1. 1.
  bahsi geçen film hakkında "komikmiş" veya "ağlatıyormuş" kelimelerini duymadan sinemanın yolundan geçmeyen insanların çoğunluğunu oluşturduğu bir izleyici kitlesinin var olduğu bir ülkede yaşıyoruz.

  iyi filmler çekemediğimiz gibi eskiden çekilmiş efsane filmlerimizi de bu saçmalığa alet ederek değerlerini yok ediyoruz. işte buyrun hababam sınıfı serisi...hababam sınıfı' nı hababam sınıfı yapan ve artık aramızda olmayan sinema emekçileri yarattıkları bu unutulmaz eserde mehmet ali erbil, kibariye ve seda sayan' ın oynadığını bilseler kemikleri sızlamaz mı?

  oyuncu kadrosunda kibariye' yi seda sayan' ı barındıran hababam sınıfı üç buçuk gibi saçma sapan filmlere milyonlarca kişi giderken yazı tura, karpuz kabuğundan gemiler yapmak, mustafa hakkında her şey, uzak gibi filmlerin birkaç yüz bin kişiye oynadığı bir ülkede sinemanın gelişiminden söz edemeyiz.

  mehmet ali erbil denen canlı türünün oynadığı her saçma sapan filmde sinemaları dolduran halkımız uğur yücel' e nuri bilge ceylan' a onun yarısı kadar değer vermiyor. kendinizi uğur yücel' in yerine koyun...aylarca uğraşıp bir film yaratıyorsunuz. yazı tura' dan bahsediyorum. başrollerinden tut senaryosuna, kurgusuna varana kadar muazzam bir film hazırlıyorsunuz ve o film iki yüz bin kişi tarafından izleniyor. sonuç ne? filmden zarar ediyorsunuz. peki siz ne yaparsınız? işte buyrun..uğur yücel fransa' ya gidiyor. gider tabi.

  uğur yücel, nuri bilge ceylan gibi sinemaya emek veren kaliteli insanları bu ülkeden uzaklaşmaya mecbur bırakan bir anlayış var oldukça türkiye' de bir sinema kültürü olmayacak.

  başrolündeki mehmet ali erbil' le emret komutanım şah mat geliyor. haydi türkiye sinemaya!
  89 -7 ... fth
 2. 2.
  film festivallerine katılımcıların azlığı ve vurdulu kırdılı, mafya filmlerindeki izleyici fazlalığıyla özetlenebilir.
  -1 ... asiti kaçmış kola
 3. 3.
  (bkz: yiyişmek)
  5 -2 ... ucuncayir666
 4. 4.
  (bkz: komik olanlar ve olmayanlar)
  1 ... internettin
 5. 5.
  (bkz: david lynch filmlerini beğenmek)
  -1 ... psychophobia
 6. 6.
  sinemanın sadece gülmek,vurmak,kırmak olarak algılandigi anlayıstır.
  festivallere bile özen göstermeyen,normal bir davete gider gibi giyinen davranan sanatcılar olduktan sonra halkında pek ilgi gostermeyecegi apacık ortada.
  ... syda
 7. 7.
  sanatçıların ölünce değerinin bilinmesi gibi illa sansasyon mu gerek veya populer bir şahsın * oynaması mı gerek gişe rekorları kırması için. kaliteyi, geçmişimizde yaşanan olayları irdelemek yerine neden iki tane saçma espriye değişiyoruz herşeyi. komedi filmi nedir? sırf gülmek ve sinema salonundan çıktığında çok güldüm be abi dedikten sonra konuyu sorduklarında ya bilmiyorum ama komikti be diyerek cevap vermek mi? o zaman ben sinemanın sanat dalında en önemli yapı taşlarından biri olduğunu bilmiyorum. biz bilmiyoruz. yapamıyoruz.
  ... kacak kelebek
 8. 8.
  "sanat sanat için mi? sanat insan için mi?" bu belki de yıllardır hatta yüzyıllardır tartışılan bir konudur. cevabı kişiye göre olmakla birlikte, belki de cevap verilmemesi gereken bir sorudur.

  sinema da diğer sanat dallarından farksız olarak nasibini almıştır. her sanat dalında olduğu gibi sanat için yapılan sinema hak ettiği değeri görmemiş, insanların nefsini bir şekilde tatmin edecek sinemaların önlerinde kuyruklar oluşmuştur. ülkemizde sanatçı olduklarını iddia eden insanların işlerini bir meslek olarak icra ettikleri ve bu nisbette para kazandıklarını düşünürsek onları da suçlamamız yersiz olur. aslında ortada bir suç da yok. olay arz talep olayı. yani oraya giden de bu sinemaları hasılat manyağı yapan da bizleriz. e biraz da hülya avşar, seray sever, gülben ergen'in kasetlerinin sanat güneşi diye anılan zeki müren'den kat be kat fazla sattığını düşünerek teselli olabiliriz. sinema bu kadar ayağa düşmedi en azından.
  ... palta
 9. 9.
  Sinemanın yapımcılar yüzünden giderek çekilmez bir hal alması sonucu Türk sinasının yozlaşması ve iyi filmlerin yalnızca yabancı filmler olması nedeniyle artan bir oranda yozlaşma.
  Yerli filmlerde de ancak çok reklamı yaplan filmler değer görüyor.
  Şunu söylemek gerekir ki Türk Filmlerindeki iğrenç temalar sinema anlayışını olumsuz etkiliyor.Kalitesiz oyuncu kadrosu,bi halttan anlamayan mankenler tiyatrocularımızn önünü kapamakta.
  Unutmayaın ki iyi bir oyuncu çoğu kez tiyatro sahnesinden gelmiştir.
  -2 ... italiano
 10. 10.
  (bkz: da vinci şifresi kitabının son sayfasında da görülen olay..adam ile kadın sonunda evlenir ve kitap biter)
  1 -1 ... kahireden ibrahim paşa