1. 1.
  bedava verilen bu kursa başvurular şubat veya mart ayında yapılıyor sadece ulaşım masrafları size ait; yemek ve kalma türk hava kurumuna ait. başvuru formlarınızı türkhava kurumu merkezlerinden bulabilirsiniz.kurs yaz ayları boyunca veriliyor. yaklaşık 5 gün sürüyor; ilk 4 gün yerde eğitim veriliyor ve çok basit bir sınava alınıyor bu sınavı geçikten sonra atlayış yapma hakkı kazanıyorsunuz.

  şimdi gelelim nerdedir,kalacak yerler nasıldır vs. eskişehirdeki inönü thk eğitim alanında kurs veriliyor. otogardan inönüye direkt kalkan minibüsler var.kalacak yerler eğitim alanının içinde mevcut. koğuşlar yaklaşık 40 kişilik ve biraz sıkıcı. tuvaletleri pek temiz değil. yanınızda götürmeniz gereken bir kaç önemli eşya var. özellikle üçlü, beşli fiş; bol bol tişört bir kaç tane kalın giysi, terlik,havlu. yemekhane de eğitim alanının içinde bulunuyor, yemekleri ben pek sevmemiş olmama rağmen mükemmel bulanlar da vardı kahvaltıda genelde aynı yiyecekler var reçel, yağ, domates, salatalık, zeytin vs. öğle ve akşam yemekleri aynı oluyor.

  ilk gün ne işim var lan benim burda diyeceğiniz kuvvetle ihtimaldir. evet ilk bakışta saçma sapan bir yer olarak görünüyor fakat zaman geçtikçe alışıyorsunuz. 4 günlük yer eğitim dersleri sabah 8den akşam 4 e kadar devam ediyor. dersler eğlenceli geçiyor özellikle hocalar süper insanlar.en çok yoracak olan ders takla dersi. 5 nokta taklası denen bu takla şekli atlayışta yere ayağınızı bastığınız sırada bir yerinizi incitmemek için kullanılıyor. gerçi yer eğitimi sırasında yüzlerce kez çayırda çimende atlamaktan bir yerleriniz acıyacaktır.diğer dersler de uçak kapısından çıkış,uçak içinde yapılacaklar, paraşütün kısımları falan.

  eğitimin son günü yapılan çok çok kolay olan sınavı da geçtikten sonra sıra atlayışa geliyor. sabah 5 te uyanmak zorundasınız günün ilk ışıklarıyla atlayış hazırlıklarına başlıyorsunuz paraşüt kuşanıyorsunuz eğitmenler bir kaç sefer paraşütünüzü kontrol ediyor. ve polonya yapımı antonov modeli uçağa biniyorsunuz. eğitim sahasına uçak her geçişinde 500metre yükseklikten 8 kişi bırakıyor. yani tek seferde uçağa 8 paraşütçü biniyor. paraşütler t10b modelinde eski otomatik açılma mekanizmasına sahip paraşütler yani sizin bir şey yapmanıza gerek yok sadece atlıyorsunuz o kadar. her neyse uçak 500 metreye gelince atla komutu veriliyor ve kapıya kadar gittiğiniz anda kesinlikle atlıyorsunuz çünkü arkadaki eğitmen ittiriyor. kapıdan çıktıktan sonra 4 saniye havada paraşütsüz süzülüyorsunuz sonra açılıyor paraşüt ve yavaş yavaş iniyorsunuz. yere iniş toplam 30 saniye sürüyor.. uçağa bindikten sonra özellikle kapıya geldikten sonra bir sürelik hafıza kaybı yaşayabilirsiniz 500 metreden kapısı açık bir uçaktan atlamak üzere olmak adrenalini tavana vurduruyor. ayrıca o yer eğitiminde öğrendiklerinizin hepsi o an için yalan oluyor hiç birisini uygulayamıyorsunuz. zaten yer eğitiminde öğrendiklerinizin çok az bir bölümünü o sırada aklınıza getirip kullanıyormuşsunuz. toplam en fazla üç sefer atlayış yapabiliyorsunuz ve kursun sonunda sertifika veriliyor. her neyse yere inip kendinizi savurduktan sonra atlayışınız bitiyor ve o an böyle bir deliliği nasıl yaptım diye düşünüyorsunuz hiçbir yeriniz incinmediyse eğer yaşadığınız duyguyu bir başkasına anlatmanız mümkün değil.

