bugün

bildiğim kadarıyla "allah"ı simgeler. "hilal" ile "allah" kelimesinin sessizlerinin aynı olması buna delildir (arapçada kelimeler sessiz harflerden türetilir).

benim kafama takılan nokta ise bu hilalin çok eğri olması. iki ucu birbirine çok yakın. bizim bildiğimiz gökyüzündeki ay hiç bir zaman bu şekilde görünmez. http://img526.imageshack....img526/7514/bayrak0nv.jpg

ya nasıl görünür? mesela şu osmanlı parasının üzerindeki gibi görünür. http://www.obarsiv.com/do...k/gorsel/ANUDM00005-2.jpg

bayrağımıza canımız feda... ama şu hilal biraz fazla eğri be!
türk bayrağındaki hilal islamiyeti değil türklüğü simgeler zira müslümanlıktan önceki dinimizde gök'e inanan atalarımız araplarla girdikleri ilişkiler sonucunda islamiyete hilali kazandırmış ardından osmanlı devleti ve türkiye cumhuriyeti bu simgeyi kullanmıştır.
anayasaya gore degistirilemiyecek olan hilaldir.
(bkz: bir hilal uğruna ya rab ne güneşler batıyor)
elle çizilmesi çok zor olan halen daha düzgün çizemediğim bir şekli vardır. *
türk bayrağındaki hilal türklüğü değil siz isteseniz de istemesenizde islamı sembolize eder. aslında şaşılacak bir durum da yoktur. türkler yüzyıllardan beri islam kültürü ile içli dışlılardır. bu durumun da bayraklarına yansıması gayet doğaldır. eğer siz tutar da hilale türklük sembolü derseniz birinin size o zaman pakistan da mı türk diye sorması gerekir ki işin içinden çıkamazsınız.
türklüğü de islamı da sembolize edebilen bir simgedir. türklerin islam öncesi yaşantısında ay'ın önemli bir yeri olduğu bilinmektedir.

eğer siz tutar da hilale sadece islamiyet sembolü derseniz birinin size o zaman uygurlar da mı müslüman diye sorması gerekir ki bilgi sahibi olmadan peşin konuşmak kötü bir huydur.
türk bayrağının hilalinin 600 yıl araplardan alarak hilali islamın sembolü olarak kullanmış osmanlının değil de bin yıldan çok daha önce varlık göstermiş türk devletlerinden esinlendiğini düşünmek ne kadar mantıklıdır orası tartışılır. evet türk devletleri hilali kullanmış olabilir. ancak osmanlı da 600 sene hilali kullanmıştır ve bilindiği üzere hilal osmanlıdan önce araplar tarafından kullanılmıştır ve islamı sembolize eder.

ayrıca belki bu link işinize yarayabilir gerçekleri görebilmeniz açısından

http://islam.about.com/library/weekly/aa060401b.htm
birçok türk devleti tarafından kullanılmasından ötürü sadece islamla ilişkilendirilmesi kel alakadır..

örnek olarak..
http://upload.wikimedia.o...Eastern_Turkistan.svg.png
yüzyıllarca türk himayesinde kalmış veya her zaman maddi manevi desteğini hissetmiş toplumların bayrağında kullanmasının çok doğal olduğu, islam dünyasına da kısmen malolmuş türklük sembolüdür.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.