminatısınız ki öylesiniz-siyaseteçilere göre satılmış insan sayınız oldukça az- dindirin bu acıları. antidemokratik uygulamalar la da olacaksa olsun.
başka bir perspektiften de bakılabilir.

(bkz: 27 mayis 1960)
(bkz: 12 mart muhtırası)
(bkz: 12 eylul 1980)
turkiye'nin ve baska bircok ulkenin koruyucusu, potansiyel dusmanlara korku salan sanli kurulus.
siyasetçilerin gazabından bizi koruduguna inandığım ve ulu önder mustafa kemal atatürk'ün yarattığı oluşum.
her zaman resmi ideoloji tarafından her nedense zihinlerimize devletin bir kurumu ona bağlı bir örgüt olmaktan çok onun sahibiymiş gibi kazınmış,bir mensubunun oğlu bulunduğum kurum.hiçbir zaman dışarıdan göründüğü kadar güvenilir,ya da dürüst değildir,olmamıştır olmayacaktır.çünkü çoğunlukla,hakikaten tek kaygısı vatanın bekası olan yöneticiler yerine,kişisel çıkarlarını ön planda tutan,ihaleci kişilerin egemenliği altına girmiş,türkiye cumhuriyeti tarihinde,1960 ve 1980'de iki kara iz bırakmış(her ne kadar 60 anayasası bu ülkenin görmüş olduğu en özgürlükçü ve liberali olarak bilinse ve kabul edilse,ve menderesin ve dpnin göstermiş olduğu yönetim tartışmaya açık olsa da bu halkın özgür iradesine karşı işlenmiş bir cinayettir)ancak yine de körü körüne ağlaşan ve taassupta yobaz diye tanımlanan kesimden hiç de geri kalmayan koyu kemalistlerin "ithal rejim tehdidi(!)ne karşı"(böyle bir tehditin "kapitalist" amerika menşeili sermayeli 80 sonrası kabuk değiştirmiş görünüşleri ve tavırları kadar imanları da sahte eski ülkücülerden beklenmesi de ayrı bir ironi ve gülünç kaynağıdır) daima bir kale gibi gördükleri türk silahlı kuvvetleri.
Atatürk'ün düşüncelerini, söylemlerini ve eylemlerini ulusal bir servet olarak kabul eden, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel değerlerine yürekten bağlı, kararlı, güvenilir, cesur ve dünyanın en kuvvetli ulus-ordu bağına sahip olan kurum.
avrupada yaklaşık 1.5 (birbuçuk) milyon asker vardır bunların yakşaşık 700 bini tsk bünyesindedir. avrupalı pilotların büyük bölümü tsk nın eğitiminden geçmektedir. sevsek de sevmesek de taşakları 3,5 kg gelen silahlı kuvvetlerdir. saldırı değil savunma mantalitesiyle haraket eder. mensuplarının büyük bölümü askerlik sanatının mantığını hakkaniyeti ile kavramış, kavratmıştır. ülkenin gelirinin büyük bölümünü kullandıkları doğrudur fakat coğrafi olarak bulunduğumuz nokta ve siyası oyunlar ne yazıkki bunu zorunlu hale getirir. fazla sesi çıkmayan çıksa bile kısa ve öz çıkan teşkilattır. fakat sesi çıktığı zaman tam çıkar.
mayın sorununa bir türlü çözüm bulamayan kurumdur.
başkanlığını genelkurmay başkanlarının yaptığı kurumdur. tarih rütbe ve isimlerine göre şu kişiler tarafından yönetilmiştir.

Mustafa ismet iNÖNÜ,Orgeneral
3 Mayıs 1920 - 10 Kasım 1921

Fevzi ÇAKMAK Mareşal
12 Temmuz 1922 - 3 Mart 1924 (Orgeneral)
3 Mart 1924 - 12 Ocak 1944 (Mareşal)

