1. 1.
  Yüzyıllardır bazı kompleks sahibi açkurtların sahip olduğu toprakların zorla alınması çabası yüzünden sürekli horgörülmüş,aşağılanmış ve türlü terbiyesizliğe mağruz kalmış fakat her zaman büyük kahramanlar yetiştirmiş her zaman kendi emeğiyle kendi ekmeğini yemiş olan Dünya da eşi benzeri olmayan özellikleri olan sevecen,cesur ve mer halktır.Kendi yarattığı birçok kahraman evladıda bu özelliklerdedir.Bu halkın içinde olmakta kimseye kolay kolay nasib olmaz.....
  6 -3 ... probus
 2. 2.
  türk' ü, kürt' ü , çerkes' i, ermeni' yi içinde barındıran, asıl- türk kültürünün egemen olduğu, üniter halde yaşayan halk. fakiri çok fakir, zengini çok zengindir.
  1 -3 ... dekadans
 3. 3.
  toplumun saptırılmış normlarına sıkı sıkıya bağlanıp yeni fikirlere yer açmaması üzücü olandır.
  1 ... legend of the stranger
 4. 4.
  balik hafizasina sahip halktir. *
  4 -1 ... qantar
 5. 5.
  dünyadaki hiç bir topluluğun üyesi bir başka topluluğun üyesine beş on dakikalık sohbetten sonra ayrılacağınız zaman kemiklerinizi kıracak şekilde sarılmaz.
  ... dragonhead
 6. 6.
  (bkz: buyuk turan ulkusu)
  -1 ... azkurt
 7. 7.
  ezilenin ve magdur olanin yaninda oldugunu gosteren bir halktir. kimilerine gore yuzde 60 i aptaldir, kimilarine gore ise akilli gecinenlerin oyununa kanmayacak kadar akilli.
  1 -2 ... fewzi1907
 8. 8.
  22 temmuz 2007 genel seçimlerindeki tercihleri nedeniyle türlü türlü hakarete maruz kalmış halktır. mantıksızlıkla, vatanı satmakla, çıkarcılıkla suçlanan bu kitleyi anlamayanların şerif mardinin merkez-çevre makalesini okumalarını tavsiye ederim. o zaman bu insanların neden böyle bir tercihte bulundukları daha iyi anlaşılacaktır. ama azgın azınlık ağızlarından köpükler saçarak recep tayyip erdoğana, adalet ve kalkınma partisine ve ona oy verenlere sövmeye devam edeceklerse o zaman kendilerine hastalıklı bünyeleriyle bir ömür boyu mutluluklar dilerim.
  5 -2 ... registerlater
 9. 9.
  şayet amaç oy verilen parti üzerinden kutuplaşma yaratmaksa "hangi türk halkından bahsediliyor?" diye sormamız gereken halktır..

  bu halkın %46'sı vardır bir de %53'ü vardır.. bu %53 içinde hiçbir şekilde diğer kitleye hakaret-küfür etmemiş insanlar da vardır.. %46'nın artık biraz da zafer sessizliğini görmek isteyen insanlar da vardır.. edeptendir..

  şerif mardin'in yıllar önce türk siyaseti için uyarladığı oldukça önemli bu kuramının açıklayabileceği olaydır.. doğru.. ancak; merkez-çevre kuramına göre; merkezin değil, okyanus ötesinin demokrasisini benimsemektir kendisi farkında olmasa da çevrenin merkezi silmesi .. sonuçta seçimdir tabii.. ordan gelmez başka yerden gelir..

  insanın, merkezin de çevrenin de; bir çift huzur almaya geldik kalamıştan diyesi gelir türk siyasi tarihi göz önüne geldiğinde..

  ayrıca; (bkz: idris küçükömer)
  -1 ... celebi
 10. 10.
  kolay unutur. fazla ses çıkarmaz. çıkardığı ses ise fıstır. yabancı basında "kolay unuturlar" gibisinden dalga geçilirler. organize hareket anlayışı, facebook ta avatara türk bayrağı koymaktan, "bu mesajı başkalarına iletin, türkiye kurtulsun" isimli forward maillardan, msn de boynu bükük gül koymaktan ibarettir.

