1. 1.
  türk sol'unun içler acısı halini ve kendisine ne derece yabancılaşmış olduğunu gösteren faşizan söylemlerinden biri.

  http://www.turksolu.org/89/basyazi89.htm

  "ulusalcı sol" solculuğun içinin boşaltılmış halinden başka birşey değildir.
  1 -4 ... stratosfer
 2. 2.
  faşizm ancak bir kendini dünyadan soyutlama söylemi olabilir.
  1 -2 ... ben demistim
 3. 3.
  (bkz: kötü bişey mi demiş)
  (bkz: ingiliz mi olalım john)
  4 -3 ... pilotmont
 4. 4.
  bu mantıkla; kürd oğlu turk korursa sen de koru, laz oğlu eksik kalma, çerkez memet senin neyin eksik, kirkor yetiş furyayı kaçırma ... diye uzar gider.
  1 -1 ... ben demistim
 5. 5.
  ne güzel denmiş bir cümle. bazıları inatla yabancılaşmak isterken, harika bir cümle.
  1 -2 ... trablus
 6. 6.
  yazı okunulmadan sözlükte yorumlanan hadisedir. gençliğe bir davettir, sebepleri, önerileri, muhtemel sonuçları vardır.

  başlığın ilgi tuttuğu yazı başkadır, milli kültürü korumaya çalışmak ayrıdır.

  buyurun başlıktaki yazının bir bölümü:

  yazı buraya kadar türklerin kürtleştirildiğini rakamlarla iddia ediyor. sonrası...

  Bunun için ilk başta yapılması gerekenlerse şunlardır.

  1- Her Türk, alışverişini mutlaka Türkten yapmalıdır. Kürde aktarılan para PKK’ya maddi destek demektir. Türk, bu maddi desteği kesmezse, hem Türklerin mali gücü olmayacaktır, hem de Kürdün altında ezilecektir

  2- Her Türk, Türkçe konuşmalıdır. Bunu da istanbul şivesi ile konuşmalıdır. Dil varsa millet vardır. Ancak şehri istila eden Kürtler kendi dillerini hakim kılmaktadır. Bunlarla temas içinde Türkler de şivelerini bozmakta, Türkçe konuşsa bile adeta Kürt şivesiyle Türkçe konuşmaktadır.

  TV’lerdeki Kürt dizilerinin, Kürt müziğinin, her adım başı Kürtçe müzik çalan barların, kasetçilerin, minibüslerin ortasına düşen Türk ister istemez lisanını yitirmektedir.

  Buna direnmek için:

  Türk, Kürt dizisi izlemez.
  Kürtçe müzik dinlemez.
  Kürtçe müzik çalan barlara gitmez.
  Kürtçe konuşulan minibüse binmez.
  Kürtçe kaset satan dükkandan alışveriş yapmaz.

  3- Türk, ancak modern şehir hayatında kendini ifade edebilir. Türk medeniyeti, köyden gelen etkilere kapatılmalıdır. Köy, her halükarda Kürtçülüğün yaşam alanıdır.

  Yıllarca istanbul’da Sivaslı, Erzincanlı, Malatyalı, Tokatlı Alevi kitlenin yarattığı köy ortamı, Kürtçülüğü güçlendirmiştir. Türk’ü saza mahkum eden köylü kafası, bugün şehirleri Kürt kültürüne teslim etmiştir.

  4- Türkler, yemeklerine sahip çıkmalıdır. Türk’ün damak tadı, Kürt yemekleri ile yer değiştirmektedir. Türk’ü kebaba, lahmacuna mahkum eden anlayışla mücadele edilmelidir. Yemek, kültür savaşının bir parçasıdır. Mc Donaldslar ne kadar tehlikeli ise Kürt mutfağı da o kadar tehlikelidir.

  Başka kültürlerin yemeklerini yiyen kültürler asimile olur. O nedenle Türk, Türk mutfağına sahip çıkmalı, başka şeyler yememelidir.

  5- Her şeyden önce Türk üremelidir. Artan her bir Türk bebesi, bizi Ergenokan’dan çıkartacak bir kurtarıcıdır.
  .........

  şimdi açık söylemek gerekirse, bunlar türklüğü sindirememiş ham bünyelerin işidir. aslında ciddi ciddi değerlendirmeyi bile haketmiyor. en çok alabileceği yorum, koca bir yuh...

  ben türküm, müslümanım, şehirliyim, sünniyim, milliyetçiyim...

  türkiye'yi kürt etnik kozu ile bölenlerin karşısında olduğum kadar, türk üst kimliğini bölücülük unsuru olarak kullananlara da karşıyım. vatanımın ne bir karış toprağından, ne de dağdaki bir çoban vatandaşından vazgeçerim.

  ben ülkemde kürtle de çerkesle de aleviyle de ermeniyle de birlikte yaşamak, hem de seve seve birlikte yaşamak istiyorum.

  kanı deli akan, henüz dünyayı ve insanları yeteri kadar hazmedememiş genç kardeşlerim varsa onlara da sesleniyorum. türklüğünüzü koruyun, ama önce öğrenin. zira türklük o kadar engin bir bilinç düzeyidir ki yukarıdaki saçmalıklara ancak bilinçli bir türk olursanız kanmazsınız.
  2 ... nevai
 7. 7.
  suna sahip çık, bunu koru, aman buna zarar gelmesin diye diye insanların arasına aşılmaz duvarlar cekti bu zihniyet. türk solu dergisinin daha önce de benzeri bir açıklaması vardı:

  (bkz: kebap yemeyin Kürtler para kazanmasın)*
  1 ... demokles
 8. 8.
  (bkz: fırınlarda yaksak daha kolaydı)
  ... venividivici
 9. 9.
  Mit mensubu olduğu için işçi partisinden kovulmuş bir hücrenin provokatif yayınlarının temelini oluşturan görüş. Yakında 'türk solcusu türk devrimcisi türklüğünü koru' demeleri halinde kimsenin şaşırmaması gerekir. Bir MHP linin bile kolay kolay sarfedemeyeceği bir cümleyi hem de adında "SOL" olan bir dergide bangır bangır yazmak nasıl bir bok yemenin göstergesidir? Bu dergiyi çıkaranların solla ilgisi yoktur. Geçmişleri incelendiğinde ne mal oldukları ortadadır.
  -1 ... jigsaw2
 10. 10.
  türk türklüğünü koruyunca insanlığa daha faydalı olacak zannedenleri göstermiştir. kültürüne sahip çıkma iyi bir şeyse neden ermenilerin veya lazların bunu yapması zorumuza gider?
  1 ... dilci