1. ?.
  tanim: türk televizyon kanallarinda yayinlanan dizilerin büyük cogunlugunda görmeye alistigimiz, zannimca türk kültür, örf ve adetlerini kasitli olarak bozmaya calisan dizi karakterlerinin iliskileridir.

  reyting ugruna dizilerde carpik iliskilerin islenmesi, prime time saatleri arasinda yayinlanmasi ve etik olmayan davranislarin konu olmasi yanlis olarak degerlendirilebilir. hatta bunda kasit aramak pek yanlis olmaz. bildigimiz üzere görsel medya insanlarin akil ruh sagligini etkilemekte büyük yer tutmaktadir. bu tür dizilerin sikca gösterilmesi tasvip edilmesede bilinc altina yerlesmektedir. bu akim hatirladigim kadariyla bir istanbul masali nda basladi. kardesler demir ve selim in esma ile olan iliskileri gündeme bomba gibi oturmustu. sonra aklima gelen yaprak dökümü dizisi. nejla ve leylanin ayni kisiye asik olmasi, onla evlenmesi, bunla kacmasi vs. binbir gece de kerem, onur ve sehrazatin carpik iliskileri ve daha nicesi. son olarakta dün izledigim kavak yelleri dizisinde karma iliskiler. yuh artik, el insaf be kardesim. türk kültürünü gectim, hangi kültürde var böylesi. konu, türk kültürü, örf ve adetlerine gelince kimse mangalda kül birakmiyor, ancak gözlerimizin önünde, hepimizin izledigi dizilere gelince kimse farkina varmiyor ya da sesini cikarmiyor. rtük kendine öyle bir filtre koymuski, filtreye sadece küfür vb. takiliyor. oturda izle icerigi, senaryoyu oku. ayrica selena adli diziyi de söylemeden gecemeyecegim. rtük e gönderdigim onlarca mail sonucsuz kaldi. 12-13 yaslarindaki cocuklarin ask cikmazlari, sihirbaz, üfürbazlarin gercek disi büyüleri vs. cumartesi gunleri 20.00 de yayinlanmaya devam ediyor. yazik. cok yazik.

  biz kültürüne, örfüne, adetine bagli bir türkiye cumhuriyeti istiyoruz. türkiye ancak o zaman türk kalabilir.
  8 ... pringles
 2. ?.
  artık çığrından çıkmış ilişkilerdir. hayır benim ticari vizem var, istediğim an çıkarım ülkeden; ama bu gençler için üzülüyorum.
  3 -1 ... trinfr
 3. ?.
  (bkz: avrupa yakası)
  1 -1 ... junior
 4. ?.
  sanırım her şey bizim modernlik ilkesini yanlış yorumlamamızdan kaynaklanıyor. yüzümüzü batıya dönelim derken bilim, teknoloji kastedilmişti aslında; yoksa kendi kültürümüzü bir kenara bırakıp başka kültürlerin hegomanyası altında kalmak değildi hedef. onların yaşam tarzlarını evimizin içine kadar sokup ağzımızdan salyalar dökerek izlemeyecektik, bir adım sonrası iğrenç bir özentiyle üzerimizde eğreti duran davranışlara, hayat stillerine bu kadar umarsızca atlamayacaktık.

  dizilerdeki aile yaşantıları, inanışlar, kutlamalar, aşk ilişkileri vs... hangimiz böyle yaşıyoruz.

  yanlış anladık biz batıyı, modernliği. kendi örf adetlerimizi, kültürümüzü ayakta bir pranga olarak gördük sandık ki söküp atınca onlar gibi olacağız. iyi de biz türküz onlar gibi olduktan sonra bizim bizliğimizden ne kalacak geriye.

  hayır batılı olsak tam anlamıyla eyvallah. ama onu da olamadık. maalesef çocuk sakat doğdu. buyurun şimdi size tikiler. artık oha falan da olsak fayda etmez.
  1 ... pencere caminin bugusu
 5. ?.
  birilerinin dur demesi gereken, toplumda infial yaratan ilişkiler. özellikle genç kesimin takip ettiği bu diziler kötü örnek olmaktadır. bence bu tarz diziler kesinlikle yasaklanmalıdır zira çarpık ilişkiyi dizide de olsa meşru kılmaktır amacı. şu entrymin sonlarında yine bu konuya değiniyorum okuyunuz, adamı hasta etmeyiniz; (bkz: porno film izleyen kız/#6097248)
  ... grb 050904
 6. ?.
  (bkz: türkülerdeki sübyancılık eğilimi)
  1 ... pietro pacciani
 7. ?.
  aşk-ı memnu buna bi örnekdir tabir-i caizse dallaslaşmış bir dizidir.
  (bkz: kimin eli kimin cebinde)
  1 ... albay gerineldo marquez
 8. ?.
  ozellikle güneydoguya ait diziler cok carpiktir. sanki mubarekler koyde yasamıyor da istanbul'un gobeginde yasıyorlardır.
  ... dilbeste
 9. ?.
  (bkz: yaprak dökümü)
  ... chewezingeer
 10. 1.
  asmalı konak'la başlamış olandır. perihan abla olsun süper baba olsun ikinci bahar olsun sıcak mahelle dizisi ekolü bitip, yerini ağalar zenginler çarpık ilişkiler aldı.
  ... shining