  yaşadığı tüm duyguları somutlaştırma isteği duyar. eğer başkasının o duyguyu da paylaşmasını istiyorsa onu aşağılar. bu madde aynı zamanda bir üst madde ile alakalıdır. misal eğer birisi şehitler için "başımız sağolsun, vatan sağolsun" demiyorsa, veya herhangi bir forumda ,imza kısmına "pkk orospğu çocuğudur" yazmıyorsa potansiyel bölücüdür.

  bilinçsiz milliyetçilikten hoşlanır. kolay parlar. kendisine yapılan, para kazanma amacı güden, bütün ajitasyon ürünlerini yer. misal terör ülkesini vurmuşsa; bundan para kazanma amacı güden "3322 ye şanlı türk bayrağı yaz! türk bayrağı cebine gelsin!" şeysini telefonuna yükler.

  ordusunu sever. onun laikliğin tek koruyucusu olduğunu düşünür. ama laikliği ve demokrasiyi bir araç olarak gören partiye de %50 oy vermekten çekinmez.

  kolay gaza gelir. geçmişi ile yaşamaya hastadır. ona göre türkiyenin hala tüm dünyanın fatihi olması gerekir. 600 sene öncenin kılıç-kalkanlı savaşları ile övünedursun, aynı başarıların günümüzde de kazanılabileceğini savunur. ancak kimyasal bombalardan henüz daha haberi yoktur.

  kendisinden başka hiçbir dostu olmadığı savunur ne hikmetse. ona göre bir tek o vardır. tüm diğer ülke insanları onu sevmez. onun yabancısıdır. ancak yine ne hikmetse sevilmemesinin sebeplerini araştırmaz. türk olarak doğması başlı başına dünyaca sevilmeme sebebidir. bu madde bir üstteki maddeyle bir bütün oluşturur.

  yıllardır kötü yönetilir. kemer sıkma politikaları yüzünden evine ekmek bile zor götürür. ama gıkını çıkarmaz. kendisinden alınan her kuruşun iyi yerlere gittiğini düşünür. hep verir. genel vericidir. sadece maddi anlamda değil manevi anlamda da herşeyini vermeye hazırdır.

  zeki insanlar bütünüdür. zira bu kadar soyulmaya karşı yaşaması bile türk halkının zekasının bir göstergesidir. benzine 3 ytl verirken içi acımaz, ama televizyonda ağlayan bbg cileri görürken içi kan ağlar. bu madde aynı zamanda diğer maddelerin tümüyle çelişen bir maddedir.

  televizyon dünyadaki en sevdiği şeylerdendir. tartışma programlarını kaçırmaz. televizyonda izlediği herşeyi gerçek sanar. çabuk etkilenir. bu aynı zamanda kolay gaza gelmesi ile de alakalıdır.

  türk genci ise çoğunluğu hala kişilik arayışı içerisinde olan insanlardan oluşmaktadır. bu 16-25 yaş grubu insanlar, kendilerini bir gruba kabul ettirmek için herşeyi yapabilecek insanlardan oluşur. bu duurma gelmelerinde 20 yaş üstünün yaşam kaygısı, 20 yaş altının da karı-kız kaygısı büyük insandır. karı--kız demişken şu da dip nottur ki, türk erkeği her ne kadar 'bacımızdır' muhabbeti yapsa da gözüyle, etrafında gördüğü tüm kadınlara tecavüz eder.

  bu kadar söylemişken türk kadınına da birkaç laf söylememek ayıp olur. türk kadını zeki, anaç, dayanıklı ve aptaldır. zekidir çünkü 3-5 kuruşla ev geçindirir. çocuk büyütür. onlara bakar. en güzel annedir türk annesi zira. anaçtır. ev çevirir, kocasına yardımcı olur. gerekirse çalışır. kayıtsız sever. dayanıklıdır. tüm acılara katlanır. içine atar. bu tarihten beri böyle gelmiştir. ve aptaldır. kendisini dövene ses çıkarmaz. "bana bakıyo kocam. napiim?" der. ancak kendi kendisine bakıp bakamayacağını bilemez.

  güzel insanlar bütünüdür türk halkı. 3-5 cümle ile elbetteki haklarında iyi bir yorum yapılamaz. kendilerinden kolay arkadaş olunur. dostluk, sevgi, aşk, arkadaşlık, aile kavramları onun için kutsaldır. bunların hepsi için canını verebilir. bunun yanında vatanının da ne zorlu aşamalardan geçtiğini bildiğinden onu kayıtsız şartsız sever.
  4 -1 ... micro cuts