1. 1.
  Bu söz, Mustafa Kemal Atatürk'ün ünlü özdeyişlerinden biridir. Bu söze karşılık, türk milletinin aptallığı ve tembelliği üzerine de bir çok söz söylendi mesela en ünlü olanı "türk halkının yüzde 60 ı aptaldır diye Aziz Nesin tarafından söylenmiştir.

  Hangisi doğrudur, hangisi yanlıştır bilemem. Belki Atatürk doğrudur da Aziz nesin yanlıştır. Belki atatürk yanlıştır da aziz nesin doğrudur. belki de ikisi de doğrudur. (atatürk geride kalan %40'lık kısımdan bahsetmiş olabilir.)

  Bizim başımızda Öss diye bir sınav var ya hani; bu başlığı açmak, benim aklıma oradan geldi. Şimdi biz bu sınava giriyoruz, sonra gelen puana göre bölüm ve üniversite tercih ediyoruz ya... Hatta daha bu sınava girmeden daha lisede fen, edebiyat, sosyal diye bölümlere ayrılıyoruz ya... Düşünsenize kaç kişi sosyalciyken fenci, edebiyatçıyken sosyalci olmuştur. bunun akabinde girdiği sınavdan aldığı puan doğrultusunda da alakasız bir bölüme gitmiştir. Ama nasıl oluyor o kadar karmaşık bölüm ve alan saçmalamasından hep (büyük çoğunluk) başarıyla sonuca ulaşmıştır ve ulaşıyor da. Sonra meslek ediniyorlar ve garip bir şekilde (çoğunluk) mesleklerinde de başarılı oluyorlar. Diyeceksiniz şimdi o kadar maden o yüzden mi çöküyor, o kadar hastanın içinde makas o yüzden mi unutuluyor ya da o kadar ev o yüzden mi yıkılıyor... iyi de yıkılmayana bak. mesela senin oturduğuna... ya da çökmeyen madene bak mesela evinde yaktığın kömürü düşün... ya da ailende ya da kendinde unutulmayan makası düşün. Ha olmuyor mu oluyor.. ama istisnalar sonucu bozmuyor.

  Ve bu durum tek cümleyle açıklanabilir bence Mustafa Kemal'in de dediği gibi Türk Milleti zekidir, Türk Milleti Çalışkandır.

  zerre'nin notu: türk milleti zekidir çalışkandır diye bir başlık var gördüm. "aramaya inanıyorum" yani. sen bkz. vermeden ben söyleyeyim de.
  1 -1 ... zerrekadargamiolmayanadam
 2. 2.
  türkiye cumhuriyeti devleti'nin kurucusu mustafa kemal atatürk'ün türk milletini öven sözü.
  ... zraporu
 3. 3.
  asırlarca aptal yerine konulupp hor görülen ve hasta adam gözüyle bakılan devletin yıkılmasından sonra yeni devletini kurmuş olan türk milletine güven aşılayan atatürk' sözüdür.
  ... sinirlenmicem
 4. 4.
  zekiyiz ama çalışmayı sevmiyoruz atam. üzgünum; gerçek bu..
  ... darah hitam
 5. 5.
  var olan gerçektir.
  ... rosava
 6. 6.
  halkın %50 sine koyun diyen chp zihniyeti için bu sözü atatürk sadece chp ye oy verenler için demiştir.
  -2 ... bana felsefe yapma ne olur
 7. 7.
  sabaha kadar sokakta direnip sabah da işe gidebilen biri için geçerli olan söz.
  1 ... zanaatman
 8. 8.
  ESKiDENDi ŞiMDi tembel akp yalakası koyun oldular. ancak zeki ve çalışkan olan türk milleti (az da olsalar) koyunları uyandırmaya çalışıyorlar. uyanırlar inşallah.
  ... aradaugrar
 9. 9.
  bazılarının herkesi kendi gibi sanması sonucu yanlış sandığıdır.

  ne mutlu türk'üm diyene!
  ... planimdabuyoktu
 10. 10.
  mustafa kemal atatürk'ün nadir olarak katılmadığım sözlerinden birisi.
  -1 ... yildirim ekipler amiri kemal