  unutmadan: eğitim alanındaki kantinde sigara olarak sadece winston var. winston içmek istemeyenler zula yapmalı kesinlikle.
  9 -2 ... fiammetta
 2. 2.
  birrr biinnnn ikiii biiinnnn diye replikleri ezberleyeceğiniz yer.
  ... uclu kalem
 3. 3.
  Uçağa binerken ve uçaktan atlarken Allahın ne kadar yakın olduğu derinden idrak edilerek dualar başlıyor. Atlayış esnasında aşağıda ambulans ve itfaiye bulunma zorunluluğu var. Paraşütü omuzlamış halde yürürken ambülans ve itfaiyeyi görmek, peki iç açıcı değil.Türkçeyi kullanma konusunda bazı sıkıntılar var. Kurs eğitmenleri, "tehlikeli inişler" yerine ısrarla "emercensi inişler" gibi ingilizce- türkçe melez bir dil kullanıyor. Sözlüklerde "risk budur" "risk nedir" diye atıp tutmak yerine türk hava kurumu paraşüt baslangıç kursunun kapısının çalınması daha yararlı olacaktır.
  1 ... tellal
 4. 4.
  yapılması gereken aktivitedir. sonuçta bir engeli yoktur. sadece ulaşım masrafları karşılandığında ve kurs sonuna dek dayanıldığında sertifika da sahibi olunabilecek bişeydir. şimdi ulaşıma da laf edenler olabilirnapak panpa ayağına mı getirek paraşütü ama çok da pahalı olmayan bir adrenalin serüvenidir. yaşanılasıdır tavsiyedir. uçaktan atlarken de hatim indirmeye kadar gidebilecek dini bilgi mülakatına da sokar kişiyi. velhasılıkelam, yapılması ''emercensi'' tavsiyedir.
  ... barringer
 5. 5.
  Hayatınızın en güzel anlarını yaşayacağınız kurs.
  ... sinek0
 6. 6.
  550-600 metre yükseklikten havanın durumuna göre atlayış yapılır.
  Başlangıç kursu olduğu için, otomatik açılma avantajı olan kubbeli paraşüt verilir. Bu paraşütler uçaktan atlayan kimse bayılsa bile otomatik açılarak yere indirir. Dikdörtgen paraşütlerde sporcu, paraşütünü kendi istediği zaman açar ve çok daha yüksekten atlar.
  beş nokta taklası çok önemlidir.
  ... tellal
 7. 7.
  kursa katılacaksan ey sevgili okur, uzun demeden oku bu yazıyı. işine yarayacak. ayrıca sorun olursa özelden alabilirim.

  * 4-5 gün eğitim göreceksin. sabah 6:30 da kalk, spor yap, 7'de yemek, 8:45te ilk ders, 12'de yemek, 13:45 ders, 19:00 yemek 22:30 yat. o yorgunlukla uyumanız pek uzun sürmüyor. gece dışarı köpekler salınıyormuş ama ben bir kaç kez çıktım birşey olmadı yinede dikkat.

  * eğitim süresi sonunda sadece 1 atlayış var. peki değer mi onca zahmete? kesinlikle değer! bu ne planöre benzer, ne yelkenkanata. uçaktan atıyorsun kendini var mı daha manyakçası*? ayrıca edinilen dostluklar da cabası.

  * yatakhanelerde konaklama yapılıyor. erkeklerinki koğuş düzeninde, kızların 6 kişilik odalar şeklinde. horlayanlara karşı kulak tıkacı alınabilir yada ağıza tıkmak için çorap. yatak seçerken sıralı bir şekilde dizilmek zorunda değilsiniz. benim tavsiyem herkesten uzak olan bir yatak seçilmesidir ve dolaplara yakın bir yer olmasıdır. bu da kapı tarafındaki yatakları tercih edin demek oluyor.

  * kantin ucuz ve gerekli bir çok ihtiyacı karşılıyor. çay 50 kuruş, soda 50 kuruş, lila pause 1.5 tl. havlu, kilit, şampuan vs. satılıyor.

  * her zaman eğlenmenize bakın. atlayış çok rahat, inişiniz de öyle korktuğunuz gibi olmuyor. boşuna stres veya korku yaşamayın.

  * öğreneceğiniz iki temel konu var. biri su damlası pozisyonu, havada stabil kalabilmeyi sağlamak için, diğeri de 5 nokta atlayışı. bu da eklemlerinizin zedelenmemesi ve düşüşünüzün etkisini azaltmak içindir. ayrıca teorik olarak paraşütü, acil durumları, hangi durumlarda yedek paraşüt açılacağını, sürüklenmeyi öğreneceksiniz.

  * hocalar çok iyi ve yardımcıdır. özellikle turan hoca'ya her türlü derdinizi anlatabilirsiniz.

  * uçaktayken atlayacağınız yere doğru bakmayın aşağı bakın, ufka bakın ama o tarafa bakmayın, kilitlenirsiniz.

  * atlarken ne su damlası yapabiliyorsunuz ne 'birbiiin ikibiiin' diye sayabiliyorsunuz. düşüşte de 5 nokta atlayışını yapan pek çıkmıyor. gerçi ben yaptım ama canınızı onlarla sıkmayın. atlayış çalışmalarında kendinizi çok hırpalamayın.

  * açıkçası içimde kaldı. profesyonellik olmaz belki ama hobi olarak kesinlikle bir kaç kez daha atlayacağım.

  * kocaeli'den gidiyorsanız astur kütahya seyahat inönü'den geçiyor, 25 tl. inönü'de inip biraz uzun bir yol yürüyerek varabilirsiniz tesislere.

