1. 1.
    "Türk Diktatörü Atatürk öldü..." 1938'den bir gazete.

türk diktatörü atatürk öldü

kaynak:
    https://news.google.com/n...pg=5843,3036045&hl=tr

Edit: sözlük biraz hassas galiba. Ben demiyorum arkadaşlar başkası diyor.
    14 -58 ... imperium turcicum
  2. 2.
    Batı'nın akit'i.

Her dönem var bunlardan.
    18 -10 ... saint andre
  3. 3.
    Haremin kapatılmasına içerleyen bir batı gazetesi çamuru.

Çok da fifi.
    4 -1 ... golgebeyi
  4. 4.
    Atatürkün kanırta kanırta astıkları gözümün önüne gelince delikanlı diktatörmüş dedim. iyi ki diktatörmüş.
    10 -7 ... ulkucuwolf
  5. 5.
    atatürk'ün mimarı olduğu müthiş ingiliz yenilgisinin kuyruk acısıdır.
    nasıl koymuşsa atam.
    28 -4 ... sb has left the building
  6. 6.
    iyi koymuş demekki zamanında.
    4 ... mrkamac
  7. 7.
    Şimdi bunu söyleyenlerin akrabaları hakkında da atıp tutan biri olsa küfür ediyor diye tepki alır. Ama tam yerine rast geldi manzara koydum...
    2 ... thelma
  8. 8.
    Atatürk'ün cumhuriyetin kuruluşundan sonra en yakın silah arkadaşlarıyla bile fikir dünyasında tam birleşme içinde olmadığı,yeniliklere yeterince açık olmadıkları gerekçesiyle yetkilerini etrafındakilere dağıtmakta çekinceleri olduğu ve dolayısıyla bir tek adam haline geldiğini inkar etmek gerçeklerle bağdaşmaz.Çok partili döneme geçişin ilk denemesi de başarısız olmuş ve kurulan ilk diğer partiyi de kapattırmıştır.Bu açıdan bakıldığında diktatöryal özellikler taşıyan bir yönetim tarzını bir süre sürdürdüğünü biliyoruz.Zira akılcı ve modern yeniliklerin, gerici düşüncelerin artıklarından beslenen itirazlarla gecikmemesi gerektiğine ve yaşadığı sağlık sorunları sebebiyle kurmak istediği modern ülkenin ihtiyaç ve gereksinimlerinin bir an evvel mümkün mertebe tamamlanması gerektiğine inandığından süreci hızlandırmak adına bu yolu seçmiş olduğu aşikardır.Günümüzde yaşadığımız demokrasi güdüklüğüne bakılırsa yeterince hızlı olamadığını bile iddia etmek mümkündür.Ancak bu durumdan kendisi de ziyadesiyle rahatsız olduğundan daha sembolik bir makam olan cumhurbaşkanlığına geçmiş ve yönetimi meclise teslim etmiştir.Bu yönetim örneğini sunmuş olmasaydı,her devrimci liderin arkasından,devrimin,kendisini gerçekleştiren ekibe verdiği krediyi kullanarak tek adam olmaya çalışan birileri çıktığını da göz önünde bulundurusak inönü ve devamında gelenlerin bu diktatöryal tutumu yanlış idare ederek demokrasinin ortadan kalkmasına dair bir altyapı oluşturabileceği fikri de etkindir.Kaldı ki yetkisini meclise verip cumhurbaşkanı olmasına rağmen inönü'nün tek adam rüyası güttüğünü de biliyoruz.Olay ve olgulara bilimsel temelde baktığında batı gazetelerinin böyle bir başlık atması gayet doğaldır.Haberin alt metninde yer alan cümlelerse bu başlığı Mustafa Kemal'i totaliter bir diktatör olarak lanse etmeye çalışan zevzeklere tokat niteliğindedir ve şöyle devam etmektedir:Tam bir model kanun koyucudur ve aşırıcı değildir.Gereken alanlara batı düşünce tarzına uygun ve tam gerektiği şekilde modernlik aşılamıştır.
    Diktatör deyince aklınıza gelen şeylerin yanlışlığı bildiğiniz diktatörlerin büyük çoğunluğunun şahsi emellerini herşeyin üstünde tutmasından kaynaklanmaktadır.Ancak platon un devlet kitabını okuyan herkes diktatörlük kavramının bundan çok daha geniş bir tanımı olduğunu bilir.Buraya kadar sabırla okuduysan zaten Atatürk'ün diktatörlüğünün sıradışı bir diktatörlük olduğunu sen de biliyorsundur.Okumadıysan da sadece başlığı baz alarak Atatürk'ü sıradan bir diktatör olarak görmeye bahanen vardır ki bu bile zamanında aldığı önlemlerin kendi ülkenin kurucu liderine asılsız iddialarla saldırmanı engelleyememiş demektir.Yazık.
    3 -3 ... cincinnatus
  9. 9.
    Tarih 1988 gibi gördüm.
    2 ... fyodor paskevich
  10. 10.
    Atatürk ölmedi kalbimizde yaşıyor.
    1 -1 ... fah yu bices