1. 1.
  hiç bir zaman vazgeçemeyeceğim,en asil duygunun ta kendisi...

  (bkz: ne mutlu türküm diyene)
  24 -15 ... selmagezinir
 2. 2.
  türk olmaktan mutlu olmak daha doğru bir yaklaşımdır. aksi takdirde türk olmayanlar gurursuzdur gibi bir önerme doğar ki, bu anlayış bir gün tıpkı nazi almanyasında üstün ırk anlayışının doğması gibi bir sonuca taşır türk halkını. türk halkı olarak tarihimiz gurur duyulacak anlarla doludur. ancak türk olarak utanç duyulacak anlarında olduğu unutulmamalıdır. ilk insanın yaradılış tarihinden bu güne kadar geçen süreçte bir çok millet tarihdeki yerini almıştır. ancak gurur duymak ifadesi hatalıdır. aksi olsaydı ulu önder (bkz: atatürk) "ne gurur verici türküm diyene" derdi. oysa (bkz: ne mutlu türküm diyene) diyerek, diğer milletlerin ve halklarında rencide olmamasına özen göstermiştir. bu hassas konuda tekrar altını çizmekte fayda var türk olmaktan değil türk tarihinde yaşanan olumlu davranışlardan gurur duymak esastır. asıl olan ve kişisel hak sayılabilecek şey, türk olmaktan mutluluk duymaktır.
  3 -3 ... kirmastılı
 3. 3.
  türk olmayanlar gurursuz dur anlayisiyla alakasi olmayan cümle. bu durumda gurur duymak eyleminin anlaminin ögrenilmesi gerekir.zira birseyi yapmaktan gurur duyulabilir, bunu yapmayanlar gurursuz olur denemez ama. türk olmaktan gurur duyulabilir ama sadece türk olmaktan gurur duyulamaz, gurur duyulacak bir sürü sey vardir..
  3 ... atan alir spor
 4. 4.
  turk olmaktan gurur duymayıp utanç duyanlar s. gitsin cümlesinden, turk olmayanlar gurursuzdur anlayışını çıkaran insanların varacakları her nokta da bunun gibi yamuk yumuk olacaktır.
  -2 ... devedikeni
 5. 5.
  (bkz: türkçeyi öğrenme kursu)
  (bkz: abc)
  (bkz: alfabe)
  (bkz: zararın neresinden dönülse kardır)
  ... devedikeni
 6. 6.
  Her kişinin sahip olamayacağı olsa bile bazı zatların sahiplenmediği kutsal duygu...
  4 ... probus
 7. 7.
  mehter marşı ni duyduğunda içinin kıpır kıpır etmesidir.
  5 -4 ... looser
 8. 8.
  insanın isminin cantürk olması gibi bir şeydir. sağa veya sola çekilmediği sürece, ismi cantürk olmayanların da, türk olmayanlarında kalması veya sözlüğü terk etmemeleri sorun değildir *
  -1 ... kirmastılı
 9. 9.
  sadece turk olmayanlar gurursuzdur anlayisiyla bir alakasini olmadigini söylemeye çalistigim söz. (ayrica burdaki kimsenin birbirinin türklügüne laf etmesi söz konusu olamaz.) *
  ... atan alir spor
 10. 10.
  Sadece tesadüfi bir olaydan grur duymaktır.Türk olmak ve ya başka birşey tesadüften başka birşey olamaz.
  4 -3 ... la merde