1. 1.
  kendisini her alanda gösteren bir tespittir. bunun en temel sebebi; duygularıyla aşırı derecede iç içe yaşaması ve akıl ile mantığın toplumun kültürel ve sosyal dokusuna yeterince inememesidir.
  dünyada şiddet olaylarının en fazla ve en türlüsüne malesef bu coğrafyada rastlamak mümkündür. linç olayları töre olayları, etnik sürtüşme, düşman komşu paranoyasının getirisi olarak savaş çığırtkanlığı, farklı düşünen insanları öldürme, diri diri yakıp gömme, kendisinden biri olarak görmediği kişiyi çevresinde barındırmak istememesi, havan topuyla insan parçalamak, ceza olarak evladının eline pimi çekilmiş bomba vermek gibi akla ve vicdana sığmayacak, münferit olmayan aksine mütemeadiyen süregidecek olan şiddet yöntemlerinin silsilesini görmek herdaim mümkündür.
  mevlana, yunus, pir sultan gibi dünyanın en büyük hümanistlerini nasıl olur da çıkarmıştır bu topraklar hayret vericidir.
  1 -3 ... qurmi
 2. 2.
  türk insanının militer yapıda olmasından kaynak bulur.
  2 ... gangbang
 3. 3.
  Şiddet sadece bu topraklara has değil genel olarak insanoğlunun varlığıyla özdeşleşmiş bir kavramdır.
  ilk insandan günümüze dek şiddetin sadece bu topraklarda olmadığını görmek mümkündür efenim.
  (bkz: Adolf Hitler)
  ... swertlov91
 4. 4.
  ekonamik ve sosyal sıkıntılara bağlı bişeydir. zengin ülkelerdeki yaşam standartlarının yüksek olması huzurlu yaşamaya etken oluyor.boşuna dememişler para var huzur var.borç-harç-evde eş-dışarda zor şartlarda iş bütün bunların birikimi insanı önce isyana sonrada şiddete yönlenlendirmesi gayet doğal.
  ... lazputin
 5. 5.
  Bir zamanlar kendi kendime 'lan ben gavur muyum yoksa ipne mi?' diye sorduran ama sonraları gelişmiş zeka düzeyim nedeniyle davranışlarımın böyle olduğunu çözmemi sağlayan durumdur.
  ... harexis
 6. 6.
  (bkz: her türk asker doğar)
  1 -1 ... kuresel keriz
 7. 7.
  gurur duyulacak birşey değildir.

  --spoiler--
  tek bildikleri şiddet sanki. uzmanlık alanları. şiddet söz konusu olduğunda çiçek gibi açıyorlar. olasılıklarımızı kokutan bok çiçekleri gibi...
  --spoiler--

  (bkz: charles bukowski)
  ... ishakmete
 8. 8.
  çocuk yetiştirmeyi bilmeyen bir millet olmamızdan mütevellittir.
  yazın tatil yörelerinde bir tane bile çocuğunu döven bir yabancı turist ebeveyn ya da bizim çocuklarımız gibi danalar gibi böğüren bebelere rastlamamışımdır. çünkü patron kim bilir onların bebeleri.
  ama biz onlarca insanın içinde el kadar bebeyi döver, azarlar, sonra da ağlamaması için tehdit ederiz. eee bu şekilde büyütülen bebelerin büyüdüğünde leo buscagliaolmasını mı bekliyorsunuz? böyle kıça böyle don.
  ... thelma