1. 1.
  nedir bu türklükle yapılan şovenizm. altı üstü 3. dünya ülkesiyiz.

  geçmişine dair tek elle tutulur şeyler, yazdığı destanlar ve savaşlar olan bir ırkız. güya dünyaya adalet getirmişiz. ama o sırada anadolu da insanların hastalıktan ve açlıktan öldüğü yalanmış mış... bunlara rağmen '' padişahım çok yaşa '' veya '' doğrusunu devlet büyüklerimiz bilir. '' diye ses çıkarmayan halkın da cahilliği üzücüdür.

  hükümetler tarafından olaya bakarsak, hangi dönem halk a refah bir tutum sergilediniz. hangi dönem onların insan olduğunu farkettiniz. ne halde yaşarlar, sıkıntıları ne. yiyecek alacak paraları var mı, hastaneye gidecek durumları var mı. hiç bunları etraflıca araştırdınız mı... '' paraları ve sanayileşmeyi büyük kentlere çektik, onlar da başının çaresine baksınlar. '' tutumu nedir...

  halk a gelecek olursak... sizi sömüren ve yiyip tüketen bu yönetime hala destek verip, istediğiniz olmayınca neden ağlanıyorsunuz. 10 kasımlarda ağlanıp da, hala neden halkla ilgisi olmayan kuruluşlara ve partilere destek veriyorsunuz.

  utanıyorum türk olmaktan... hiç bir sosyal güvencemin kesin olmamasından. devlet hastanelerine gidip günlerce sıra beklemeyi geçtim, artık muayene başına % 35 cebimden vermekten. devlet dairelerinde işimi 2 ay içinde anca halletmekten. polisin gereksiz ve artistlik kokan hareketlerinden. emekli olunca nasıl yaşacağım diye düşünmekten...
  6 -26 ... bu nicki sadece oluler gorur
 2. 2.
  övüneceği başka bişeyi olmayanlar içindir.
  8 -8 ... kncns
 3. 3.
  kompleksli olmaktir. batiya karsi her zaman kendini ezik hisseden ve batiyi taklit etmek icin elinden geleni yapan bir halkin kendini avutmasidir. evet turk olmanin ovunecek bir tarafi yoktur.
  3 -7 ... sobaninyanindayatanevkedisi
 4. 4.
  bazen ne oldum değil neydim demeli.

  atasına dedesine ve başkalarının atasına-dedesine bakınca ister istemez gerçekleşen, menfi olmayan durum.

