1. 1.
  çoğu kimsenin kafa yapısındaki görüştür. ama bu bir kısır döngüdür, kürtler türklere kötü gösterildikçe türkler o bölgeden o ve o insanlardan soğudular, türkler soğuyunca kürtler de türkler'den soğudular. bunu kırmak artık imkansıza yakın bir şeydir. bize birbirimizi kırdırıyor adamlar, helal olsun.
  1 ... crazymafya
 2. 2.
  evet bağımsızlığımıza düşkünüz kimin zoruna gidiyosa geçmişte yapılan ne varsa onlarada yapılır.

  herkes kendi toprağındaki mücadelesinde onurludur. başkasının toprağında burası benim bağımsız yapıcaksınız ayaklarını kimse yemez.

  eğer bir yerde fikir ve düşünce birliğini sağlamak istiyosan ne kadar engel varsa kaldırmak istersin.

  bu toprakta yaşıyosan sende bizdensin demek kötüyse eğer tamam kardeşim biz hatalıyız.

  zaten bize ait olan topraklarda gerillalık yaparak yeniden devletini kurmak düşüncesi tam bir saçmalık abidesi.

  zaten dersimden başka söyleyebilcek sözü yok kimsenin. hep dersim, chp şunu dedi dersim, akp bunu yaptı zaten dersimde de böyle yapılmıştı, mhp sayılarla kırk yaptı dersimde de kırk rakımın geçtiği bir metin vardı, bırakın artık bu işleri..

  doğuya sırt dönüldüğü konusunda bende aynı görüşteyim. her yeri geliştirip oraya bakmamak hatadır ama senin orda yaşayan vatandaşında kaçakçılık vb. bir sürü olay varken kendi geçimini öyle şeylerle sağlarken ağlanmalarıda gereksiz. öğretmen istiyosunuz okulları yıkıyosunuz, doktor istiyosunuz ilaç arabalarının yollarını kesiyosunuz muhabbetine benzer bu iş.

  dil kültür olaylarını geçelim artık herkesin herkese saygısı var.

  kimse kimsenin hakkını yemiyo, yiyemez. şuan bu topraklarda eğer türkiye devleti varsa saygı duyucaksın, istemiyosan çekip gidiceksin başka topraklarda ülkeni kurmaya kalkcaksın, burda kimse öyle bişeye müsade etmez. sen benim toprağımda kendi devletini kurmak istiyosan eğer benim sana her türlü yaptırımı uygulama hakkım doğar. sen eğer benle aynı mahkemede yargılanıyosan, aynı haklara sahipsen, aynı toprağın yemeğini yiyosan ve kimse sana yeme demiyosa, bana hakkım yok diye ağlanmıcaksın.

  edit: ben karadenizliyim, bende o zaman karadenizde kendi devletimi kurcam bende trt'de kanalımı istiyorum, bende istiyorum bunları, hadi git benim hakkım içinde konuş o zaman, boş işler kovalıyosunuz!
  3 -2 ... hobalele
 3. 3.
  hain olmazsın, yeterki biraz şerefli ol ve kendi ülkeni kur. biz de görelim bakalım neymiş boyunuz posunuz. tabi görene kadar birbirinizi yemezseniz.
  1 -1 ... exantric
 4. 4.
  bunların hepsi amerikanın oyunu kanmayın bunlara.
  3 ... macboing1996
 5. 5.
  kaşıntı ve göz seyirmesi gibi yan etkileri bulunan, benzerine daha önceleri de sıkça rastlanmış olan pek de yaratıcı bulmadığım başlık. (bkz: milliyetçiyiz aq napacan)
  -3 ... the revenge
 6. 6.
  bağımsız türkiye ile kürt ve türk halklarının kardeşliği önermelerini toplayınca yok olan sorun.
  2 ... dekolte giyen damacana
 7. 7.
  bir görüştür.
  sözlükten biriyle konuşmuştum bir vakit.
  önce memleketimize gittigimizde on kilometrede bir kimlik kontolü yapıyorlar, kürt olduğumuz için aşagılanıyoruz falan dedi, sonra ana dilimizi konuşmak istiyoruz dedi, sonra olay işsizlige geldi.
  verdigim cevaplar şöyleydi:
  bende laz'ım benimde anadilim lazca fakat bizde önce türkçe öğretilir çocuklara ki eğitimden geri kalmasınlar. işsizlik ise benim memleketimde her evden en az bir kişi gurbette.
  askerin kimlik kontrolüne gelince benim memleketimde öğretmenler haince öldürülmüyor ve insanlar teröre hep birlikte karşı çıkıyor. aramızdaki tek fark ben laz olmama rağmen her yerde türk'üm diyorum ve bunu gururla söylüyorum. sen ise kürdüm diyerek göğsünü kabarta kabarta farkında olmadan ayrımcılık yapmış oluyorsun.
  en son aldigim cevap kanımı dondurdu arkadaşlar.
  cevap şoyleydi:
  benim halkım hayal edemeyecegi kadar refaha ulaşsa da ille de bagımsızlığım diyecektir dedi.

  şimdi siz bu düşünceye sahip birine kardeş olduğumuzu nasıl anlatabilirsiniz. konuştuğum insan cahil değil, bir üniversite öğrencisiydi...
  5 -3 ... sokuldugundegarantidisikalir
 8. 8.
  türkler tarihleri boyunca sürekli devlet kurmuş bir toplum oldukları için devletleri yıkılsa bile yenisini kurmakta daima başarılı olmuşlardır, bu başarı da bağımsız olma arzusunun hep olmasından dolayıdır. türkler yaşadıkları yerlerde devlet kurmadan burası benim dememiştir. yani kürtler gibi siyasal bir devlet niteliğine sahip olmadan burada biz yaşadık yaşıyoruz bu toprakları bize vereceksiniz devlet kuracağız dememiştir. eğer sistem buysa herkes yaşadığı yerde toprak kurmaya kalkarsa türklerde bunu yapsın türkistan(orta asya)da tüm türk devletleri tekrar kurulsun avrupada türklerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde türk devletleri kurulsun.

  lafın özü kürtler daha önceden devlet kurdu da türkler bunların devletini yıkıp işgal etti, kürtleride esir etti de mi bağımsızlık istiyorlar. Neyin bağımsızlığı bu?
  bir kürt doktor, avukat, milletvekili, başbakan olamıyor mu bu ülkede oluyor o zaman sorun nedir?
  1 -1 ... tam35izmir
 9. 9.
  konjonktürden haberi olmayanların uydurduğu herze. kürtlerin özgürlük diye inlemelerini gerektirecek bir ortam şu anda türkiye'de yok. olası bir işgal veya hal gasbı olsa idi bunu konuşabilirdik.
  ... resulbalay
 10. 10.
  son derece normaldir. başka ne olmasını bekleyebilirsiniz ki? bu dünyanın her yerinde böyledir. bağımsızlıktan bahseden katalan, kızılderili, çeçen, kürt vesaire bunların hepsi bağımsızlıklarını kazanana kadar haindir.

  bağımsızlık dediğimiz şey istemekle olacak bir şey değildir. bağımsızlığını isteyen halkın gücü ve karakteri, dünyadaki egemen güçlerin bu halka bakışı,tarihin gidişatı gibi etkenler o halkın bağımsızlığını kazanıp kazanamayacağını belirler. bu doğrultuda düşündüğümüz zaman kürtlerin türkiye'den toprak kopartarak devlet kurabilmeleri söz konusu dahi olamaz. Irak'ta şanslarını denemelerinde fayda var. *
  1 ... bertolt