  * atlayıştan sonra 'can ipi'ni almayı unutmayın, hatıra bilekliği gibi saklarsınız. bunu kesinlikle unutmayın!!!

  yanımda ne götüreyim?

  -kampta eşofman ve tişört dışarıda ayakkabı haricinde birşey giymek yasak.

  -kirlenmesini göze alabileceğiniz bir tişört, bir eşofman altı, bir kaç çorap, bir ayakkabı, bir uzun kollu bişey.
  bunu atlayış derslerinde giyeceksiniz, sabahları soğuk olduğu için uzun kollu, öğlenleri sıcak olduğu için kısa kollu. bir adet yeter, çünkü her gün aynı kıyafeti giyeceksiniz.

  -eğitimler haricinde giyeceğiniz eşofman, ayakkabı ve tshirt aynı zamanda yatarken de giyebilirsiniz.

  -şehirde giymek için kıyafetler.

  -iç çamaşırı, çorap, terlik, havlu, dolap kilidi, mp3 çalar, fotoğraf makinesi.

  istenenler:

  -tam teşekküllü bir hastaneden 'uçuşa ve atlayışa elverişlidir.' raporu.
  kocaeli devlet hastanesinde salı ve perşembe günleri 112 tl'ye veriyorlar.özellere gidin.
  sakarya özel vatan hastanesi yarım saatte 50 tl'ye veriyor bu raporu.

  -sağlık sigortası
  ziraat bankasının 2008-5001 no'lu ankara hesabıydı yanlış hatırlamıyorsam, ferdi kaza sigortası falan hesabı. 2011'de 27 tl'imişti ben bu yıl 50 tl verdim. kursta yaptırdım sigortamı. ama siz yinede kursa gitmeden yaptırın.

  -iyi hal belgesi. adliye'den alınıyor. ben almamıştım. sorun olmadı. ama siz yinede alın.

  -diploma fotokopisi, nüfus cüzdan fotokopisi, kan belgesi fotokopisi
  kan belgesini de sakarya özel vatan hastanesinden 5 tl vererek 5 dakikada alabilirsiniz.

  -6 adet fotoğraf

  -taahhütname ve muvafakatname. internette aratınca çıkıyor bu ikisi.

  kurstaki turan hocam bu işin asıl rusya'da yapıldığını söyledi. imkanlar ve ucuzluk açısından.

  sonraki adım thk paraşüt tekamul kursu'dur yada http://www.skydiveefes.com

  not: 'thk paraşüt başlangıç kursu' diye aratmıştım, bulamamıştım bu başlığı. bu notu'da düşeyim ki google'da falan böyle aratan olursa bulunsun.
  2 ... ahoerkam
 8. 8.
  çok çok çok gitmek istediğim gerekirse gitmek için pul satın almayı düşündüğüm kurstur ama 25 kişilik kontenjan korkutuyor ne kadar az yahu.
  edit:asil olarak 13-19 eylül kazanmışım ama okulun ilk haftası devamsızlık yapmak istemediğimden katılamayacağım kurstur.
  ... ismail abi kasasi
 9. 9.
  misyonu türk gençliğine havacılığı sevdirmek, pilot ve paraşütçü yetiştirmek olan bir kurumun bu kursa katılım sağlayabilmek için aradığı şartlar şaka gibi. niye bu kadar yokuşa sürüyosunuz arkadaş?!

  --aday belirleme--
  ADAY :

  1 . Kurban Bayramında Şube faaliyetlerine aktif olarak katılmak 5 PUAN
  2 . Ramazan ayında fitre- zekât zarfı dağıtıp toplamak (dağıtılan ve toplanan her 25 zarf için).5 PUAN
  3 .Yardım pulu satışlarında görev almak (satılan her 50 TL'lik pul için) 2 PUAN
  4. Ürettiği bir projenin kabul görmesi (proje başına).10 PUAN
  5. Model Uçak Rehber Öğretmeni olarak kurs düzenlemek (düzenlediği kurslarda her bir öğrenci için).2 PUAN
  6 . Resmi tören, konferans, tanıtım ile GKT yönergesi 4.2 Madde, 1,2,3,4 ve 7 şıklarında belirtilen sosyal etkinliklerde görev almak (her bir etkinlik için).3 PUAN
  7. Yeni GKT üyesi kazandırmak (her yeni üye için).5 PUAN
  8. Kurum adına R/C model uçak gösterisi yapmak.5 PUAN
  9. FAI Genç ressamlar resim yarışmasında 1. Olmak 20 PUAN
  10. FAI Genç ressamlar resim yarışmasında 2. Olmak 15 PUAN
  11. FAI Genç ressamlar resim yarışmasında 3. Olmak 10 PUAN
  12. GKT faaliyetleri için sponsor bulmak. 20 PUAN
  13. THK eğitim merkezlerinde açılacak amatör sportif havacılık (ücretsiz) kurslarına müracaat eden şehit malul gazi ve muharip gazi çocuklarının, THK'nun ücretsiz sportif amatör havacılık kursları kapasitesinin %5 'i oranında kontenjan verilecektir.
  --aday belirleme--
  ... beklemenin boylesi