M.Kazım ORBAY Orgeneral
12 Ocak 1944 - 30 Temmuz 1946

Salih OMURTAK Orgeneral
1 Ağustos 1946 - 8 Haziran 1949

A. Nafiz GÜRMAN Orgeneral
10 Haziran 1949 - 6 Haziran 1950

M. Nuri YAMUT Orgeneral
5 Haziran 1950 - 10 Nisan 1954

A. Nurettin BARANSEL Orgeneral
28 Mayıs 1954 - 25 Ağustos 1955

i. Hakkı TUNABOYLU Orgeneral
25 Ağustos 1955 - 10 Ekim 1957

Feyzi MENGÜÇ Orgeneral
11 Ekim 1957 - 22 Ağustos 1958

M. Rüştü ERDELHUN Orgeneral
23 Ağustos 1958 - 27 Mayıs 1960

Ragıp GÜMÜŞPALA Orgeneral
3 Haziran 1960 - 4 Ağustos 1960

Cevdet SUNAY Orgeneral
4 Ağustos 1960 - 16 Mart 1966

A. Cemal TURAL Orgeneral
16 Mart 1966 - 16 Mart 1969

Memduh TAĞMAÇ Orgeneral
16 Mart 1969 - 29 Ağustos 1972

Ö. Faruk GÜRLER Orgeneral
29 Ağustos 1972 - 6 Mart 1973

Semih SANCAR
Orgeneral
6 Mart 1973 - 7 Mart 1978

A. Kenan EVREN Orgeneral
7 Mart 1978 - 1 Temmuz 1983

Nurettin ERSiN Orgeneral
1 Temmuz 1983 - 6 Aralık 1983

M.Necdet ÜRUĞ Orgeneral
6 Aralık 1983 - 2 Temmuz1987

Necip TORUMTAY Orgeneral
24 Temmuz 1987 - 3 Aralık 1990

Doğan GÜREŞ Orgeneral
6 Aralık 1990 - 30 Ağustos 1994

i.Hakkı KARADAYI Orgeneral
30 Ağustos 1994 - 30 Ağustos 1998

Hüseyin KIVRIKOĞLU Orgeneral
30 Ağustos 1998 - 28 Ağustos 2002

Hilmi ÖZKÖK Orgeneral
28 Ağustos 2002
bazen işlerin oldukça yavaş ilerlediği, saçmalıkların hat safhada olduğu, bazen de tam tersine, Türkiye'de sivil toplum örgütlerinin,araştırma kurumlarının, üniversitelerin yapamadığı oldukça bilimsel çalışmaların, ve önemli etkinliklerin yapıldığı, personeli, kuralları ile çok farklı bir kurumdur...türkiye'nin olmazsa olmazıdır, güvenilirlik araştırmalarında en güvenilen kurum olmasına karşın, son yıllarda yaşanan olaylar, bu güvenilirliği biraz azaltmış olabilir...ama yine de allah başımızdan eksik etmesindir...
mayınlara karşı çokta güzel bir çözüm bulmasına rağmen başa gelen hükümetlere bir türlü dinletememektedirler dertlerini...

yollar bir türlü asfaltlanmadığından mayınlara,yüksek yerlerden olumsuz talimatlar geldiğinden de teröristlere karşı zaman zaman çaresiz kalmaktalar ki bu yüksek yerler kürt kökenli bakanlardır genelde ve şu anki hükümette bile bulunmaktadırlar.
türkiye' nin gelecegi.gelecegidir çünkü 80 sonrasi tamamen siyasetten soyutlanan türk gençliginin yerini artik askeri liselerden yetisen genç subaylar almaktadir.evet dogrudur bir ülkede siyaseti en son yapmasi gereken grup silahli kuvvetlerdir ancak durum degismistir. bugün aklin bilimin ve düsüncenin dogrultusunda görevini yapan tek kurum tsk dir.bugün tsk 80 ihtilalinin biraktigi ilimli islam pisligini temizlemeye çalismaktadir, zaten 80 ordusuyla bugünün ordusunu karsilastirmak son derece yanlistir.80 ordusu süleyman demirel'i hamzakoya gönderirken aslinda tam olarak onun gelecegini hazirliyordu "naber netekim gene geldi sapka" .bugün tsk nin geldigi nokta bundan 20 30 yil sonrasini görebilecek nitelikte insanlar yetistiriyor olmasidir, bu insanlar "vatan için ölmekte var ama borcun yasamaktir" felfesiyle hareket etmektedirler.bunun disinda en güvenilen kurum olmayi da sonuna kadar haketmektedirler, öyleki insanlik haliyle aralarindan çikan pislikleri de bulup ifsa edip(bundan korkmadan, gerçegi saklamadan) yargilamislardir.herkes sapkasini önüne koyup bir düsünsün yanlisiyla dogrusuyla bu ülkede tsk dan baska kim olabilir ki güvenilebilecek?tüm bunlari söyledikten sonra sunu da eklemelidir ki tsk türkiye nin geleceginde önemli bir rol oynayacaktir ancak bu rolde tsk bundan sonra iyi adam karakterini canlandiracaktir.
ülkemizin gururu; adaletin ve gücün dünyadaki simgesi...