1. 1.
  ingilizceyi ağzını büzmeden türkçe gibi konuşmakdır. ingilizler en başta anlamakta biraz zorlansa da kolay alışırlar. ingilizce konuşan iki türk ise birbirleriyle türk aksanıyla konuşurken ingilizle konuşmaktan daha rahat olurlar. *
  2 ... çakan adam
 2. 2.
  bilumum dillerin aksaniyla ingilizce konusmaktan daha iyi olan durumdur.*
  1 ... alpiloji
 3. 3.
  ingiltere ve amerika' da yapıldığı takdirde derdini anlatamamak ve aç, susuz kalmaktır.
  2 -2 ... legend of the stranger
 4. 4.
  Uzak doğu aksanıyla ingilizce konuşmaya göre kabul edilebilir. Bir durumdur.
  (bkz: Çingilizce)
  2 ... blackmaidu
 5. 5.
  aslinda hic de fena degildir turk'lerin aksanlari. cin'liler, japon'lar, vietnam'lilar size cok kizmis da sizi dovecekmis gibi sinirli sinirli konusurlar mesela. fransizlar ve ispanyol'lar bazi harflerle fena bogusurlar ingilizce konusurken bunu oylesine yaparlar ki, siz de bogusursunuz onlarla beraber onlari dinlerken. bir fransiz'i home demeye calisirken gormek acaip komiktir bence. afrika'lilar zaten memleketlerinde ya ingilizce, ya da fransizca ogrenerek gelmislerdir. o ogrendikleri ingilizce'yi sizin anlamaniz epey vakit ister. ortadogu'lular derhal anlasilir. dogu avrupa'lilar ve turk'ler aksanli ama dedikleri anlasilir bir ingilizce konusurlar. severim ben yurdum insaninin ne dedigi anlasilir katur kutur aksanini.
  6 ... narpiz cigneyen yilki ati
 6. 6.
  Türklerin dil yapısı ingilizce telafuza oldukça uygundur.Kimse Türklerin ingilizcesini küçümsememelidir.
  Eğer kötü ingilizce nasıl konuşulur merak ediliyorsa "Bir Rus,Bir japon,Bir hintli" ile görüşme yapılmalıdır.Tecrübe ile sabittir.
  4 -2 ... zayi
 7. 7.
  türkçeyi ne idüğü belirsiz bir şekilde; doğru kelimeler varken ingilizceyle bezeyerek konuşmak kadar kötü değildir. kaldı ki ingiltere'de de ingilizce sadece bir aksanla konuşulmaz.
  1 -1 ... i see mal people
 8. 8.
  (bkz: fatih terim)
  (bkz: acun ılıcalı)
  (bkz: ayşe arman)
  1 ... hortlak
 9. 9.
  oteldeki garsonun yaşına takılan babanın, çocuğun halini hatrını sormak için oluşturduğu cümle örnek olabilir: how are you small hııı?
  1 ... jai guru de va om
 10. 10.
  şahin k ingilizcesi..

  ş.k. : vat is yor neeeymm ? yatta zorleeeyyym
  1 ... biz bir aşureyiz