1. 1.
  türkiye cumhuriyeti para birimi..

  edit: kötüleyen bi arkadaş olmuş bunu. bilgilerimi kontrol ettim de cibuti para birimiymiş pardon!!!
  16 -2 ... aabi
 2. 2.
  1931 yılında en küçük banknotu 1 türk lirası olarak çıkan, zamanla değer kaybettikçe sıfırları çoğalan, 2006 yılında 6 sıfırına veda edip, yeni turk lirasi olarak isim değiştiren, 2007 yılında isminin türk lirası olarak değiştirilmesi beklenen türkiye'nin para birimi.
  enfes bir tarihçe için;
  http://www.ntvmsnbc.com/news/130742.asp
  3 -2 ... asiti kaçmış kola
 3. 3.
  cumhuriyet'in ilk kurulduğu yıllarda 3 dolar'a karşılık gelen para birimimiz.
  5 ... esprimakinasi
 4. 4.
  1 Ocak 2005 tarihinden itibaren, değeri 1.000.000 Türk Lirasına eşit olan, Yeni Türk Lirası (YTL) tedavüle çıkmıştır. Uluslararası para kodu "TRY"'dir. Yeni Türk Lirası'nın alt birimi ise Yeni Kuruş'tur (YKr). Bir Yeni Türk Lirası yüz Yeni Kuruşa eşittir. (1YTL= 100 YKr) deneme süreci boyunca (1 yıl snılmakta - 2006) Yeni Türk Lirası olarak anılacak ve en güzeli 1 yıl sonucunda Türk Lirası geri dönecek.
  1 ... bluedream
 5. 5.
  fransızların lire 'lir' diye telaffuz ettikleri türk para birimi.
  1 ... leserpentnoir
 6. 6.
  alman bir fizikcinin, cernde cekilen bir egitim programinda einsteinin meshur e=mc2 esitligini anlatirken e'ye lira, m ye ise pound diyerek genc ogrencilere bu formulun mantigini anlatmaya calisirken yerin dibine vurdugu eski para birimimiz.
  ... optimus prime
 7. 7.
  3 ekim 2008 gün ve şu saat itibariyle yeni ibaresi tekrar atılıp tanıtımı yapılan paramız, en düşük değerli banknot 5 tl. en yüksek değerleri banknot 200 tl. olacak ve paranın ön yüzünde atatürk portresi arka yüzünde bilim adamlarının çalışmalarınıda simgeleyen figürlerle portreleri bulunmakta 50 tl.de fatma aliye hanım portresi bulunmakta yanında felsefeci kişiliğine vurgu yapılarak kalem bulunmakta diye tanıtımı yapılmakta. onun dışında tüm paralarda erkek bilimadamlarının portreleri bulunmakta, 200 tl.de yunus emre'nin portresi bulunmakta. *
  emniyet şeridi,filigran,holografik şerit folyo, gizli görüntü, birleşik görüntü,renk değiştiren şerit,ultraviyole özellik gibi özelliklerle paraların güvenlik özellikleri bulunmakta. ayrıca görme özürlü vatandaşlar için özel kabartmada yapılmış.

  madeni paralarda ise önde atatürk portresi arkası kardelenden tutunda bogaz köprüsüne süslü afilli figürler bulunmaktaymış.

  bu durumda asgari ücret alan vatandaşımızın eline üç banknot tutturmak yetecek vah halimize sıfır attık noldu fakirliğimiz değişti mi!
  milletvekillerinin maaşı kaç banknot hesaplamadım o kadar hesap yapmama gerek kalmıyor zira o kadar param hiç olmuyor!
  1 -1 ... teardrop
 8. 8.
  hürriyet'in çakma resimleri için;

  http://fotogaleri.hurriye....aspx?cid=16530&rid=2

  edit: imla.
  -1 ... haznedaroğlu
 9. 9.
  büyük değişime uğramış para birimi. banknotun bir yüzü bilgi kartları gibi. insanımızın en çok değer verdiği nesne para olunca değerli büyüklerimizi de buraya nakşetmişler. iyi olmuş bence. bari böylece birkaç büyüğümüzün adını mecburen de olsa öğrenmiş oluruz.
  1 ... ebegume cici
 10. 10.
  Yeni hazırlanan banknotlarının renkleri, tipi, şusu busu hiç bir şeyi olmamış gelen para birimidir. eski doğu bloku ülkelerin paralarını andırıyor bana. Ayrıca atatürk bu kadar mı kötü çizilir, çizen ressam arkadaş hiç mi atatürk görmemiş? hiç kimse uyarmamış mı? kimse ne yapıyoruz lan bu ne biçim para dememiş mi?
  ... asprinick