1. 1.
    uzun yıllar yapılan gözlemin sonucu.
    acı ama gerçek.

kimse kusura bakmasın.
    3 -4 ... jimmy tudeski
  2. 2.
    doğru tespite ne hacet.
    ... betonayakkabi
  3. 3.
    evlilik sahnesi rol yapmayı kaldıramadığından dolayı, oyuncular ne kadar erken rol yapmayı bırakır özlerine dönerlerse, evlilik oyununda perde o kadar geç kapanır.
    1 -1 ... monk of monkmountain
  4. 4.
    aslında rol yapmak değil de bir mecburiyet, bir olması için olması durumu var.

bir arkadaşımın annesi sohbet ederken söylemişti. "ben aslında hemşirelik kazandım, babam göndermedi okula. ben de napayım evlendim işte. okusaydım mustafa* ile evlenmezdim."

durdu düşündü sonra:"ama o zaman bernam* da olmazdı. elifim* de olmazdı. iyi ki de evlenmişim."

benim annem de aynı düşüncelere sahip mesela. çalışıyor olsam sizi yanıma alır çoktan boşanırdım diyor.

ben erkek açısından da durumun farklı olduğunu düşünmüyorum. biri olmazsa biri, diğeri olmazsa öteki işte. amaç aile kurmak, hayat oyununda bi level daha atlamak. ama ev içi huzur için de "aşık rolü" sürmek zorunda. kötü bir durum evet ama gerçek bu.

onlar şanssızlarmış. bu gün pek çok kadın kendi ekonomik özgürlüğünü kazanıp tek başına da yaşayabilme imkanına sahip. bizim bu rolü yapmama şansımız var ve ben gerçekten sevmediğim bir adamla hayatımı birleştirmeyeceğim.
    5 ... nammu