1. 1.
  azerbaycan, kazaksitan, kırgızistan ve türkiye'nin katılımıyla 3 ekim 2009'da bakü'de kurulan birlik. yakında türkmenistan ve özbekistan'ın da katılması bekleniyor.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrk_Konseyi
  ... kutt
 2. 2.
  22 Ağustos 2012'de Bişkek'te toplanan 2. Türk Konseyi Dışişleri bakanları toplantısında Türk Konseyinin resmi bayrağı kabul edildi. Buna göre bu bayrak dört üye ülkenin resmi kurumlarında kullanılmaya başlanacağı açıklandı. Bayrak dört üye ülkeye ait semboller içermektedir. Rengini Kazakistan bayrağından ortasındaki güneş sembolünü Kırgızistan bayrağından hilali Türkiye bayrağından ve 8 köşeli yıldızı ise Azerbaycan bayrağından almaktadır.

  http://tr.wikipedia.org/w...etimestamp=20120826140221
  ... nevai
 3. 3.
  Kazakistan'da açılan türk akademisi sayesinde ortak tarih ders kitabı ve ortak alfabe, iletişim dili üzerinde üst düzey çalışmalar başlatılmasını sağlamış,. Türk dünyası'nı birbirine daha da yakınlaştıran avrupa birliği benzeri bir birliktir.
  ... ankyra
 4. 4.
  Konsey Türkçe bir sözcük olmadığı için Keneş sözcüğünü kullanan, Türk dünyası'nın geleceğini şekillendirecek birlik.

  (bkz: Türk Keneşi)
  1 ... ankyra
 5. 5.
  içlerine kosova, makedonya, bulgaristan, iran ve tacikistanı da alması gereken topluluktur. çünkü bu ülkelerde de resmi, yarı resmi veya belediye dili olarak türkçe kullanılır ve belli oranlarda da türk nüfus barındırır bünyesinde. madem adı türkçe konuşan ülkeler o zaman bunların da eklenmesi gerekir. üstelik kktc niye alınmamış hele ki türkiyenin önderliğinde kurulmuşsa, o da ayrı bir tartışma konusudur.
  1 ... narsist prens
 6. 6.
  bu sene 4-5 haziran tarihlerinde türkiyenin ev sahipliğinde bodrumda yapıldı. bu zamana kadar tarafsız politika izleyen türkmenistan da rusyanın ukraynaya girmesi sebebiyle türk konseyine katılmış oldu. şu anda tacik asıllı kerimovun özbekistanı hariç bütün tam bağımsız türk ülkeleri bu konseye katılmış oldu. şunuda belirtmekte fayda var diye düşündüm: kuzey kıbrıs türk cumhuriyetide bu konseye gözlemci üye olarak katılmıştır bu sene.

  özbekistanın birtürlü katılmamasının türlü sebepleri olabilir: türkiyenin özbekistandaki darbe girişimindeki parmağı, kırgız özbek savaşı, özbekistanın liderinin türk değil de tacik olması vsvs..
  1 ... sultaniiinci hayvan cafer han
 7. 7.
  koca bir fos.
  tekrar yazıyorum kocaman bir fos.
  -1 ... mukerrer
 8. 8.
  koca bir fos filan değildir.

  dış politikadan zerre anlamayanların, orta asya siyasetini okumamış olanların ve konsey çalışmalarını sıkı sıkıya takip etmeyenlerin bu kuruluş hakkında olumsuz şeyler söylemeleri abesle iştigaldır.
  1 ... ankyra