1. 1.
  son bireyi son nefesini vermedikçe "yavru vatan"ın türk kalacağından emin olduğumuz teşkilat. 1 ağustos 1958 tarihinde kurulmuştur.
  9 -1 ... protest sanayici
 2. 2.
  24 aralık'ta 2009'da; rumların gerçekleştirdiği kanlı noel katliamının 46. yıl dönümünde yapılan bir toplantıda bir üyesi ile tanıştığım ve çok etkilendiğim örgüt. toplantıda rauf denktaş da vardı. türkiye'nin garantörlüğünün kalkması ve kktc'nin bağımsızlığından vazgeçmesi durumunda rumların yine aynı baskı ve şiddete başvurabileceğini, çünkü oların barış istemediğini, anlaşma-uzlaşma ve barışın farklı şeyler olduğunu örnekleriyle anlattı.

  o toplantıda, 70'li yaşlarında ama heykel gibi duran bir türk mukavemet teşkilatı (tmt) mücahidi, konuşmaya başlamadan elinde sarılı duran bir şeyi açtı: bu t.c., k.k.t.c. ve t.m.t. bayraklarıydı, masa bayrakları. oraya koydu konuşmadan. sonra salonda gezdirdi gözlerini. az önce savaşmıştı, az sonraki savaşa hazırdı sanki. mesajı o kadar netti ki;
  türkiye var, varolsun.. kktc var, varolsun. ama hiç bir şey yoksa (t.c. garantörlüğü ve bağımsız kıbrıs türk cumhuriyeti) bir gün gelir de artık yoksa; onlar orada olacaklar!

  onlar türk mukavemet teşkilatı savaşçıları.. * *
  5 ... deli mi ne
 3. 3.
  sayıca eoka'dan daha az savaşcısı olmasına rağmen onlara kök söktürmüş, büyük türkçü ve türk milliyetçisi denktaş tarafından küçük türk milislerin birleştirilmesi ile kurulmuş, kıbrıs türk'ünün intikam birliği. armalarında bozkurt vardır.
  2 -1 ... gaspirali
 4. 4.
  türk silahlı kuvvetleri personeli tarafından eğitilip komuta edilmiş direnişçiler ordusu.
  ... kizilmaske
 5. 5.
  bu teşkilatı görünce kendimi bir an rum gibi hissettim. neden derseniz; inşaat mühendisliğinde okuyanlar bilir mukavemet epey zor bir derstir. özellikle bazı okullarda -benim okulumda da- kaldığın zaman okul direk uzar. her neyse ben bu dersten kalan, ikinci alışında zarzor geçen, şimdi de aldığım mukavemet2 dersinden kalacak bir öğrenci olarak birden serbest çağrışım yapıverdi.
  2 -2 ... berdussair
 6. 6.
  ilk ve son başbuğunu kaybetmiştir.
  türk mukavemet teşkilatı
  4 ... gaspirali
 7. 7.
  türkiye özel harp dairesi teşkilatı.
  türk gladyosunun menşeyi,
  kontrgerilla
  ergenekon.
  1 -2 ... maszn
 8. 8.
  kısaca tmt olarak bilinir.
  ... neareast
 9. 9.
  (bkz: rıza vuruşkan)
  1 ... byoser
 10. 10.
  kıbrıs türkü'nün teminatıdır.

  liderlerinin mekanı uçmağı olsun. tengri türkü korusun...
  4 ... protest sanayici