  diğerleri bir tarafını yırtsın uydurma tarih yazmak için. hadi devam...
  1 -2 ... endemik pandemi
 5. 5.
  türkü söylemekle övünülür bu bir beceridir ama bir insan türk doğması veya türk olmasıyla övünmemeli, övünenleri de olay yerinden uzaklaştırmalıdır.
  2 -2 ... raste an ne raste
 6. 6.
  Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan biz türkler için türk olmamızla övünmemizin bile bizim için övünç kaynağıdır. O yüzden ''ne mutlu türküm diyene''.
  4 -2 ... iwilltellyouwhat
 7. 7.
  sadece feraset sahibi insanların yapabileceği şeydir.geçmişini kabullenmeyene soysuz derler. tabi bazı oryantalistleri gözünde çok büyütmüş ahmak işbirlikçiler hep bizi sömürdüler edebiyatı yaparlar.neymiş efendim padişahım çok yaşa imiş. peki ingilizler kralım az yaşa mı demiş. her toplum kendi içinde belli süreçleri geçirir. olayları kendi tarihsel süreçleri içerisinde değerlendirmeyi başarabilenler için türk milleti aziz bir millettir. tabi 1700 de insanların veba dan ölmesinin engellenmesini bekleyenlere laf anlatılmaz. o zaman insanlarımız hastalıktan ölmüş diyen zihniyet şuan domuz gribi aşısına karşıdır. ne kadar şaşırtıcıdır değilmi. sonuç olarak bunlar oryantalist tuzağıdır ve düşmemek gerekir. ne yaparsa yapsın bu millet arasındaki irlandalılar her zaman kıllık çıkarır.
  1 -1 ... nankorkedi
 8. 8.
  gerek muhteşem coğrafyası, gerek köklü ve saygın tarihi sebebiyle türkler ülkelerini severler. ama türk olmakla fazlaca övünme eğilimi pek sağlıklı değildir, çeşitli komplekslerin bir tezahürü olabilir.
  ayrıca kişinin etnik kimlikle, ait olunan ülke ile fazlaca övünmesi ırkçılık gibi bir illete mahal verebileceği gibi o ülkenin ya da kültürün genel karakteristiğiyle kendisini kayıtlamak, sınırlandırmak durumunda kalmasına yol açar. böylece kendisini diğer kültürlere tamamen kapatarak evrensel insan olma yolunda önünü tıkamış olur.
  neticede bir ülke vatandaşı olmak her ne kadar üstkimlik olarak kabul edilse de, en geniş planda esas üst kimlik dünya vatandaşı olmaktır, evrensel değerlere vakıf olabilmektir..
  1 -1 ... dualite
 9. 9.
  Ermeni, Yunan tohumlarının ya da Kürtlerin büyük kısmının anlayamayacağı haklı davranıştır.(Tabi bu davranış faşizm boyutuna ulaşmamışsa)
  1 -1 ... comarlarin korkulu ruyasi
 10. 10.
  övünülmektir veya övünülmemektir. sananedir. ağzı insanlık, kardeşlik, saygı gibi terimleri zikri bir an olsun bırakmayan ancak bu kelimelerin anlamlarını asla merak etmeyen, siyasetle alakadar kelime repertuarı 2 sözcükten * ibaret olan ve her olguyu bu 2 kelimeye sığdıran zihniyet, farkında olmadan yüzyılın ötekileştirmesini yapmaktadır. aslında şöyle de bir paradoks oluşuyor: iki kutup birbirinden nefret ediyor, biri pis xist diğeri pis yist ifadelerini çok sık kullanıyor. ayrıldıkları nokta, birisi * ayrımcılık mükemmel bişeydir, benim milletim YAHUT ırkım YAHUT herhangi başka bir ait olduğum grubum * tüm dünyanın .mına gönül rahatlığıyla koyabilir, (şuana kadar gördüğününz yıldızlı bakınızların en sondan bir öncekini tekrar okuyunuz karşıklığa mahal vermemeliyiz) diğeri ise ayrımcılık çok kötüdür,insan kendi vatanını ve milletini daha fazla sevmemelidir, tüm dünyayı sevmelidir * *. kendi vatanını milletini ayırmamalıdır. bu ayrımı yapanları olay mahalinden uzaklaştırınız. şimdi diyeceksiniz paradoks nerede? ilk kutup kendi içerisinde diğerine göre biraz daha tutuarlı görünüyor. 'ayrım' * yanlısı ve ayrımcılığını rahatlıkla yapıyor. peki ya diğerinde biraz ikirciklilik, efendim şöyle bir ayrımcılık yapan bizden değildir diyip ayrımcılığın kralı yapılmış olmuyor mu? bence oluyor. böyle olunca ikiside ayrımcı oluyor. ikiside ayrımcı olunca ikisininde savunduğu değerler bazalındığında aralarında hiçbir fark kalmıyor. işte bu noktada çok acaip bir alengirlik dönüp paradoks diye nitelendirdiğim mevzu başgösteriyor. aynı şeyleri yapıp osuruktan farklılık kapıp birbirini kırıyosun. halbuse sen madem 'saygı' diyorsun ibret olacağına karşındakine, saygı kelimesini, kardeşlik kelimesini, savaşmayın, dövüşmeyin, kardeşlerinizi öldürmeyin sözlerini fütursuzca tükürdüğünden dolayı ağzın kuruduğu için hayvan gibi yalayıp eline silah alıp ayrımcılığı bitirmek için(!) ayıranları şöyle bir kenara ayırıp başını ezmeye çalışıyorsun. olmaz o iş öyle!
  2 -1 ... ahmetyildirim