1. 1.
  ahmet yesevi, hacı bektaş veli, mevlana, yunus, görüşleriyle, fikirleriyle aradaki farkı kalın çizgilerle ayırmıştır.
  tabiiki "hoşgörü" bu farklılıkta hemen dikkat çekici olup, allah sevgisi yanında insan sevgisini de asırlardır toplumların gönüllerine yaymıştır.
  1 -1 ... saplasaman
 2. 2.
  müslümanın türkü, arabı, ingilizi olmaz. müslüman müslümandır.
  2 -5 ... shawnshank
 3. 3.
  (bkz: şiilik)
  (bkz: alevilik)
  (bkz: hanefilik)
  (bkz: vahhabilik)

  görüldüğü gibi müslümanlığın bile kendi içinde kollara ayrıldığı geçmişte ve günümüzde, müslümanlığı, düz mantıkla yapılan önermelerle yorumlamak inandırıcı olmuyor. halbuki başlıkta bir kavramdan bahsediliyor, yani yaşanmış ve somut, bu yaşanmışlık netice itibarı ile, soyut olarak anlamlandırılmış bir kavram. allah, kur'an'da hükmünü ve tavsiyelerini belirtmiş; ama " fikirler bir olsa kurt'la kuzu beraber yürürdü" demiş bir şair. (yanlış hatırlamıyorsam) yüzyıllardır islam'ın farklı farklı yorumlandığı hatta bilerek bile farklı yorumlandığı günümüzde ve geçmişte daima görülmüştür. 4 halife'nin üçü öldürülmüş olması bu düşünceyi çok net destekliyor. yahut günümüzde yaşananlar.
  "kötüler allah'ı, allah'ta iyileri kullanırmış."
  ... saplasaman
 4. 4.
  türkler vaaz ile müslüman olmuşlardır. Araplar ise kılıç zoruyla müslüman olmuşlardır. Bu yüzden bizde imamlar cuma hutbesini kağıttan okurken, arap imamlar yanlarında kbir de kılıç taşır.
  -1 ... tirsiksansar
 5. 5.
  Arapların islam'ı daha şekilcidir Türklerin islam'ı ise özünü vicdandan alır.
  -1 ... bihaberim